Milli Kitabxanada Akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və “Qaranlığa nur saçan zəka – Zərifə Əliyeva” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub
28-04-2023
Aprelin 28-də Milli Kitabxanada Akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və  Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Qaranlığa nur saçan zəka – Zərifə Əliyeva” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub.
Tədbir zamanı bildirilib ki, Zərifə xanım özünün çoxillik fəaliyyəti dövründə neçə-neçə gözə şəfa bəxş edib, ən ağır, mürəkkəb əməliyyatlar aparıb, görmə qabiliyyəti zəif olanların, yaxud tamamilə görməyənlərin qaranlıq dünyasını işıqlandırıb. Bu işdə ona təkcə biliyi, savadı və səriştəsi deyil, həm də gendən və böyüdüyü ailədən irəli gələn yüksək keyfiyyətlər dəstəkçi olurdu.
Qeyd edilib ki, görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində apardığı elmi tədqiqat işlərinin uğurlu nəticələrinə görə akademik Zərifə Əliyeva keçmiş SSRİ-nin oftalmologiya sahəsində ən mötəbər mükafat olan SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatına layiq görülüb. Keçmiş SSRİ-də bu mükafatı alan ilk qadın alim kimi onun adı oftalmologiya elminin tarixinə düşüb.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin ömür gün yoldaşı olan Zərifə xanım görkəmli alim olmaqla yanaşı, həm də fəal ictimai xadim, qayğıkeş ana olub. Zərifə xanımın ən gözəl xidmətlərindən biri İlham Əliyev kimi böyük bir insanı, bütün dünyada tanınan siyasətçini Azərbaycan xalqına bəxş etməyi olub.
Tədbir çərçivəsində “Qaranlığa nur saçan zəka – Zərifə Əliyeva” adlı geniş kitab sərgisinin açılışı olub. Sonda tədbir iştirakçıları sərgi ilə tanış olublar.

On April 28, the National Library held an event on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Academician Zarifa Aliyeva and the opening of a traditional book exhibition called "Intelligence that illuminates the darkness - Zarifa Aliyeva" prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan.
During the event, it was said that Ms. Zarifa healed several eyes during her many years of activity, performed the most difficult and complex operations, and illuminated the dark world of the visually impaired or completely blind. In this work, he was supported not only by his knowledge, education and competence, but also by the high qualities derived from his genes and the family he grew up in.
It was noted that academician Zarifa Aliyeva was awarded the M.I. Averbakh award of the USSR Academy of Medical Sciences, the most prestigious award in the field of ophthalmology of the former USSR, for the successful results of her scientific research in the field of occupational pathology of the visual organ. As the first woman scientist to receive this award in the former USSR, her name went down in the history of ophthalmology.
Mrs. Zarifa, who was the lifelong companion of the Great Leader Heydar Aliyev, was not only an outstanding scientist, but also an active public figure and a caring mother. One of the most beautiful services of Mrs. Zarifa was to give a great person like Ilham Aliyev, a politician known all over the world to the people of Azerbaijan.
Within the framework of the event, a large book exhibition called "Intelligence that sheds light on the darkness - Zarifa Aliyeva" was opened. At the end, the event participants got acquainted with the exhibition.