Milli Kitabxanada Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Seyran Səxavətin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
28 aprel 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Seyran Səxavətin 80 illik yubileyi ilə əlaqədar ənənəvi kitab sərgisinin təqdimatı olub.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayıb, Seyran Səxavətin yaradıcılığı haqqında məlumat verib, onun əsərlərinin geniş oxucu auditoriyası qazandığını söyləyərək Seyran Səxavətin həm də gənclər tərəfindən rəğbətlə qarşılanan şeirlər müəllifi olduğunu bildirib, bədii publisistika və bədii tərcümə sahəsində də xidmətlərinin oxucuların yaddaşında dərin izlər buraxdığını diqqətə çatdırıb.
“Bizimyol.info” saytının təsisçisi, “Bizim Yol” qəzetinin baş redaktoru, yazıçı, publisist, jurnalist Bahəddin Həzi Seyran Səxavətin çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında danışıb, onu ədəbiyyatımızın layiqli nümayəndələrindən, dil təfəkkürümüzün fövqündə dayanan yazıçılardan biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Jurnalist Pərvanə İsgəndərova çıxış edərək Seyran Səxavəti yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona can sağlığı və yaradıcılıq uğurları arzulayıb.
Tədbirin sonunda Seyran Səxavət şeirlərini səsləndirib.
Sərgidə şairin şeirləri, romanları, povestləri, müxtəlif hekayələri, pyesləri, tərcümələri, ön söz yazdığı, redaktor olduğu kitablar, həmçinin həyat və yaradıcılığını əks etdirən Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunub.

28 апреля 2026 года в Национальной Библиотеке состоялась презентация традиционной книжной выставки, приуроченной к 80-летнему юбилею выдающегося представителя азербайджанской литературы Сейрана Сахавата.
Директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров, приветствовал гостей, рассказал о творчестве Сейрана Сахавата, отметив, что его произведения завоевали широкую читательскую аудиторию. Он подчеркнул, что Сейран Сахават также является автором стихов, пользующихся большой популярностью среди молодёжи, а его заслуги в области художественной публицистики и литературного перевода оставили глубокий след в памяти читателей.
Учредитель сайта «Bizimyol.info», главный редактор газеты «Bizim Yol», писатель, публицист и журналист Бахаддин Гази рассказал о многогранной деятельности Сейрана Сахавата, отметив, что он является одним из достойных представителей нашей литературы и писателем, стоящим на вершине языкового мышления.
Журналист Пярвана Искендерова, выступая на мероприятии, поздравила Сейрана Сахавата с юбилеем, пожелала ему крепкого здоровья и творческих успехов.
В завершение мероприятия Сейран Сахават прочитал свои стихи.
На выставке были представлены стихи поэта, романы, повести, различные рассказы, пьесы, переводы, книги, к которым он написал предисловия или выступил редактором, а также литература на азербайджанском и русском языках, отражающая его жизнь и творчество, и материалы периодической печати.