Milli Kitabxanada “Azərbaycan Teatrı” adlı elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
28-03-2024
Azərbaycan peşəkar teatrı öz fəaliyyətinə M.F.Axundovun beş ölməz komediyası ilə başlayıb. 1873-cü il mart ayının 10-da (köhnə stillə 22-də) Həsən bəy Zərdabinin və Nəcəf bəy Vəzirovun təşəbbüsü və iştirakı ilə Bakıda ilk tamaşa-Mirzə Fətəli Axundovun «Lənkəran xanının vəziri» komediyası realnı məktəbin tələbələri tərəfindən göstərilib. Yarandığı ilk gündən realist zəmində inkişaf etməyə başlayan, yüksək ideyalılıq mövqeyində duran, bəşəri fikirlər mənbəyinə çevrilən Azərbaycan teatrı bu əsas üzərində də üslub, forma və metod mükəmməlliyi qazanıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Teatrı” adlı elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Elektron məlumat bazasında Azərbaycan Teatrının tarixi, Milli Dram Teatrının banisi, Teatr sənəti haqqında fikirlər, Azərbaycan Teatrları, Teatr nəşrlərdə və s. özündə əks etdirən materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/TEATR/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

Azerbaijani professional theater took step with five immortal comedies of M.F.Akhundov. On March 10, 1873 (the 22nd in the old style), with the initiative and participation of Hasan bey Zardabi and Najaf bey Vazirov, the first play in Baku - Mirza Fatali Akhundov's comedy " Lənkəran xanının vəziri -The Minister of Lankaran Khan" was shown by the students of the realni school. The Azerbaijani theater, which started to develop on the basis of realism from the first day of its creation, stood in a position of high idealism and became a source of human ideas, has gained the perfection of style, form and method on this basis.
The electronic database "Azerbaijani Theater" was presented to users online by the employees of the National Library of Azerbaijan. In the electronic database, the history of the Azerbaijan Theater, the founder of the National Drama Theater, ideas about theater art, Azerbaijan Theaters, Theater in publications, etc. materials that reflect it are displayed.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/TEATR/index.html.