Milli Kitabxanada “Biblioqrafiyaşünas alim İsmayılova Sima” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
Milli Kitabxanada biblioqrafiyaşünas alim Sima İsmayılovanın həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Biblioqrafiyaşünas alim İsmayılova Sima” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə biblioqrafiyaşünas alimin müəllifi olduğu dərs vəsaitəri, elmi araşdırmaları, rəy verdiyi kitablar, eləcə də elmi məcmuələrdə dərc olunan məqalələri nümayiş olunur.
BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının dosenti, biblioqrafiyaşünas alim İsmayılova Sima Paşa qızı 23 noyabr 1955-ci ildə Qazax rayonunda anadan olub. 1972-ci ildə Sumqayıt şəhər 17 saylı məktəbi bitirib, 1973-1978-ci illərdə BDU-nun Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsində təhsil alıb.
2012-ci ildə "Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq sahəsində mütəxəssislərin biblioqrafik informasiya təminatı sisteminin vəziyyəti və təkmilləşdirilməsi yolları (1965-2000-ci illər) dissertasiya işini müdafiə edərək pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb.
50-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən "Azərbaycanda bədii ədəbiyyat və ədəbiyyatşünaslıq üzrə sənəd kütləsi biblioqrafiyalaşdırma obyekti kimi", "Azərbaycanda bədii ədəbiyyat və ədəbiyyatşünaslıq biblioqrafiyası", "Ədəbiyyatşünaslıq biblioqrafiyasının müasir vəziyyəti və perspektivləri", "Ədəbiyyatşünaslıq biblioqrafiyasının soraq-məlumat nəşrləri", "Mirzə Fətəli Axundzadə - 200": Biblioqrafik göstərici və s. monoqrafiya, dərs vəsaiti, fənn proqramı, metodik vəsait, tezis və məqalələrin müəllifidir.
Sima İsmayılova 27 dekabr 2012-ci ildə BDU-nun "Fəxri Fərmanı” ilə, 25 noyabr 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi münasibətilə "Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке пользователям представлена книжная выставка «Учёный-библиограф Сима Исмаилова»
В Национальной библиотеке пользователям представлена книжная выставка «Учёный-библиограф Сима Исмаилова», посвящённая жизни и деятельности библиографа Симы Исмаиловой.
На выставке представлены учебные пособия и научные исследования учёного, книги, рецензируемые ею, а также статьи, опубликованные в научных журналах.
Сима Паша кызы Исмаилова, доцент кафедры документального менеджмента БГУ, родилась 23 ноября 1955 года в районе Газах. В 1972 году окончила среднюю школу №17 города Сумгаит, а в 1973–1978 годах обучалась на факультете библиотековедения и информационных технологий Бакинского государственного университета.
В 2012 году она защитила диссертацию на тему «Состояние и пути совершенствования системы библиографического обеспечения специалистов в области литературоведения в Азербайджане (1965–2000 годы)» и получила учёную степень доктора философии в области педагогики.
Учёный является автором более 50 научных работ, включая монографии, учебные пособия, методические материалы и статьи, среди которых: «Документальный массив по художественной литературе и литературоведению в Азербайджане как объект библиографирования», «Библиография по художественной литературе и литературоведению в Азербайджане», «Современное состояние и перспективы библиографии литературоведения», «Библиографические справочно-информационные издания по литературоведению», «Мирза Фатали Ахундов — 200: библиографический указатель» и др.
Сима Исмаилова была удостоена Почётной грамоты БГУ 27 декабря 2012 года, а также медали «Терегги» («Прогресс») 25 ноября 2019 года в честь 100-летия Бакинского государственного университета.