28 aprel 2026-cı il tarixində tanınmış pedaqoq, Əməkdar elm xadimi, Prezident təqaüdçüsü, professor Nurəddin Kazımovun anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Əməkdar elm xadimi Nurəddin Kazımov – 100” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə alimin pedaqogikanın nəzəri-metodoloji məsələləri, pedaqoji prosesin təşkili və tərbiyə problemləri, ali məktəbdə pedaqoji prosesin təşkili və idarə olunması mövzularına həsr olunmuş əsərləri, dərs vəsaitləri, monoqrafiyaları, elmi məqalələri, metodik vəsaitləri, tərcümələri, redaktoru olduğu nəşrlər, həmçinin alimin həyat və fəaliyyətini əks etdirən ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Nurəddin Mustafa oğlu Kazımov 1926-cı il aprelin 28-də Gəncə şəhərində anadan olub. 1933–1943-cü illərdə III Beynəlmiləl adına orta məktəbdə təhsil alıbr. 1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) tarix fakültəsinin fəlsəfə şöbəsinə daxil olub, 1947-ci ildə təhsilini davam etdirmək məqsədilə Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) Dövlət Universitetinin fəlsəfə fakültəsinin III kursuna köçürülüb və 1950-ci ildə həmin universiteti müvəffəqiyyətlə bitirib.
Nurəddin Kazımov 1958-ci ildə pedaqoji elmlər namizədi, 1969-cu ildə pedaqoji elmlər doktoru elmi dərəcəsi almış, 1973-cü ildə professor elmi adına layiq görülüb.
Nurəddin Kazımovun əsas elmi və pedaqoji əsərləri arasında “Nurlu yol” (1983), “Tərbiyənin elmi-pedaqoji əsasları” (1983), “Ali məktəb pedaqogikası” (1999), “Milli pedaqogika yollarında” (2001), “Məktəb pedaqogikası” (2002), “Məktəb pedaqogikası sxemlərdə” (2003), “Mərhələli tərbiyə nəzəriyyəsi” (2007), “Pedaqoji ustalığın problemləri” (2009), “Tətbiqi pedaqogika” (2010), on altı cilddən ibarət “Seçilmiş əsərlər” (2011) və digər kitablar yer alır.
Nurəddin Kazımovun fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb və Prezidentin fərdi təqaüdü ilə mükafatlandırılıb.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель науки Нуреддин Казымов – 100».
28 апреля 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель науки Нуреддин Казымов – 100», приуроченная к 100-летнему юбилею со дня рождения известного педагога, заслуженного деятеля науки, стипендиата Президента, профессора Нуреддина Казымова.
На выставке представлены труды учёного, посвящённые теоретико-методологическим вопросам педагогики, организации педагогического процесса и проблемам воспитания, а также вопросам организации и управления педагогическим процессом в высшей школе. Экспонируются его учебные пособия, монографии, научные статьи, методические материалы, переводы, издания, в которых он выступал редактором, а также литература, отражающая жизнь и деятельность учёного.
Нуреддин Мустафа оглу Казымов родился 28 апреля 1926 года в городе Гянджа. В 1933–1943 годах обучался в средней школе имени III Интернационала. В 1945 году поступил на философское отделение исторического факультета Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), а в 1947 году для продолжения образования был переведён на третий курс философского факультета Ленинградского государственного университета (ныне Санкт-Петербургский государственный университет), который успешно окончил в 1950 году.
В 1958 году Нуреддин Казымов получил учёную степень кандидата педагогических наук, в 1969 году — доктора педагогических наук, а в 1973 году ему было присвоено учёное звание профессора.
Среди основных научных и педагогических трудов Нуреддина Казымова — «Светлый путь» (1983), «Научно-педагогические основы воспитания» (1983), «Педагогика высшей школы» (1999), «На путях национальной педагогики» (2001), «Школьная педагогика» (2002), «Школьная педагогика в схемах» (2003), «Теория поэтапного воспитания» (2007), «Проблемы педагогического мастерства» (2009), «Прикладная педагогика» (2010), шестнадцатитомное издание «Избранные труды» (2011) и другие книги.
Деятельность Нуреддина Казымова была высоко оценена государством: ему было присвоено почётное звание «Заслуженный деятель науки», а также он был удостоен индивидуальной стипендии Президента.