Milli Kitabxanada görkəmli mütəfəkkir yazıçı, alim, publisist və ədəbiyyat tənqidçisi Əli bəy Hüseynzadənin anadan olmasının 160 illik yubileyi münasibətilə kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
23 fevral tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə XX əsr Azərbaycan ictimai fikrinin görkəmli nümayəndəsi, türkçülük məfkurəsinin böyük carçısı, tanınmış ədib, publisist, maarifçi, rəssam və təbabət alimi Əli bəy Hüseynzadənin anadan olmasının 160 illik yubileyi ilə əlaqədar kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət xanım Yusifova, Mədəniyyət Nazirliyi Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli və tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti  üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova  XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində yaşamış şəxsiyyətlərin Əli bəy Hüseynzadənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək onu “Qafqaz müsəlmanlarının atası” adlandırdıqlarını qeyd edib. Əli bəyin Mirzə Fətəli Axundzadənin, Həsən bəy Zərdabinin maarifçilik ideyalarını davam etdirdiyini və "Həyat" qəzetində çalışarkən türkçülük haqqında “Türklər kimdir”, “Biz tat deyilik, biz türkük” və s. geniş məqalələr dərc etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Ədibə İsmayılova Əli bəy Hüseynzadənin ideyalarının daim müasir olduğunu və bugünkü günümüzlə də səsləşdiyini söyləyib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət xanım Yusifova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq Əli bəy Hüseynzadənin Azərbaycan  və bütövlükdə Türk dünyasının milli özünüdərkində, Türk dünyasının formalaşmasında müstəsna xidməti olan şəxsiyyət kimi xarakterizə edib. Əlavə edib ki, Əli bəy Hüseynzadə zamanın böyük düşüncə adamı olub, Avropa fəlsəfəsinin doğurduğu modernləşmə ideyalarını  birləşdirərək  XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və türkçülük ideologiyasının bünövrəsini qoyub.
Ədəbiyyat qəzetinin baş redaktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Azər Turan Əli bəy Hüseynzadənin müasir modern rəssamlığının banisi olduğunu, Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının yaradıcısı, eyni zamanda  Türk dünyasında ilk dəfə "Türklər kimdir və kimlərdən ibarətdir" sualına  cavab verən pərdənin arxasındakı adam olduğunu qeyd edib.
Ədəbiyyat İnstitutu Erkən realizm və yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor İslam Qəribli  çıxışında Əli bəy Hüseynzadənin "Füyuzat" məcmuəsində çap etdirdiyi ədəbi-bədii, elmi məqalələrindən danışıb. O, Əli bəy Hüseynzadənin böyük siyasətçi, jurnalist, ideoloq, filosof olmaqla yanaşı, rus, avropa, alman və türk ədəbiyyatını mükəmməl bilən şair, tərcüməçi, həm də həkim olduğunu qeyd edərək ədibin zəngin, çoxcəhətli fəaliyyətindən bəhs edib.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Uşaq ədəbiyyatı” şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Elnarə Akimova Əli bəy Hüseynzadənin publisistikasından danışaraq, qeyd edib ki, Əli bəy həm də uşaq ədəbiyyatı yönündə bir xiridar, mücadiləçi  olub.  Əsası 1908-ci ildə qoyulmuş “Səadət” məktəbində onun uşaq ədəbiyyatı dərslikləri və ana dilli kitabları, oxu nümunələrinin necə olmağını, necəliyini yazdığı məqalələrində ortaya qoyduğunu nəzərə çatdırıb. Elnarə Akimova onu da əlavə edib ki, bu gün Zəngəzur dəhlizinə gedən yolda bizə yalnız və yalnız Əli bəy Hüseynzadənin ideyaları işıq tuta bilər.
Əlyazmalar İnstitutunun "Şəxsi arxivlərin tədqiqi" şöbəsinin böyük elmi işçisi Aytən İmanova Əli bəy Hüseynzadənin siyasi fəaliyyətinə toxunub, Əli bəyin İstanbul Tələbə Cəmiyyətinə Avropa ədəbiyyatını tanıtmağından bəhs edib.
Sonda Milli Kitabxananın hazırladığı “Böyük maarifçi Əli bəy Hüseynzadə” adlı virtual sərginin təqdimatı və “Əli bəy Hüseynzadə -160”  adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanışlıq olub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Eli_bey_Huseynzade/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке состоялось открытие книжной выставки, приуроченной к 160-летию со дня рождения выдающегося писателя, философа, ученого, публициста и литературного критика Али бека Гусейнзаде
23 февраля в Национальной библиотеке состоялось открытие книжной выставки, приуроченной к 160-летию со дня рождения видного представителя азербайджанского общественного мнения ХХ века, основоположника теории тюркизма, писателя, просветителя, журналиста, художника и врача Али бека Гусейнзаде. Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальная библиотека. В церемонии открытия приняли участие заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат ханум Юсифова, руководитель отдела книжной индустрии Министерства культуры Акиф Марифли, а также известные деятели науки и культуры.
Открывая мероприятие, заместитель директора Национальной библиотеки, доктор философии по истории Адиба Исмайлова приветствовала гостей. Она подчеркнула, что выдающиеся личности конца 19 - начала 20 веков высоко оценивали деятельность Али-бека Гусейнзаде и называли его «отцом кавказских мусульман». А.Исмайлова отметила, что Али-бек продолжал реализовывать просветительские идеи Мирза Фатали Ахундзаде и Гасан-бека Зардаби, в газете «Хаят» опубликовал множество статей - "Кто такие турки»,  «Мы не татары, мы – турки!» и др.
В своем выступлении заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат ханум Юсифова в первую очередь приветствовала гостей. Она охарактеризовала Али бека Гусейнзаде как личность, внесшего огромный вклад в дело пробуждения национального самосознания в Азербайджане и тюркском мире в целом, а также формирования тюркского мира. Заместитель министра подчеркнула, что Али-бек Гусейнзаде был великим мыслителем, заложившим основы идеологии азербайджанства и тюркизма в начале ХХ века.
Главный редактор газеты «Адабият» («Литература»), доктор философских наук Азер Туран отметил, что Али-бек Гусейнзаде является основоположником современной живописи, создателем романтизма в азербайджанской литературе, и именно Али бек Гусензаде является выдающейся личностью, который смог впервые ответить на вопрос: «Кто такие тюрки и из кого они состоят?».
Заведующий отделом азербайджанской литературы раннего нового периода Института литературы, доктор филологических наук, профессор Ислам Гарибли рассказал о литературно-художественных и научных статьях, опубликованных Али беком Гусейнзаде в сборнике «Фиюзат». Он отметил, что Али бек Гусейнзаде был великим политиком, журналистом, идеологом, философом, поэтом, переводчиком, и врачом, прекрасно знавшим русскую, европейскую, немецкую и турецкую литературу. И.Гарибли также рассказал о богатой и многогранной деятельности А.Гусейнзаде.
Заведующая кафедрой «Детская литература» НАНА Низами Гянджеви, доктор филологических наук, доцент Эльнара Акимова рассказала о публицистике Али-бека Гусейнзаде. Она отметила, что А.Гусейнзаде принадлежат заслуги и в области детской литературы. В своем выступлении Э.Акимова также подчеркнула, что сегодня на пути к Зангезурскому коридору нас могут просветить только идеи Али бека Гусейнзаде.
Старший научный сотрудник отдела исследования личных архивов Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА Айтан Иманова рассказала о политической деятельности Али бека Гусейнзаде.
В завершение состоялась презентация виртуальной выставки «Великий просветитель Али бек Гусейнзаде» и традиционной книжной выставки «Али бек Гусейнзаде-160», а также сделаны памятные фотографии.