Milli Kitabxanada görkəmli mütəfəkkir yazıçı, alim, publisist və ədəbiyyat tənqidçisi Əli bəy Hüseynzadənin anadan olmasının 160 illik yubileyi münasibətilə kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
23 fevral tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə XX əsr Azərbaycan ictimai fikrinin görkəmli nümayəndəsi, türkçülük məfkurəsinin böyük carçısı, tanınmış ədib, publisist, maarifçi, rəssam və təbabət alimi Əli bəy Hüseynzadənin anadan olmasının 160 illik yubileyi ilə əlaqədar kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət xanım Yusifova, Mədəniyyət Nazirliyi Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli və tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti  üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova  XIX əsrin sonu - XX əsrin əvvəllərində yaşamış şəxsiyyətlərin Əli bəy Hüseynzadənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək onu “Qafqaz müsəlmanlarının atası” adlandırdıqlarını qeyd edib. Əli bəyin Mirzə Fətəli Axundzadənin, Həsən bəy Zərdabinin maarifçilik ideyalarını davam etdirdiyini və "Həyat" qəzetində çalışarkən türkçülük haqqında “Türklər kimdir”, “Biz tat deyilik, biz türkük” və s. geniş məqalələr dərc etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Ədibə İsmayılova Əli bəy Hüseynzadənin ideyalarının daim müasir olduğunu və bugünkü günümüzlə də səsləşdiyini söyləyib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət xanım Yusifova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq Əli bəy Hüseynzadənin Azərbaycan  və bütövlükdə Türk dünyasının milli özünüdərkində, Türk dünyasının formalaşmasında müstəsna xidməti olan şəxsiyyət kimi xarakterizə edib. Əlavə edib ki, Əli bəy Hüseynzadə zamanın böyük düşüncə adamı olub, Avropa fəlsəfəsinin doğurduğu modernləşmə ideyalarını  birləşdirərək  XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan və türkçülük ideologiyasının bünövrəsini qoyub.
Ədəbiyyat qəzetinin baş redaktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Azər Turan Əli bəy Hüseynzadənin müasir modern rəssamlığının banisi olduğunu, Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının yaradıcısı, eyni zamanda  Türk dünyasında ilk dəfə "Türklər kimdir və kimlərdən ibarətdir" sualına  cavab verən pərdənin arxasındakı adam olduğunu qeyd edib.
Ədəbiyyat İnstitutu Erkən realizm və yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor İslam Qəribli  çıxışında Əli bəy Hüseynzadənin "Füyuzat" məcmuəsində çap etdirdiyi ədəbi-bədii, elmi məqalələrindən danışıb. O, Əli bəy Hüseynzadənin böyük siyasətçi, jurnalist, ideoloq, filosof olmaqla yanaşı, rus, avropa, alman və türk ədəbiyyatını mükəmməl bilən şair, tərcüməçi, həm də həkim olduğunu qeyd edərək ədibin zəngin, çoxcəhətli fəaliyyətindən bəhs edib.
Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Uşaq ədəbiyyatı” şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Elnarə Akimova Əli bəy Hüseynzadənin publisistikasından danışaraq, qeyd edib ki, Əli bəy həm də uşaq ədəbiyyatı yönündə bir xiridar, mücadiləçi  olub.  Əsası 1908-ci ildə qoyulmuş “Səadət” məktəbində onun uşaq ədəbiyyatı dərslikləri və ana dilli kitabları, oxu nümunələrinin necə olmağını, necəliyini yazdığı məqalələrində ortaya qoyduğunu nəzərə çatdırıb. Elnarə Akimova onu da əlavə edib ki, bu gün Zəngəzur dəhlizinə gedən yolda bizə yalnız və yalnız Əli bəy Hüseynzadənin ideyaları işıq tuta bilər.
Əlyazmalar İnstitutunun "Şəxsi arxivlərin tədqiqi" şöbəsinin böyük elmi işçisi Aytən İmanova Əli bəy Hüseynzadənin siyasi fəaliyyətinə toxunub, Əli bəyin İstanbul Tələbə Cəmiyyətinə Avropa ədəbiyyatını tanıtmağından bəhs edib.
Sonda Milli Kitabxananın hazırladığı “Böyük maarifçi Əli bəy Hüseynzadə” adlı virtual sərginin təqdimatı və “Əli bəy Hüseynzadə -160”  adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanışlıq olub, xatirə şəkilləri çəkilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Eli_bey_Huseynzade/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

The opening ceremony of the book exhibition was held in the National Library on the occasion of the 160th anniversary of the birth of the outstanding thinker, writer, scientist, publicist and literary critic Ali Bey Huseynzade
On February 23, a book on the 160th anniversary of the birth of Ali Bey Huseynzade, a prominent representative of the 20th century Azerbaijani public opinion, a great herald of the ideology of Turkism, a well-known writer, publicist, educator, artist and medical scientist, was published in the National Library under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library. the opening ceremony of the exhibition was held. The opening ceremony was attended by Saadat Khanum Yusifova, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Akif Marifli, Head of the Book Industry Department of the Ministry of Culture, and well-known figures of science and culture.
Adiba Ismayilova, Ph.D. in History, Deputy Director of Scientific Affairs and Library-Information Service of the National Library opened the event by welcoming the guests and noted that the personalities who lived in the late 19th and early 20th centuries appreciated the activities of Ali Bey Huseynzade and called him "the father of Caucasian Muslims". Ali Bey Mirza Fatali Akhundzade, Hasan Bey Zardabi continued the ideas of enlightenment and while working in "Hayat" newspaper, he wrote "Who are the Turks", "We are not Tats, we are Turks" etc. about Turkism. He pointed out that he has published a wide range of articles. Adiba Ismayilova said that the ideas of Ali Bey Huseynzade are always modern and resonate with today.
Ms. Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan welcomed the event participants and described Ali Bey Huseynzade as a person who has exceptional service in the national self-awareness of Azerbaijan and the Turkic world as a whole, and in the formation of the Turkic world. He added that Ali Bey Huseynzade was a great thinker of the time, he laid the foundation of the ideology of Azerbaijan and Turkism at the beginning of the 20th century by combining the ideas of modernization born of European philosophy.
The editor-in-chief of Adabiyyat newspaper, doctor of philosophy in philology, Azer Turan noted that Ali bey Huseynzade is the founder of modern modern painting, the creator of the romantic trend in Azerbaijani literature, and at the same time, he is the man behind the curtain who answered the question "Who are the Turks and who do they consist of" for the first time in the Turkic world.
In his speech, the head of the department of early realism and modern Azerbaijani literature, doctor of philology, Professor Islam Gharibli of the Institute of Literature talked about the literary, artistic and scientific articles published by Ali Bey Huseynzade in the collection "Fuyuzat". He noted that Ali Bey Huseynzade was a great politician, journalist, ideologue, philosopher, poet, translator, and doctor who knew Russian, European, German and Turkish literature perfectly and talked about the rich and multifaceted activity of the writer.
Elnara Akimova, head of the "Children's literature" department at the Nizami Institute of Literature, doctor of philological sciences, associate professor, speaking about Ali Bey Huseynzade's publicism, noted that Ali Bey was also a champion and fighter in the field of children's literature. In the "Saadat" school, which was founded in 1908, he brought to mind the children's literature textbooks and native language books, what reading patterns should be, and what he has revealed in his articles. Elnara Akimova added that today on the way to the Zangezur corridor, only the ideas of Ali Bey Huseynzade can enlighten us.
Aytan Imanova, a senior researcher of the "Research of Personal Archives" department of the Institute of Manuscripts, touched on Ali Bey Huseynzade's political activity and talked about Ali Bey's introduction of European literature to the Istanbul Student Society.
At the end, there was a presentation of the virtual exhibition "Great Educator Ali Bey Huseynzade" prepared by the National Library and the traditional book exhibition "Ali Bey Huseynzade -160", commemorative photos were taken.