Milli Kitabxanada Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir, “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: Biblioqrafik göstərici” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
09-02-2023
Fevralın 9-da Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Kitabxana və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi tərəfindən görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib, həmçinin “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: Biblioqrafik göstərici” kitablarının təqdimat mərasimi olub.
Tədbir zamanı çıxışçılar qeyd ediblər ki, XX əsrin əvvəllərində Cəlil Məmmədquluzadə “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin, Mirzə Ələkbər Sabir satirik şeir məktəbinin əsasını qoyduğu kimi, Hüseyn Cavid də Azərbaycan ədəbiyyatında romantik şeirin, mənzum romantik dramaturgiyanın və nəhayət, romantizm ədəbi cərəyanının banisi olaraq qəbul edilir. Bu mənada Hüseyn Cavidin çoxcəhətli və zəngin yaradıcılığı çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində yeni və mühüm bir mərhələ təşkil edir. Azərbaycan ədəbiyyatında romantik mənzum faciə janrının yaranması və inkişafı da birbaşa Hüseyn Cavidin adı ilə bağlıdır.
Təqdimat zamanı Hüseyn Cavidin (1882-1941) anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə hazırlanan “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: biblioqrafik göstərici” vəsaitlərindən bəhs edən çıxışçılar bildirib ki, hər iki biblioqrafik vəsait Hüseyn Cavid yaradıcılığı üçün böyük töhfədir. Bu biblioqrafiyalar məzmun baxımından bir-birini təkrar etmir, əksinə tamamlayır.
Tədbirin sonunda qonaqlar “Ədəbiyyatımızın əbədiyyət rəmzi – Hüseyn Cavid” mövzusunda geniş kitab sərgisi və Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan "Azərbaycan ədəbiyyatının söz və fikir zadəganı - Hüseyn Cavid" adlı Elektron məlumat bazası ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, məlumat bazası üç dildə  (azərbaycan, rus, ingilis dillərində) istifadəçilərə təqdim olunur.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 140-летию со дня рождения видного поэта и драматурга Гусейна Джавида
09-02-2023
9 февраля в Национальной библиотеке состоялось презентация изданий «Гусейн Джавид: Библиография» и «Гусейн Джавид: Библиографический указатель». Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджана, Национальная библиотека и Дом-музей Гусейна Джавида.
На мероприятии было отмечено, что подобно тому, как Джалил Мамедгулузаде является основателем литературной школы «Молла Насреддин», Мирза Алекпер Сабир – школы сатирической поэзии, Гусейн Джавид считается основоположником романтизма, стихотворной драмы в азербайджанской литературе. В этом смысле многогранное и богатое творчество Гусейна Джавида составляет новый и важный этап в многовековой истории азербайджанской литературы. Г.Джавида по праву можно назвать первооткрывателем жанра стихотворной драмы и трагедии в азербайджанской литературе.
Говоря об изданиях «Гусейн Джавид: Библиография» и «Гусейн Джавид: Библиографический указатель», участники отметили, что оба библиографических ресурса являются большим вкладом в творчество Гусейна Джавида. Эти библиографии не повторяют друг друга по содержанию, а дополняют.
В завершение мероприятия гости ознакомились с обширной книжной выставкой на тему «Вечный символ национальной литературы – Гусейн Джавид» и электронной информационной базой «Гусейн Джавид – мастер слов и идей азербайджанской литературы», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки. Отметим, что информационная база представлена ​​пользователям на трех языках (азербайджанском, русском и английском).