Milli Kitabxanada Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir, “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: Biblioqrafik göstərici” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
09-02-2023
Fevralın 9-da Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Milli Kitabxana və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi tərəfindən görkəmli Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib, həmçinin “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: Biblioqrafik göstərici” kitablarının təqdimat mərasimi olub.
Tədbir zamanı çıxışçılar qeyd ediblər ki, XX əsrin əvvəllərində Cəlil Məmmədquluzadə “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbinin, Mirzə Ələkbər Sabir satirik şeir məktəbinin əsasını qoyduğu kimi, Hüseyn Cavid də Azərbaycan ədəbiyyatında romantik şeirin, mənzum romantik dramaturgiyanın və nəhayət, romantizm ədəbi cərəyanının banisi olaraq qəbul edilir. Bu mənada Hüseyn Cavidin çoxcəhətli və zəngin yaradıcılığı çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində yeni və mühüm bir mərhələ təşkil edir. Azərbaycan ədəbiyyatında romantik mənzum faciə janrının yaranması və inkişafı da birbaşa Hüseyn Cavidin adı ilə bağlıdır.
Təqdimat zamanı Hüseyn Cavidin (1882-1941) anadan olmasının 140 illiyi münasibətilə hazırlanan “Hüseyn Cavid: Biblioqrafiya” və “Hüseyn Cavid: biblioqrafik göstərici” vəsaitlərindən bəhs edən çıxışçılar bildirib ki, hər iki biblioqrafik vəsait Hüseyn Cavid yaradıcılığı üçün böyük töhfədir. Bu biblioqrafiyalar məzmun baxımından bir-birini təkrar etmir, əksinə tamamlayır.
Tədbirin sonunda qonaqlar “Ədəbiyyatımızın əbədiyyət rəmzi – Hüseyn Cavid” mövzusunda geniş kitab sərgisi və Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan "Azərbaycan ədəbiyyatının söz və fikir zadəganı - Hüseyn Cavid" adlı Elektron məlumat bazası ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, məlumat bazası üç dildə  (azərbaycan, rus, ingilis dillərində) istifadəçilərə təqdim olunur.

The event dedicated to the 140th anniversary of Huseyn Javid's birth, the presentation ceremony of the books "Huseyn Javid: Bibliography" and "Huseyn Javid: Bibliographic Presentation" was held in the National Library.
09-02-2023
On February 9, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the National Library Javid House Museum and Huseyn hosted an event dedicated to the 140th anniversary of the birth of the Azerbaijani poet and playwright Huseyn Javid, as well as the presentation of the books "Huseyn Javid: Bibliography" and "Huseyn Javid: Bibliographical Presentation" at the National Library on February 9. there was a ceremony.
During the event, the speakers accepted the literature that at the beginning of the 20th century, Jalil Mammadguluzade laid the foundations of "Molla Nasreddin" literary school, Mirza Alakbar Sabir satirical poetry school, Huseyn Javid as the founder of romantic poetry, verse romantic drama and finally romanticism literary trend. In this sense, Huseyn Javid's versatile and creative work makes a new and important speech in the centuries-old history of Azerbaijani literature. In Azerbaijani literature, it is associated with the name of Huseyn Javid.
During the presentation, the speakers talked about the materials "Huseyn Javid: Library" and "Huseyn Javid: bibliographic information" prepared on the occasion of the 140th anniversary of Huseyn Javid's (1882-1941) birth, both bibliographic resources are a great contribution to Huseyn Javid's creativity. Based on these bibliographies, they do not repeat each other, they complement each other.
At the end of the event, the guests got acquainted with the extensive book publication "Symbol of eternity of our literature - Huseyn Javid" and the electronic database "Azerbaijani literature words and thoughts - Huseyn Javid" published by the National Library. It should be noted that the database is presented to users in three languages (Azerbaijani, Russian, English).