Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə nəşr olunmuş “Aşıq Pəri” kitabının təqdimatı
11-11-2014
I Beynəlxalq Aşıq Festivalı çərçivəsində noyabr ayının 11-də Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə nəşr olunmuş “Aşıq Pəri” kitabının təqdimatı keçirilmişdir. Təqdimatı Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış və aşıq yaradıcılığından ətraflı şəkildə danışmışdır.
Sonra söz Azərbaycan ədəbiyyatşünası, folklorşünas, publisist, dilçi, yazıçı və tərcüməçi, professor Qəzənfər Paşayevə verilmişdir. Q, Aşıq Pəri Məclisi haqqında, Azərbaycanda aşıq məktəbləri, aşıq sənəti haqqında danışmışdır.
Çıxışcılar Açıqlar Birliyinin Katibi Musa Nəbioğlu, Cəbrayıl rayon Tarix Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Tarıyel Abbaslı, Türkiyə Aşıqlar Birliyinin Sədri, yazıçı Aşiq Maksud Fəryadi, Çeçenistan və Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı və respublika Vətənpərvərlər Cəmiyyətinin sədri Arif Məhərrəmov, Milli Kitabxananın əməkdaşı Fəridə Hacıyeva və b. aşıq sənətindən danışdılar.

Презентация книги «Ашуг Пери», изданной по заказу Министерства Культуры и Туризма в рамках 2-го международного фестиваля ашугов
11-11-2014
11 ноября в Национальной Библиотеке состоялась презентация книги «Ашуг Пери», изданной по заказу Министерства Культуры и Туризма в рамках 2-го международного фестиваля ашугов. Мероприятие открыл первый заместитель Министра Культуры и Туризма Вагиф Алиев. Он приветствовал собравшихся и подробно рассказал об ашугском искусстве.
Затем слово было предоставлено известному азербайджанскому литературоведу, фольклористу, публицисту, языковеду, писателю и переводчику, профессору Газанфару Пашаеву. Он рассказал о Меджлисах Ашуга Пери, об ашугской школе Азербайджана, об древнем и вечно молодом искусстве ашугов.
Выступавшие: Секретарь Общества Ашугов Муса Набиоглы, директор историко-краеведческого музея Джабраильского района Тариэль Аббаслы, председатель общества ашугов Турции, писатель Ашуг Максуд Фарйади, Национальный Герой Чеченистана и Азербайджана и председатель патриотического общества Ариф Магеррамов, сотрудник Национальной Библиотеки Фарида Гаджиева и др. говорили о своеобразии и многогранности ашугского искусства.
Автор книги Алисахиб Арогул тепло поблагодарил всех, кто принимал участие в работе над книгой.
Затем участники мероприятия ознакомились с обширной книжной выставкой, посвященной ашугскому искусству.