Milli Kitabxanada “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” adlı kitab sərgisinin açılışı olub
Sentyabrın 27-də Milli Kitabxanada “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” adlı kitab sərgisinin açılış mərasimi olub.
“Mədəni sərvətlərimizin vətənə qayıdışı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan sərgi Bakı VI Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində reallaşıb.
Sərginin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da iştirak edib.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev tədbirdə çıxış edərək sərgi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, sərgidə Şərqin böyük mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığına həsr olunmuş əlyazmaların surətləri yer alır. Bu kitablar dünyanın müxtəlif aparıcı kitabxanalarından əldə olunaraq Milli Kitabxananın arsenalına daxil edilib. Sərgi ölkəmizdə VI dəfə təşkil edilən kitab sərgi-yarmarkası çərçivəsində açılıb. Bu gün kitab və kitabxana işinə ölkəmizdə lazımi səviyyədə dövlət tərəfindən diqqət göstərilir. Azərbaycanda belə sərgi-yarmarkaların keçirilməsi artıq ənənə halını alıb.
Nazir vurğulayıb ki, İmadəddin Nəsiminin anadan olmasının 650 illiyi Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizdə müxtəlif tədbirlərlə qeyd olunur. Həmçinin dövlət başçısının daha bir Sərəncamı ilə 2019-cu il ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilib. Prezidentin İmadəddin Nəsiminin yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin əmri ilə tədbirlər planı hazırlanıb. Görkəmli şairin 650 illik yubileyi öncəsi, ötən il ədəbi-mədəni mühitdə geniş rezonans doğuran əhəmiyyətli bir layihə - Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nəsimi – şeir, sənət və mənəviyyat festivalı keçirilib. Bir gün sonra təşkil ediləcək növbəti eyniadlı festival yubiley ilinin ən yaddaqalan tədbirlərindən olacaq. Buna görə də “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” sərgisi Mədəniyyət Nazirliyinin ikinci dəfə keçiriləcək “Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat” beynəlxalq festivalına hədiyyəsidir.
Nazir Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın ölkənin ən böyük kitabxanasına gəlişini Fond tərəfindən kitaba, mütaliəyə və oxu mədəniyyətinə göstərilən diqqətin göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitabxana barədə məlumatların, üç dildə çap olunmuş, ana haqqında şeirlərin yer aldığı kitabları Leyla Əliyevaya təqdim edib.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Həmçinin Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Milli Kitabxanada beynəlxalq əməkdaşlıq zalının da açılışı olub.
Açılışda 13 ölkənin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri və kitabxanaların rəhbərləri də iştirak ediblər. Məlumat verilib ki, bu zalda həmin ölkələrin ədəbiyyat guşələri və kitabxanaları ilə birbaşa internet əlaqəsi yaradaraq faydalanmaq mümkündür.

Opening ceremony of “Nasimi manuscripts in the world libraries” book exhibition at the National Library
27-09-2019
On September 27, opening ceremony of the book exhibition “Nasimi manuscripts in the world libraries” was held at the National Library.
The exhibition, which was organized as a part of the project “Return of our cultural values to the country”, was held within the framework of VI Baku Book Fair.
Vice-president of HeydarAliyev Foundation LeylaAliyeva also attended the opening ceremony.
Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan AbulfasGarayev gave detailed information about the exhibition. He noted that the exhibition features the copies of manuscripts of İmadaddinNasimi, great poet of the East. Those books have been acquired from various libraries around the world. The exhibition is opened within the framework of the book fair which was organized in our country for the sixth time. Organizing such book fairs and exhibitions has already become tradition.
The Minister said that, in accordance with the relevant Order of the President IlhamAliyev, the 650th anniversary of the birth of ImadaddinNasimi is celebrated in our country with various events. Also, 2019 was declared as the “Year of Nasimi” by another Order of the President.
The Minister also mentioned that the visit of the Vice-president of HeydarAliyev Foundation LeylaAliyeva to the largest library of the country is the high appreciation of the Foundation on reading, books and reading literacy.
Director of the National Library KarimTahirov presented a book of poems about mother and a book about Azerbaijan National Library (in three languages) to LeylaAliyeva.
Then guests viewed the exhibition.
Opening of International cooperation hall was held at the National Library with the participation of LeylaAliyeva.
The opening ceremony was attended by Diplomatic representatives and library heads of the 13 countries.