Milli Kitabxanada “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” adlı kitab sərgisinin açılışı olub
Sentyabrın 27-də Milli Kitabxanada “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” adlı kitab sərgisinin açılış mərasimi olub.
“Mədəni sərvətlərimizin vətənə qayıdışı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan sərgi Bakı VI Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində reallaşıb.
Sərginin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da iştirak edib.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev tədbirdə çıxış edərək sərgi haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, sərgidə Şərqin böyük mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığına həsr olunmuş əlyazmaların surətləri yer alır. Bu kitablar dünyanın müxtəlif aparıcı kitabxanalarından əldə olunaraq Milli Kitabxananın arsenalına daxil edilib. Sərgi ölkəmizdə VI dəfə təşkil edilən kitab sərgi-yarmarkası çərçivəsində açılıb. Bu gün kitab və kitabxana işinə ölkəmizdə lazımi səviyyədə dövlət tərəfindən diqqət göstərilir. Azərbaycanda belə sərgi-yarmarkaların keçirilməsi artıq ənənə halını alıb.
Nazir vurğulayıb ki, İmadəddin Nəsiminin anadan olmasının 650 illiyi Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə ölkəmizdə müxtəlif tədbirlərlə qeyd olunur. Həmçinin dövlət başçısının daha bir Sərəncamı ilə 2019-cu il ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan edilib. Prezidentin İmadəddin Nəsiminin yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyinin əmri ilə tədbirlər planı hazırlanıb. Görkəmli şairin 650 illik yubileyi öncəsi, ötən il ədəbi-mədəni mühitdə geniş rezonans doğuran əhəmiyyətli bir layihə - Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Nəsimi – şeir, sənət və mənəviyyat festivalı keçirilib. Bir gün sonra təşkil ediləcək növbəti eyniadlı festival yubiley ilinin ən yaddaqalan tədbirlərindən olacaq. Buna görə də “Nəsimi Əlyazmaları dünya kitabxanalarında” sərgisi Mədəniyyət Nazirliyinin ikinci dəfə keçiriləcək “Nəsimi - şeir, incəsənət və mənəviyyat” beynəlxalq festivalına hədiyyəsidir.
Nazir Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın ölkənin ən böyük kitabxanasına gəlişini Fond tərəfindən kitaba, mütaliəyə və oxu mədəniyyətinə göstərilən diqqətin göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov kitabxana barədə məlumatların, üç dildə çap olunmuş, ana haqqında şeirlərin yer aldığı kitabları Leyla Əliyevaya təqdim edib.
Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Həmçinin Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Milli Kitabxanada beynəlxalq əməkdaşlıq zalının da açılışı olub.
Açılışda 13 ölkənin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndələri və kitabxanaların rəhbərləri də iştirak ediblər. Məlumat verilib ki, bu zalda həmin ölkələrin ədəbiyyat guşələri və kitabxanaları ilə birbaşa internet əlaqəsi yaradaraq faydalanmaq mümkündür.

27 сентября в Национальной Библиотеке состоялась церемония открытия книжной выставки «Рукописи Насими в библиотеках мира». Выставка, организованная в рамках проекта «Возвращение наших культурных ценностей в нашу страну», состоялась в рамках VI Бакинской Международной Книжной Выставки-Ярмарки.
В церемонии открытия выставки приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева. Выступая на мероприятии, министр культуры Абульфас Гараев подробно проинформировал о выставке. Он отметил, что на выставке представлены копии рукописей, посвященных творчеству великого мыслителя Востока Имадеддина Насими. Эти книги, приобретенные в различных ведущих библиотеках мира, включены в арсенал Национальной библиотеки. Выставка открыта в рамках книжной выставки-ярмарки, организованной в нашей стране в шестой раз. Сегодня государство на должном уровне уделяет внимание книге и библиотечному делу в нашей стране. Проведение подобных выставок-ярмарок в Азербайджане стало традицией.
Министр подчеркнул, что соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева 650-летие со дня рождения Имадеддина Насими отмечается в нашей стране различными мероприятиями. Другим Распоряжением главы государства 2019 год объявлен в нашей стране «Годом Насими». В целях обеспечения исполнения Распоряжения Президента о проведении юбилея Имадеддина Насими приказом Министерства культуры подготовлен план мероприятий. В преддверии 650-летнего юбилея выдающегося поэта в прошлом году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Азербайджане впервые был проведен значимый проект, вызвавший широкий резонанс в литературно-культурной среде - Фестиваль поэзии, искусства и духовности - Насими. Очередной такой фестиваль, который начнется через день, станет одним из запоминающихся мероприятий юбилейного года. Поэтому выставка под названием «Рукописи Насими в библиотеках мира» является подарком международному фестивалю «Поэзия, искусство и духовность – Насими», который Министерство культуры проведет во второй раз.
Министр расценил посещение крупнейшей библиотеки страны вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой как показатель внимания, уделяемого Фондом книге, чтению и культуре чтения.
Директор Национальной библиотеки Керим Таиров вручил Лейле Алиевой книги, содержащие информацию о библиотеке, изданный на трех языках сборник стихотворений о матери.
Затем гости ознакомились с выставкой.
При участии Лейлы Алиевой в Национальной библиотеке состоялось также открытие зала международного сотрудничества.
В открытии приняли участие сотрудники дипломатических представительств 13 стран в Азербайджане и руководители библиотек. Было сообщено, что этот зал можно использовать, установив прямое интернет-соединение с литературными уголками и библиотеками данных стран.