Milli Kitabxanada görkəmli kitabşünas alim-pedaqoq, şair - publisist Knyaz Aslanın anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə “Şair - publisist, kitabşünas alim Knyaz Aslan - 65” adlı virtual və “Kitabşünas alim Knyaz Aslan - 65” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə yaradıcı şəxsiyyət, gözəl şair, istedadlı alim, peşəkar jurnalist Knyaz Aslanın Azərbaycanda təhsilin və elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə layiq görüldüyü mükafatlar, çоxşaxəli yaradıcılığı - monoqrafiyaları, dərslik və dərs vəsaitləri, dövri mətbuat səhifələrində çıxan çoxsaylı elmi-nəzəri, şeirləri, ədəbi-publisistik məqalələri, ön sözünün müəllifi, layihə rəhbəri, tərtibçi, rəyçi və redaktoru olduğu kitablar, təsisçisi və baş redaktoru olduğu “Kitabşünaslıq və redaktor sənəti” jurnalının nömrələri nümayış olunur.
http://anl.az/el/vsb/Knyaz_Aslan/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Knyaz İlyas oğlu Aslan 1960-cı il dekabrın 25-də Gürcüstan Respublikası Başkeçid rayonunun Hamamlı kəndində anadan olub. 1979-cu ildə Hamamlı kənd orta məktəbini Qızıl medalla bitirib. Bakı Mədəni-Maarif Texnikumunu (1981-1983), Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsini (1983-1988), Bakı Dövlət Universitetinin İctimai peşələr fakültəsinin jurnalistika bölməsini (1985-1987), Azərbaycan Jurnalistlər Birliyi nəzdindəki Jurnalist Sənətkarlığı İnstitutunu (1987-1989), Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsini (1994-1998) fərqlənmə diplomları ilə başa vurub. Sonra Bakı Dövlət Universitetinin aspiranturasında təhsil alıb. “Şəxsiyyətin formalaşmasında bədii ədəbiyyatın rolu” mövzusunda dissertasiya işi müdafiə edib, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru alimlik dərəcəsi və dosent elmi adı alıb. “Azərbaycan ədəbiyyatı klassiklərinin irsində kitab və mütaliə məsələləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını başa çatdırıb.
Knyaz Aslan 1992-1995-ci illərdə Müdafiə Nazirliyinin “Azərbaycan Ordusu” qəzetinin əməkdaşı və “Hərbi Nəşriyyat”ın redaktoru olub. İşğalçı Ermənistana qarşı savaşın iştirakçısı, Qarabağ müharibəsi veteranıdır.
Alim bir müddət Azərbaycan MEA Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun və Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi olub.
Knyaz Aslan 2012-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin Kitabşünaslıq və Nəşriyyat işi kafedrasının müdiridir. Bakalavriat və magistratura səviyyələrində “Redaktənin əsasları”, “Ədəbiyyat növlərinin redaktəsi”, “Redaktor sənətinin aktual problemləri”, “Dünya kitab tarixi”, “Elektron nəşriyyatlar” və s. kimi ixtisas fənlərindən mühazirə dərsləri aparır.
2017-ci ildən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı yanında Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının həqiqi üzvü – akademikidir.
Tanınmış alimin tədqiqat sahəsinə dünya kitab və kitabxanalarının tarixi, ədəbiyyat klassiklərinin həyatında kitabın rolu, jurnalistika, ənənəvi və elektron nəşriyyat işi və s. kimi aktual mövzular daxildir. O, ABŞ, Türkiyə, İsveç, Rusiya, Ukrayna, İran, Qazaxıstan və başqa ölkələrdə keçirilmiş beynəlxalq simpozium və konfranslarda elmi məruzələrlə çıxış edib.
Knyaz Aslan çoxsaylı elmi-nəzəri, ədəbi-publisistik məqalənin, monoqrafiyaların, 30-dan artıq elmi, tədris və bədii kitabın müəllifidir. Bir çox monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitlərinin ön sözünün müəllifi, rəyçisi və redaktorudur. Şairin şeirləri rus, ingilis və alman dillərinə tərcümə olunub.
O, Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxana tərəfindən ilk dəfə hazırlanaraq 2015-ci ildə nəşr edilmiş Azərbaycan Kitabxana Ensiklopediyasının redaksiya heyətinin üzvü və müəlliflərindən biridir.
Təsisçisi və baş redaktoru olduğu “Kitabşünaslıq və redaktor sənəti” elmi-nəzəri və təcrübi-metodik jurnаlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının reyestrinə daxil edilib.
Knyaz Aslan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı və “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi” yubiley medalı ilə təltif edilib. “Xarı bülbül” və “Nizami Gəncəvi” medallarına layiq görülüb.
O, Azərbaycan Jurnalistlər, Yazıçılar, Aşıqlar Birliklərinin üzvü, Nizami Gəncəvi, Həsən bəy Zərdabi, Ömər Faiq Nemanzadə, Sergey Yesenin, Abdulla Şaiq, Şəhriyar, “Qızıl Qələm”, “Ustad”, “Kamil sənətkar”, “Səhər” və başqa mükafatlar laureatıdır. “İlin alimi” və “Azərbaycan Respublikasının Qabaqcıl təhsil işçisi” fəxri adlarının sahibidir.

В Национальной Библиотеке Азербайджана были представлены виртуальная выставка «Поэт, публицист, библиограф Князь Аслан – 65» и традиционная книжная выставка «Библиограф Князь Аслан – 65» для пользователей
23-12-2025
В Национальной Библиотеке по случаю 65-летнего юбилея выдающегося библиографа, ученого-педагога, поэта и публициста Князя Аслана были представлены виртуальная выставка «Поэт-публицист, библиограф Князь Аслан – 65» и традиционная книжная выставка «Библиограф Князь Аслан – 65».
На выставках демонстрируются награды, которыми отмечены заслуги творческой личности, талантливого ученого, профессионального журналиста Князя Аслана в развитии образования и науки в Азербайджане, а также многогранное творчество: монографии, учебники и учебные пособия, многочисленные научно-теоретические статьи, стихи, литературно-публицистические материалы, книги, для которых он является автором предисловий, руководителем проектов, составителем, рецензентом и редактором, а также номера журнала «Библиография и редакторское искусство», основанного и возглавляемого им.
http://anl.az/el/vsb/Knyaz_Aslan/index.htm
Князь Ильяс оглы Аслан родился 25 декабря 1960 года в селе Хамамлы района Башкечид Грузинской Республики. В 1979 году окончил среднюю школу села Хамамлы с золотой медалью. Учился в Бакском культурно-просветительном техникуме (1981–1983), на факультете библиотековедения и информационных наук Бакинского государственного университета (1983–1988), на факультете общественных профессий Бакинского государственного университета, отделение журналистики (1985–1987), в Институте журналистского мастерства при Союзе журналистов Азербайджана (1987–1989), а также на факультете журналистики БГУ (1994–1998), окончив все с отличием. Позже обучался в аспирантуре Бакинского государственного университета, защитил диссертацию на тему «Роль художественной литературы в формировании личности», получил ученую степень кандидата педагогических наук и звание доцента. Завершил докторскую диссертацию на тему «Вопросы книги и чтения в наследии классиков азербайджанской литературы».
С 1992 по 1995 год Князь Аслан работал сотрудником газеты Министерства обороны «Азербайджанская армия» и редактором «Военного издательства». Участвовал в боевых действиях против армянских оккупантов, ветеран Карабахской войны.
Учёный также работал научным сотрудником Института международных отношений АН Азербайджана и Литературного института имени Низами.
С 2012 года Князь Аслан является заведующим кафедрой библиотековедения и издательского дела Бакинского государственного университета. Преподает лекции для бакалавриата и магистратуры по специальным дисциплинам: «Основы редакторского дела», «Редактура литературных жанров», «Актуальные проблемы редакторского мастерства», «История мировой книги», «Электронное издательское дело» и др.
С 2017 года является действительным членом – академиком Международной академии информатизации при Организации Объединённых Наций.
Область научных исследований ученого охватывает историю мировой книги и библиотек, роль книги в жизни классиков литературы, журналистику, традиционное и электронное издательское дело. Он выступал с научными докладами на международных симпозиумах и конференциях в США, Турции, Швеции, России, Украине, Иране, Казахстане и других странах.
Князь Аслан является автором многочисленных научно-теоретических и литературно-публицистических статей, монографий и более 30 научных, учебных и художественных книг. Он является автором предисловий, рецензентом и редактором многих монографий, учебников и учебных пособий. Стихи поэта переведены на русский, английский и немецкий языки.
Он является членом редакционной коллегии и автором Азербайджанской библиотечной энциклопедии, впервые подготовленной Министерством культуры и Национальной Библиотекой и изданной в 2015 году.
Журнал «Библиография и редакторское искусство», основанный и возглавляемый Князем Асланом, включен в реестр Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
За свои заслуги Князь Аслан награждён Президентом Азербайджанской Республики медалями «Прогресс» и «100-летие Бакинского государственного университета», а также медалями «Хары Бюльбюль» и «Низами Гянджеви».
Он является членом Союза журналистов, писателей и ашугов Азербайджана, лауреатом наград имени Низами Гянджеви, Гасан-бека Зардаби, Омара Фаика Неманзаде, Сергея Есенина, Абдуллы Шайка, Шахрияра, а также премий «Золотое перо», «Мастер», «Совершенный мастер», «Сахар» и других. Обладатель почетных званий «Учёный года» и «Передовой работник образования Азербайджанской Республики».