Milli Kitabxanada tanınmış tənqidçi Əsəd Cahangirin Xalq yazıçısı Elçin haqqında məqalələrdən ibarət “On üçüncü gecə” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
21-12-2016
Dekabr  ayının 21-də  Milli Kitabxanada tanınmış tənqidçi Əsəd Cahangirin Xalq yazıçısı Elçin haqqında məqalələrdən ibarət “On üçüncü gecə” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış, Elçin yaradıcılığından söz açmışdır.
Sonra sözü Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitab dövriyyəsi və nəşriyyatlarla iş şöbəsinin müdiri v.m.i. e. Aslan Cəfərova  vermişdir.  O, öz çıxışında dramaturgiyanın istedadlı nümayəndəsi, görkəmli ictimai xadim, Xalq yazıçısı  Elçinin əsərlərinin təkcə respublikamızda deyil, ölkəmizin hüdudlarından kənarda da tanındığından danışmışdır.
Çıxışçılar yazıçı publisist, filologiya elmləri doktoru Qəzənfər Paşayev, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili Nizami Cəfərov, millət vəkili Aqil Abbas, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Yazışılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi, yazıçı Əli Əmirli, Yazıçılar Birliyinin Qarabağ şöbəsinin müdiri, professor Ənvər Əhməd,   “Ulduz” jurnalının baş redaktoru Qulu Ağsəs, yazıçı, publisist Mustafa Çəmənli, nasir, tərcüməçi Yaşar Əliyev  Elçin yaradıcılığının xalq sevgisi qazanmasından, yazıçının ssenariləri əsasında çəkilən filmlərdən, dünya şöhrətli yazıçıların əsərlərini dilimizə tərcümə etməsindən və s. danışdılar.
Kitabın müəllifi Əsəd Cahangir kitabın təqdimat mərasiminə gələn hər kəsə təşkkürünü bildirdi.
Tədbirdə “Xalq yazıçısı Elçin” adlı geniş kitab sərgisi açılmışdır. Sərgidə E.Əfəndiyevin əsərləri, xarici dillərə tərcümə olunmuş əsərləri, xarici dillərdən tərcümə etdiyi əsərlər, tərtib etdiyi, ön söz yazdığı, redaktoru olduğu, layihə rəhbəri olduğu kitablar nümayiş olunmuşdur. Sərgi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

В Национальной Библиотеке состоялась презентация книги «Тринадцатая ночь» известного критика Асада Джахангира. Книга посвящена творчеству Народного писателя Эльчина.
21-12-2016
21 декабря в Национальной Библиотеке состоялась презентация книги «Тринадцатая ночь» известного критика Асада Джахангира. Книга посвящена творчеству Народного писателя Эльчина.
Торжественное мероприятия открыл секретарь Объединения Азербайджанских Писателей, главный редактор газеты «525» Рашад Меджид. Он приветствовал собравшихся, и повел речь о творчестве писателя Эльчина.
Затем слово было предоставлено заведующему отделом книжной периодики и издательского дела Министерства Культуры и Туризма Аслану Джафарову. В своем выступлении он говорил об одном из выдающихся представителей азербайджанской драматургии, известном общественном деятеле, Народном писателе Эльчине, о том, что его произведения популярны не только в нашей республике, но и за ее пределами.
Выступившие: писатель-публицист, доктор филологических наук Газанфар Пашаев, руководитель Центра Ататюрка в Азербайджане, член-корреспондент НАНА, Народный депутат Низами Джафаров, народный депутат Агиль Аббас, главный редактор газеты «Эдебиййат» Азер Туран, секретарь Объединения писателей Ильгар Фахми, писатель Али Амирли, заведующий карабахским отделением Союза Писателей, профессор Анвер Ахмед, главный редактор журнала «Улдуз» Гулу Агсас, писателей, публицист Мустафа Чеменли, писатель, переводчик Яшар Алиев говорили о том, что произведения Эльчина снискали всенародную любовь, что по его сценариям снимаются фильмы, и что сам Эльчин перевел на азербайджанский язык многие произведения мировой классики.
Автор книги Асад Джахангир выразил искреннюю благодарность всем, кто пришел на презентацию.
На церемонии презентации была открыта большая книжная выставка «Народный писатель Эльчин». На ней были представлены произведения Э.Эфендиева, его книги, переведенные на иностранные языки и произведения мировой классики, переведенные им, а также издания, редактором и составителем  которых он являлся. Выставка вызвала большой интерес собравшихся.