Milli Kitabxanada “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının İspan dilində nəşrinin elmi müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
06-09-2024
Sentyabrın ayının 6-da Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərimizə həsr olunmuş və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə birgə nəşr etdiyi “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının ispan dilində nəşrinin elmi müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
İlk olaraq Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra isə Tarixi qələbəmizə və onun qazanılmasında şəxsiyyət faktorunun roluna həsr olunmuş qısa videoçarx izlənilib.
Tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq, 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixinə həsr olunmuş kitabda hadisələrin elə hadisə iştirakçılarının dilindən nəql olunduğunu, kitabın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədi ilə Azərbaycan dili ilə yanaşı, 8 xarici dildə nəşr edildiyini, həmçinin digər xarici dillərdə də çap edilməsinin qərara alındığını söyləyib. Kitabda Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbənin memarı kimi cənab Prezident İlham Əliyevin müdrik siyasəti, qətiyyəti, yüksək intellekti, dahi sərkərdəlik qabiliyyəti əks  olunduğunu bildirib. Milli Kitabxananın bu gün Azərbaycan reallıqlarını, həqiqətlərinin bugünkü Azərbaycanda həyata keçirilən uğurlu işləri dünyaya çatdırılmasında  mühüm rol oynadığını, kitabxananın dünyanın 100 qədər kitabxanası ilə  beynəlxaq kitab mübadiləsi  etdiyini, əsas vəzifəsinin nəşr olunan bu kitabların dünya  kitabxanalarına çatdırmaqdan ibarət olduğunu vurğunayan professor Kərim Tahirov  bu kitabın da ispan dilli ölkələrə çatdırılacağını bildirib. Tarixi qələbənin tam qiymətini verən bu kitabın ərsəyə gəlməsində Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyinə, eləcədə əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısı Aparatının İctimai-siyasi, humanitar məsələlər və dini qurumlarla iş şöbəsinin müdiri Elmin İmanov kitabın Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Tarix İnstitutunun birgə layihəsi olduğunu deyib. Tarixi günlərin yaşandığını və bu tarixi hadisələrin Azərbaycan tarixinin müasir dövlətçilik səhifəsinə qızıl hərflərlə yazıldığını qeyd edib. Natiq Birinci Qarabağ müharibəsi və ondan sonrakı dövr, Vətən müharibəsinə qədərki proseslərə və hadisələrin xronologiyasına nəzər yetirəndə kitabın nə dərəcə əhəmiyyətli və faydalı olduğunun nəzərə çatdırıb. Kitabın müəlliflər heyətinə diqqət yetirdikdə bilavasitə müharibə dövründə ayrı-ayrı sahələrə birbaşa rəhbərlik etmiş  şəxslər tərəfindən qələmə alındığını deyib. Kitabın qısa müddət ərzində 4 ildə  8 dildə nəşr olunması və nəşr olunan illərin coğrafiyasına diqqət yetirdikdə onun əhəmiyyəti bir daha ortaya çıxdığını vurğulayıb. Kitabın ən önəmli məqamlarından biri də onun Azərbaycan hüdudlarından kənara çıxması olduğu, bu böyük tarixi hadisənin  artıq Azərbaycan reallıqlarının xarici ölkəklərdə  təbliği, yayımlanması  baxımından mühüm rol oynadığını qeyd edib.  İlham Əliyev fenomenin ən böyük özəlliyinin sərkərdə olaraq cəbhədə orduya komandanlıq etməklə yanaşı, diplomatiya sahəsi və xalqda milli vətənpər ruhu birləşdirərək öz arxasınca apara biləcək binanı yarada bildiyini vurğulayıb. Böyük zəfərin qazanılmasında Şəxsiyyət faktoru, vətənpərvər xalq və qəhrəman mübariz ordu bu üç əsas elemet əsas rol oynadığını vurğulayıb.   Azərbaycanın uğurlu gələcək inkişafı bu yolla daha da irəliyə doğru gedəcəyini qeyd edib.
Milli Məclisin üzvü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tahir Rzayev kitabın ərsəyə gəlməsində xidmətləri olan hər kəsə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizova, tarixçi alim, professor Kərim Şükürova və bugünkü təqdimatına görə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirova təşəkkürünü bildirib.  Hörmətli prezidentimiz ali baş komandan cənab İlham Əliyev haqqında, ordumuzun qüdrəti, şücaəti, igid oğlanlarımızın qəhrəmanlığı, xalqımızın birliyi haqqında  çox yazıldığını deyib. Analoqu olmayan tarixi qələbənin dünyaya xalqın qəhrəmanlıq səlnaməsini göstərdiyini vurğulayıb. Bu qələbəni təsvir eləmək, ölkə rəhbərliyinin siyasətini dünyaya çatdırmaq, belə kitabları təbliğ etmək bizin ən böyük vəzifəmiz, borcumuz olduğunu söyləyib. Ölkə rəhbərliyinin bəşəri ideyalara sahib olduğunu, sülh, demokratiya, insan azadlığı, ölkə vətəndaşlarının hüquqlarının qorunması, müstəqilliyin qorunmasının ən böyük amalı olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin üzvü, BDU Tarix fakultəsinin kafedra müdiri, professor Anar İsgəndərov kitabın ərsəyə gəlməsi, plan-prospektin hazırlanması zamanı bitkin bir konseptual yanaşmanın ortaya qoyulduğunu, kitabın geniş oxucu kütləsinə və gənclərə ünvanlanmasının nəzərə alındığını, Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında kitabın vacibliyini vurğulayıb.
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, Milli Məclisin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı güclü dövlətimizin rəhbərinin uzaqgörənliyi sayəsində qazanılan qələbəni əks etdirən kitabı təkcə bu günün deyil, gələcəyin kitabı adlandırıb, layihənin təşəbbüskarlarına və müəlliflərinə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirin davamında Milli Məclisin üzvü Aydın Mirzəzadə, Azərbaycan Texniki Universitetinin tarix kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru Şikar Qasımov, YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, AMEA Tarix və Etnologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru İlqar Niftəliyev, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı, dosent Ələmdar Cabbarlı çıxış ediblər. Onlar öz çıxışlarında Vətən müharibəsində Zəfər dövlətimizin başçısının intellekti, müdrik siyasəti və dahi sərkərdəlik məharəti sayəsində qazanıldığını, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi sayəsində ölkədə güclü iqtisadiyyat və bu iqtisadiyyat əsasında qüdrətli ordunun yaradıldığını, kitabın Vətən savaşında qazanılan şanlı Qələbənin geniş təbliğində mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar.

В Национальной библиотеке состоялся круглый стол, посвященный научному обсуждению книги «История Отечественной войны. Фактор личности» на испанском языке
06-09-2024
6 сентября в Национальной библиотеке при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики, Исполнительной власти города Баку и Национальной библиотеки состоялся круглый стол, посвященный научному обсуждению книги «История Отечественной войны. Фактор личности» на испанском языке, посвященной нашей Исторической Победе в 44-дневной Отечественной войне. Книга издана совместно Исполнительной властью города Баку и Институтом истории имени А.А Бакиханова НАНА.
Затем был продемонстрирован небольшой видеоролик, посвященный нашей Исторической Победе и роли личностного фактора в ее достижении.
Открывший мероприятие директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он сообщил, что события в книге, посвященной истории 44-дневной Отечественной войны, изложены со слов участников войны, и что с целью доведения ее до мировой общественности, помимо азербайджанского языка, книга издана еще на 8 языках и запланировано издать ее и на других иностранных языках. Директор подчеркнул, что книга отражает мудрую политику, решимость, высокий интеллект и лидерские качества Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева – архитектора славной Победы, одержанной в Отечественной войне. Подчеркивая, что Национальная библиотека играет важную роль в донесении до мировой общественности реалий Азербайджана, он отметил, что библиотека осуществляет международный книгообмен примерно со 100 библиотеками мира, и ее основной задачей является доставка изданных книг в эти библиотеки. Директор сообщил, что презентуемая сегодня книга также будет доставлена ​​в испаноязычные страны. Он поблагодарил руководство Исполнительной власти города Баку, а также всех, кто внес свой вклад в создание этой ценной книги.
Как сообщил заведующий отделом по связям с общественностью, политическим, гуманитарным и религиозным вопросам аппарата Исполнительной власти города Баку Эльмин Иманов, презентуемая книга является результатом совместного проекта, осуществленного Исполнительной властью города Баку и Институтом истории. Он отметил, что нашим народом пережиты исторические события, которые золотыми буквами вписаны в историю современного Азербайджана. С точки зрения рассмотрения процессов и хронологии событий Первой Карабахской войны и периода после нее, а также событий, предшествовавших Отечественной войне, книга очень ценна и значима. Э.Иманов подчеркнул, что авторами книги являются люди, непосредственно руководившие разными направлениями во время войны. Книга была издана на 8 языках в короткий срок (за 4 года). Он отметил, что одним из важнейших аспектов является то, что данная книга представлена и за пределами Азербайджана, сыграв важную роль в донесении азербайджанских реалий до мировой общественности. Эльмин Иманов подчеркнул, что личностный фактор, патриотический дух народа и доблестная армия – эти три главных элемента сыграли важную роль в завоевании Великой Победы.Он отметил, что таким образом успешное развитие Азербайджана будет и дальше продолжаться.
Депутат Милли Меджлиса, доктор философии по филологии Тахир Рзаев выразил благодарность всем, кто способствовал созданию книги – главе Исполнительной власти города Баку Эльдару Азизову, ученому-историку и профессору Кериму Шукурову, а также директору Национальной библиотеки, профессору Кериму Тахирову за организацию мероприятия. Он отметил, что много написано и сказано о мудрости и решимости нашего уважаемого Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, о мужестве и героизме наших отважных сыновей, о единстве нашего народа. Тахир Рзаев подчеркнул, что беспрецедентная Историческая Победа продемонстрировала миру героизм азербайджанского народа. Наш величайший долг и обязанность – сохранить память о Великой Исторической Победе, донести до мира политику руководства страны, популяризировать подобные книги. Депутат отметил, что руководство страны придерживается гуманных идей, а его величайшими задачами являются сохранение мира и демократии, защита прав и свобод граждан, защита независимости.
Депутат Милли Меджлиса, заведующий кафедрой исторического факультета БГУ, профессор Анар Искендеров подчеркнул, что при создании книги и подготовке плана-проспекта был предложен комплексный концептуальный подход, и отметил, что книга адресована широкой читательской аудитории, молодежи. Депутат также подчеркнул, что данная книга сыграет важную роль в донесении до мировой общественности реалий о Карабахе.
В своем выступлении генеральный директор Института кавказоведения НАНА, депутат Милли Меджлиса, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы назвал книгу, посвященную Великой Победе, одержанной благодаря дальновидности и мудрой политике лидера нашего могущественного государства, книгой будущего. Он выразил благодарность инициаторам и авторам проекта.
В продолжение мероприятия выступили депутат Милли Меджлиса Айдын Мирзазаде, заведующий кафедрой истории Азербайджанского технического университета, доктор исторических наук Шикар Гасымов, председатель Сабаильской региональной организации ПЕА Мухтар Нагиев, заместитель директора по научной работе Института истории и этнологии НАНА, доктор исторических наук Ильгар Нифталиев, декан факультета информации и менеджмента документов БГУ, доцент Аламдар Джаббарлы. В своих выступлениях они подчеркнули, что Победа в Отечественной войне была одержана благодаря мудрой,  дальновидной политике и гениальным лидерским качествам Главы нашего государства. Благодаря руководству Президента Ильхама Алиева в Азербайджане создана сильная экономика и на базе этой экономики создана мощная армия. Они подчеркнули, что книга сыграет важную роль в широкой пропаганде славной Победы, одержанной в Отечественной войне.