Milli Kitabxanada VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində keçirilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfrans davam edib
28-09-2019
Sentyabrın 28-də Milli Kitabxanada VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində dünyanın 14 ölkəsindən - Türkiyə, ABŞ, Rusiya, Belorus, Litva, Latviya, Ukrayna, Qazaxıstan, Tacikistan, Bosniya və Hersoqovina, Özbəkistan, Moldova, Qırğızıstan və Başqırdıstandan gələn Milli Kitabxana rəhbərlərinin və yerli mütəxəssislərin iştirakı ilə keçirilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfrans davam edib.
Konfrans müddətində Azərbaycan Milli Kitabxanasının xidmət işləri üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova, Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Yayımlar Genel Müdiri, Türkiyə Milli Kitabxanasının başqanı Hamdi Turşucu, UCLA, Çarlz E. Yanq Tədqiqat Kitabxanasının Slavyan, Şərqi Avropa və Orta Asiya tədqiqatları üzrə kitabxanaçı/kuratoru Alena Aissing, Litva Milli Kitabxanasının baş direktoru Renaldas Gudauskas, Latviya Milli Kitabxanasının icraçı direktoru Dzintra Mukane, Bosniya və Herseqovina Milli və Universitet Kitabxanasının direktoru İsmet Ovçina, Belarus Milli Kitabxanası direktorunun istifadəçilərə xidmət və ideologiya üzrə birinci müavini Elena Dolqopolova, AMEA MEK direktoru Leyla İmanova, BDU Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının baş müəllimi Əliyusif Məmmədov və digər yerli və xarici mütəxəssislərin “Milli Kitabxanalar çoxfunksiyalı mobil mədəni mərkəzlər kimi”, “Müasir mobil texnologiyaların Milli kitabxanalarda tətbiqi məsələsi”, “Milli Kitabxanalarda mobil informasiya xidmətinin təşkili”, “Kreativ ideyaların Milli kitabxanaların işinə tətbiqi istiqamətləri” mövzuları üzrə məruzələri dinlənilib, presentasiyaları  təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Milli Kitabxanada təşkil edilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfransın materialları çap edilərək yerli və xarici kitabxanalara paylanılacaq.

International scientific-practical conference “Libraries as mobile information centers” continued its work on September 28, within the framework of VI Baku International Book Fair. The conference was attended by national library heads coming from 14 countries, as well as local specialists. Among those countries were Turkey, USA, Russia, Belarus, Lithuania, Latvia, Ukraine, Kazakhstan, Tajikistan, Bosnia & Herzegovina, Uzbekistan, Moldova, Kyrgyzstan and Bashkortoston.
AdibaIsmayilova – Deputy Director for service affairs, Azerbaijan National Library, HamdiTurshuju – Director General of Libraries and Publications under the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey; Director of the National Library of Turkey, AlenaAissing – UCLA, Charles E.Young Research Library, Librarian/Curator for Slavic, Eastern European and Central Asian Studies, RenaldasGudauskas – Director General of MartynasMažvydas National Library of Lithuania, DzintraMukane – Executive Director of the National Library of Latvia, IsmetOvcina – Director of the National and University Library of Bosnia & Herzegovina, Elena Dolgopolova – First Deputy Director for User service and ideology, National Library of Belarus, LeylaImanova – Director of ANAS Central Scientific Library, AliyusifMammadov – senior lecturer at Bibliographic studies chair of BSU, as well as other local and foreign specialists delivered speeches on the themes of “Libraries as multifunctional mobile centers”, “The use of modern mobile technologies in national libraries”, “The importance of e-library services in the information society” and etc.
It should be noted that materials of the international scientific-practical conference “Libraries as Mobile Information Centers” organizedbythe National Library will be published and distributed to local and foreign libraries.