Milli Kitabxanada VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində keçirilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfrans davam edib
28-09-2019
Sentyabrın 28-də Milli Kitabxanada VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində dünyanın 14 ölkəsindən - Türkiyə, ABŞ, Rusiya, Belorus, Litva, Latviya, Ukrayna, Qazaxıstan, Tacikistan, Bosniya və Hersoqovina, Özbəkistan, Moldova, Qırğızıstan və Başqırdıstandan gələn Milli Kitabxana rəhbərlərinin və yerli mütəxəssislərin iştirakı ilə keçirilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfrans davam edib.
Konfrans müddətində Azərbaycan Milli Kitabxanasının xidmət işləri üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova, Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Kitabxanalar və Yayımlar Genel Müdiri, Türkiyə Milli Kitabxanasının başqanı Hamdi Turşucu, UCLA, Çarlz E. Yanq Tədqiqat Kitabxanasının Slavyan, Şərqi Avropa və Orta Asiya tədqiqatları üzrə kitabxanaçı/kuratoru Alena Aissing, Litva Milli Kitabxanasının baş direktoru Renaldas Gudauskas, Latviya Milli Kitabxanasının icraçı direktoru Dzintra Mukane, Bosniya və Herseqovina Milli və Universitet Kitabxanasının direktoru İsmet Ovçina, Belarus Milli Kitabxanası direktorunun istifadəçilərə xidmət və ideologiya üzrə birinci müavini Elena Dolqopolova, AMEA MEK direktoru Leyla İmanova, BDU Biblioqrafiyaşünaslıq kafedrasının baş müəllimi Əliyusif Məmmədov və digər yerli və xarici mütəxəssislərin “Milli Kitabxanalar çoxfunksiyalı mobil mədəni mərkəzlər kimi”, “Müasir mobil texnologiyaların Milli kitabxanalarda tətbiqi məsələsi”, “Milli Kitabxanalarda mobil informasiya xidmətinin təşkili”, “Kreativ ideyaların Milli kitabxanaların işinə tətbiqi istiqamətləri” mövzuları üzrə məruzələri dinlənilib, presentasiyaları  təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Milli Kitabxanada təşkil edilən “Kitabxanalar mobil informasiya mərkəzi kimi” Beynəlxalq elmi-praktik konfransın materialları çap edilərək yerli və xarici kitabxanalara paylanılacaq.

В Национальной Библиотеке продолжилась международная научно-практическая конференция «Библиотеки как мобильные информационные центры», состоявшая в рамках VI Бакинской Международной Книжной Выставки-Ярмарки
28-09-2019
28 сентября в Национальной Библиотеке в рамках VI Бакинской Международной Книжной Выставки-Ярмарки состоялась церемония открытия международной научно-практической конференции «Библиотеки как мобильные информационные центры» с участием руководителей Национальных Библиотек из 14 стран - Турция, США, Россия, Белоруссия, Литва, Латвия, Украина, Казахстан, Таджикистан, Киргизия, Босния и Герцеговина, Узбекистан, Молдавия и Башкортостан и местных специалистов по библиотечному делу.
На конференции выступили с докладами заместитель директора по обслуживанию Национальной Библиотеки Азербайджана Адиба Исмайлова; директор Национальной Библиотеки Турции, генеральный директор Управления библиотек и издательств Министерства Культуры и Туризма Турецкой Республики Хамди Туршуджу; библиотекарь/куратор славянских, восточноевропейских и центральноазиатских исследований Научно-исследовательской библиотеки им. Чарльза Э. Янга, Алена Айссинг; генеральный директор Литовской Национальной Библиотеки Реналдас Гудаускас; исполнительный директор Латвийской Национальной Библиотеки Дзинтра Мукане; директор Национальной и Университетской Библиотеки Боснии и Герцеговины Исмет Овчина; первый заместитель директора по обслуживанию пользователей и идеологии Национальной Библиотеки Беларуси Елена Долгополова; директор Центральной Научной Библиотеки НАНА Лейла Иманова; старший преподаватель кафедры библиографоведения БГУ Алиюсиф Маммадов и другие местные, и зарубежные специалисты на темы: «Национальные библиотеки как многофункциональные мобильные культурные центры»; «Применение современных мобильных технологий в национальных библиотеках»; «Организация мобильных информационных услуг в национальных библиотеках»; «Направления применения креативных идей к работе национальных библиотек».
Материалы Международной научно-практической конференции «Библиотеки как мобильные информационные центры», организованной Национальной библиотекой, будут напечатаны и разосланы местным и зарубежным библиотекам.