Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı,  Xalq artisti, professor Ramiz Aqil oğlu Mirişli 1934-cü il aprelin 16-da Naxçıvan şəhərində anadan olub. Naxçıvan şəhərindəki orta məktəbi bitirdikdən sonra 1952–1954-cü illərdə Asəf Zeynallı adına musiqi məktəbində oxuyub. O, Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında 1956–1962-ci illərdə bəstəkarlıq ixtisası üzrə ali musiqi təhsili alıb.
Ramiz Mirişli yaradıcılığında ən müxtəlif janrlara müraciət edib, simli kvartet, tar və simfonik orkestr üçün konsert, kamera orkestri üçün simfoniya, xalq çalğı alətləri orkestri üçün konsert və süitalar, fortepiano triosu bəstələyib.  Dillər əzbəri olan "Bir könül sındırmışam”, "Dalğalar”, "Könül verdim”, "Sənsən ürəyim”, "Səndən danışdı”, "Mən sənə neyləmişəm”, "Oxu, tar”, "Səadət”, "Səni sevən baxışlar” və s. mahnıların müəllifidir.
Ramiz Mirişli sənətinin bədii keyfiyyətləri onun həmçinin teatr tamaşaları və kinofilmlərə bəstələdiyi musiqilərdə üzə çıxıb. Onun səhnə əsərləri sırasına 2 musiqili komediya və respublikanın müxtəlif teatrlarında tamaşaya qoyulan 40-dan artıq əsərə yazdığı musiqi aiddir.
Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafında Ramiz Mirişlinin xidmətləri layiqincə qiymətləndirilib. Ölkəmizdə musiqi sənəti sahəsində nailiyyətlərinə görə o, müstəqil Azərbaycan Respublikasının ali mükafatlarından “Şöhrət” və “Şərəf” ordenləri ilə təltif edilib.
Milli Kitabxanada görkəmli bəstəkarın 90 illik yubileyi  ilə əlaqədar “Xalq artisti Ramiz Mirişli” adlı geniş kitab sərgisi hazırlanıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərlərinin not yazıları, rəy verdiyi, həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş kitablar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

Выдающийся композитор Азербайджана, народный артист, профессор Рамиз Агиль Миришли родился 16 апреля 1934 года в городе Нахичеване. По окончании средней школы в городе Нахичеване в 1952-1954 годах учился в музыкальном училище имени Асафа Зейналлы. В 1956-1962 годах он получал высшее музыкальное образование в Азербайджанской государственной консерватории имени Узеира Гаджибейли по специальности «композиция».
Рамиз Миришли обращался к самым различным жанрам, написал концерт для струнного квартета, тара и симфонического оркестра, симфонию для камерного оркестра, концерт и сюиты для оркестра народных инструментов, фортепьянное трио. Он является автором следующих песен: «Я сердце разбил», «Волны», «Я сердце свое отдал», «Ты мое сердце», «Что я тебе сделал», «Пой тар», «Счастье» и т.д.
Художественные качества творчества Рамиза Миришли нашли особенно ясное проявление в том числе и в музыке, написанной им к театральным постановкам и кинофильмам.
Заслуги Рамиза Миришли в развитии азербайджанской музыкальной культуры были оценены по достоинству. За достижения в области музыкального искусства в нашей стране он был удостоен высоких наград независимой Азербайджанской Республики – орденов «Шохрат» и «Шараф».
В связи с 90-летием со дня рождения выдающегося композитора в Национальной библиотеке представлена масштабная книжная выставка под названием «Народный артист Рамиз Миришли».
На выставке представлены ноты произведений композитора, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки, книги, рецензентом которых он является, а также издания, посвященные его жизни и творчеству. Отметим, что книги представлены на азербайджанском и русском языках.