Milli Kitabxanada “Xalq şairi Nəriman Həsənzadə – 95” adlı kitab sərgisi və “Nəriman Həsənzadə” adlı elektron məlumat bazası istifadəçilərə təqdim olunub.
18-02-2026
18 fevral 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən biri, Xalq şairi, dramaturq və ictimai xadim Nəriman Həsənzadənin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə “Xalq şairi Nəriman Həsənzadə – 95” adlı geniş kitab sərgisi və “Nəriman Həsənzadə” adlı elektron məlumat bazası istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə şairin şeirləri, poemaları, pyesləri, elmi, ədəbi-tənqidi əsərləri, müəllifi olduğu dərsliklər,  tərcümələri, tərtibçi, ön söz müəllifi, məsləhətçi, rəyçi və redaktoru olduğu kitablar,  həmçinin  Nəriman Həsənzadənin həyatı, dramaturgiyası, lirikası, əsərlərində tarixilik və müasirlik, estetika məsələləri və s. yaradıcılıq yolu haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları və dövri mətbuat materialları  nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazasında Xalq şairi Nəriman Həsənzadənin irsi - “Rəsmi Sənədlər”, “Həyat və yaradıcılığı”, “Görkəmli şəxslər Nəriman Həsənzadə haqqında”, “Şairin söylədikləri...”, “Şairin əsərləri”, “Şairə ithaf olunmuş əsərlər”, “Tamaşaya qoyulmuş əsərləri”, “Şeirlərinə bəstələnmiş musiqilər” və “Fotoqalereya” bölmələrində tam mətnli resurslarla təqdim olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/N.Hesenzade/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Xalq şairi Nəriman Əliməmməd oğlu Həsənzadə 1931-ci il fevral ayının 18-də Qazax (indiki Ağstafa) rayonunun Poylu qəsəbəsində anadan olub. O, 1949-1953-cü illərdə H.Zərdabi adına Kirovabad Dövlət İnstitutunun (indiki Gəncə Dövlət Pedaqoji Universitetinin) filologiya fakültəsində təhsil alıb. 1961-ci ildə Moskvada M.Qorki adına Ədəbiyyat İnstitutunu bitirərək ikinci ali təhsil alıb, ikiillik Ali Ədəbiyyat Kurslarında da oxuyub. 1965-ci ildə “Azərbaycan-Ukrayna ədəbi əlaqələri” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsini alıb.
Mətbuatda 1953-cü ildən çıxış edir. 1954-cü ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür.
Nəriman Həsənzadənin yaradıcılığı zəngin və çoxşaxəlidir. O, əsasən poeziya sahəsində tanınsa da, dramaturgiya və publisistika ilə də məşğul olub.
O, 34 bədii – poetik toplunun, “Tariximiz, taleyimiz” adlı irihəcmli elmi-ədəbi-tənqidi məqalələr kitabının müəllifidir. “Nəriman”, “Kimin sualı var”, “Zümrüd quşu”, “Poylu – beşiyim mənim”, “Nizami”, “Nuru Paşa” və s. poemaları, yüzlərlə dərin məzmunlu şeirləri, “Pompeyin Qafqaza yürüşü”, “Atabəylər” kimi əsərləri ilə Azərbaycan ədəbi irsini zənginləşdirib. Əsərləri bir çox xarici ölkə xalqlarının dillərinə tərcümə edilmişdir.
100-dən artıq şeirinə musiqi bəstələnib. Bəstəkar R.Mustafayevlə “Nəriman” və N.Əliverdibəyovla “Vətən” kantatalarını işləyib.
Nəriman Həsənzadə uzun illər Azərbaycan ədəbi mühitində fəal iştirak edib və Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına verdiyi töhfələrə görə bir sıra dövlət mükafatlarına və fəxri adlara layiq görülüb.
Görkəmli şair 1981-ci ildə “Əməkdar incəsənət xadimi”, 2005-ci ildə “Xalq şairi” fəxri adlarına layiq görülüb. 2001-ci ildə “Şöhrət”,  2011-ci ildə “Şərəf”, 2021-ci ildə “İstiqlal” ordenləri və 2024-cü ildə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif olunub.
2002-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsüdür.
Hazırda Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyasının Humanitar fənlər kafedrasının müdiri, professoru, akademiyanın Elmi Şurasının üzvüdür.

On February 18, 2026, a large book exhibition titled “People’s Poet Nariman Hasanazade – 95” and an electronic information database titled “Nariman Hasanazade” were presented to users at the National Library on the occasion of the 95th anniversary of the birth of one of the prominent representatives of modern Azerbaijani literature, People’s Poet, playwright, and public figure Nariman Hasanazade.
The exhibition showcases the poet’s poems, epics, plays, scientific and literary-critical works, textbooks he authored, as well as translations and books for which he served as compiler, foreword writer, consultant, reviewer, and editor. It also presents literature in Azerbaijani and foreign languages about his life, dramaturgy, lyrics, the themes of historicity and modernity in his works, aesthetic issues, musical compositions based on his poems, and materials from periodicals.
The exhibition is planned to last for one week.
The electronic database presents his legacy in full-text resources organized into sections such as “Official Documents,” “Life and Creativity,” “Famous Figures about Nariman Hasanazade,” “What the Poet Said…,” “Works of the Poet,” “Works Dedicated to the Poet,” “Staged Works,” “Songs Based on His Poems,” and “Photo Gallery,” available at: https://anl.az/el/emb/N.Hesenzade/index.html
Nariman Hasanazade was born on February 18, 1931, in the Poylu settlement of the Gazakh (now Aghstafa) region. He studied at the Faculty of Philology of the Kirovabad State Pedagogical Institute (now Ganja State Pedagogical University) from 1949 to 1953. In 1961, he graduated from the Maxim Gorky Literature Institute in Moscow and also completed postgraduate literary courses. In 1965, he defended his кандидат dissertation on “Azerbaijani–Ukrainian Literary Relations,” earning the degree of Candidate of Philological Sciences.
He has been publishing since 1953 and has been a member of the Union of Writers of Azerbaijan since 1954.
His creative legacy includes 34 poetry collections, numerous poems, plays such as “Pompey’s Campaign to the Caucasus” and “Atabeys,” as well as the monograph “Our History, Our Destiny.” Over 100 of his poems have been set to music.
He has been awarded honorary titles including “Honored Art Worker” (1981) and “People’s Poet” (2005), as well as high state orders such as “Shohrat,” “Sharaf,” and “Istiglal,” and the jubilee medal “100th Anniversary of Heydar Aliyev (1923–2023).” He is currently Head of the Department of Humanities and Professor at the National Aviation Academy of Azerbaijan and a member of its Scientific Council.