Fevral ayının 26-da Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq bildirib ki, Xocalı soyqırımı iki yüz ildən çox müddətdə təcavüzkar erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı apardığı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin qanlı səhifəsi, XX əsrin ən böyük soyqırımıdır.
O, qeyd edib ki, Xocalı faciəsi tarixdə misli-bərabəri olmayan, heç bir ölçüyə sığmayan bir qətliamdır və 34 il ötməsinə baxmayaraq, hər birimiz bu faciənin ağrısını ilk günki kimi yaşayırıq. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə icra olunan “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdən danışan direktor faciənin daha geniş miqyasda tanıdılması, soyqırım aktı kimi qəbul olunması istiqamətində atılan mühüm addımları diqqətə çatdırıb.
Professor bildirib ki, 25 fevral gecəsi Ermənistan silahlı qüvvələrinin, Qarabağdakı erməni silahlı dəstələrinin və keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə şəhərə hücum planlaşdırıldı və həyata keçirildi, hücum nəticəsində 613 dinc azərbaycanlı, o cümlədən qadınlar, uşaqlar və qocalar qətlə yetirildi, yüzlərlə insan ağır yaralandı və 1275 nəfər əsir götürüldü.
Prof. Kərim Tahirov Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi iradəsi nəticəsində Xocalı həqiqətlərinin ilk dəfə beynəlxalq müstəviyə çıxarıldığını, bu faciəyə soyqırımı siyasi-hüquqi qiymətinin verildiyini, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə isə bu gün Azərbaycanın həmin ədalətin bərpası istiqamətində böyük tarixi addımlar ataraq, torpaqlarımızı azad etdiyini, ədaləti bərpa etmiş bir dövlət kimi dünyaya öz haqq səsini çatdırdığını söyləyib.
Tədbirin davamında “Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazasının (https://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html) təqdimatı olub.
Azərbaycan həqiqətlərinin ortaya çıxarılmasında, xalqımıza qarşı törədilən bu ağır cinayət barədə həqiqətlərin bütün dünyaya çatdırılmasında, gələcək nəsillərə ötürülməsində və ictimaiyyət arasında təbliğinin genişləndirilməsində Milli Kitabxananın da təbliğat üsullarından istifadə etdiyini vurğulayıb.
Sonda tədbir iştirakçıları “Xocalı – XX əsrin soyqırımı” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar.

В Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвящённое 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
26-02-2026
26 февраля 2026 года в Национальной Библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие, посвящённое 34-й годовщине Ходжалинского геноцида.
В начале мероприятия память жертв Ходжалинской трагедии и шехидов была почтена минутой молчания.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Таиров, отметивший, что Ходжалинский геноцид является кровавой страницей этнической чистки и политики геноцида, проводимой армянскими националистами против нашего народа на протяжении более двух столетий. «Это одна из крупнейших трагедий XX века», - подчеркнул директор.
«Ходжалинская трагедия — беспрецедентный и не поддающийся оценке по масштабам акт насилия. Несмотря на 34 года, каждый из нас ощущает боль этого события так же остро, как в первый день».
Директор также отметил, что в рамках кампании «Справедливость для Ходжалы!» под руководством вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой реализуются мероприятия по широкому освещению трагедии и признанию её актом геноцида.
Профессор Керим Таиров рассказал, что в ночь на 25 февраля армянские вооружённые силы, вооружённые формирования в Карабахе и 366-й мотострелковый полк бывшей Советской армии осуществили нападение на город. В результате 613 мирных жителей Азербайджана, включая женщин, детей и стариков, были убиты, сотни получили тяжёлые ранения, а 1275 человек оказались в плену.
Директор подчеркнул, что благодаря политической воле Национального Лидера Гейдара Алиева факты о Ходжалы впервые были представлены на международной арене, трагедия получила юридическую квалификацию как геноцид, а под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан сегодня предпринимает исторически важные шаги по восстановлению справедливости, освобождению своих территорий и донесению правды до всего мира.
В ходе мероприятия состоялась презентация Электронной информационной базы «Ходжалинский геноцид» (https://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html).
Также было подчеркнуто, что Национальная Библиотека активно использует свои ресурсы для информирования общественности о фактах трагедии, доведения правды до мирового сообщества и передачи знаний о Ходжалы будущим поколениям.
В завершение участники мероприятия ознакомились с традиционной книжной выставкой «Ходжалы – геноцид XX века».