Milli Kitabxananın şöbə müdiri Aygün Hacıyeva avqust ayının 27-dən 30-dək Rusiya Federasiyasının Həştərxan Vilayətində ezamiyyədə olmuşdur
31-08-2015
Milli Kitabxananın şöbə müdiri Aygün Hacıyeva avqust ayının 27-dən 30-dək Rusiya Federasiyasının Həştərxan Vilayətində ezamiyyədə olmuşdur. O, Həştərxan Vilayətinın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə B.Şaxovski adına Gənclər Kitabxanası tərəfindən təşkil edilən gənc peşəkarların Xəzəryanı Assambleyasında iştirak etmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Həştərxan Vilayəti  Mədəniyyət və Turizm Naziri Qalina Zoteyeva açaraq, Assambleyanın işinə uğurlar arzulamışdır.
Sonra Azərbaycan Milli Kitabxanası, Rusiya Dövlət Kitabxanası, Rusiya Dövlət Gənclər Kitabxanası, Qazaxıstan Milli Kitabxanası, Qazaxıstan Gənclər Kitabxanasınından tədbirə qoşulan mütəxəssislərin iştirakı ilə plenar iclas olmuşdur. İclası “Современная Библиотека” jurnalının baş redaktoru Lyubov Kazaçenkova idarə etmişdir. İclasda əsasən kitabxana işinin yeni formaları, innovativ proqram və layihələrin tətbiqi müzakirə mövzusu olmuşdur.  Aygün Hacıyeva “Azərbaycan Milli Kitabxanasının ənənəvi və elektron fondu: komplektləşdirilməsi və istifadəsi” adlı məruzə ilə çıxış etmişdir.
Tədbir çərçivəsində “Kitabxana jurnalistikası” mövzusunda master-klass keçirilmiş, vilayət kitabxanaları əməkdaşlarının mükafatlandırma mərasimi olmuşdur. A.S.Puşkin parkında təşkil edilmiş  “Oxumaq vaxtı gəlmişdir” adlı aksiya ilə Assambleya öz işinə yekun vurmuşdur. Həştərxan Vilayətinin qubernatorunun da iştirak etdiyi aksiyada müxtəlif kitabxanaların kitab sərgiləri nümayiş edilmişdir.

Заведующая отделом Национальной Библиотеки Айгюн Гаджиева с 27-го по 30 августа была в командировке в Астрахани. Она принимала участие в организованной Министерством Культуры и Туризма Астраханской Области и Библиотекой Молодежи им. Б.Шаховского Прикаспий
31-08-2015
Заведующая отделом Национальной Библиотеки Айгюн Гаджиева с 27-го по 30 августа была в командировке в Астрахани. Она принимала участие в организованной Министерством Культуры и Туризма Астраханской Области и Библиотекой Молодежи им. Б.Шаховского Прикаспийской Ассамблее молодых специалистов.
Ассамблею открыла министр Культуры и Туризма Астраханской Области Галина Зотеева, и пожелала ей успешной работы.
Затем состоялось пленарное заседание с участием специалистов Азербайджанской Национальной Библиотеки, Российской Государственной Библиотеки, Российской Государственной Молодежной Библиотеки, Национальной Библиотеки Казахстана, Библиотеки Молодежи Казахстана. Заседание вела главный редактор журнала «Современная Библиотека» Любовь Казаченкова. В основном обсуждались вопросы новых форм библиотечной работы, инновативной программы и внедрения новых проектов. Айгюн Гаджиева выступила с докладом: «Традиционный и и электронный фонды Азербайджанской Национальной Библиотеки: комплектование и использование».
В рамках мероприятия был проведен мастер-класс на тему «Библиотечная журналистика», состоялась церемония награждения сотрудников областных библиотек. Ассамблея завершила свою работу акцией «Время читать!», проведенной в парке А.С.Пушкина. На этой акции, в которой принимал участие и губернатор Астраханской области, демонстрировались книжные выставки различных библиотек.