Milli Kitabxanada Azərbaycan Milli Mətbuatının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib
22-07-2025
22 iyul tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Milli Mətbuatının yaranmasının 150 illik yubileyinə həsr olunmuş kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova Milli Mətbuatının 150 illik yubileyi münasibətilə mətbuat işçilərini və media nümayəndələrini təbrik edib, gələcək faliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan  Milli Kitabxanasının fəaliyyətindən və dövlətin Kitabxanalara olan xüsusi qayğısından bəhs edərək bildirib ki,  Milli Kitabxananın arxiv fondunun mühüm bir hissəsini dövrü mətbuat nümunələri təşkil edir. Əlavə edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında Həsən bəy Zərdabinin 1875-ci ildə yaratdığı “Əkinçi” qəzeti ilə əsası qoyulan milli mətbuatın, eyni zamanda ötən 150 il ərzində çap olunan dövrü mətbuat nümunələrinin  orijinal nüsxələrindən ibarət zəngin arxiv fondu yaradılıb.  Dövrü mətbuat mümunələrinin qorunub saxlanılmasında və  mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasında Milli Kitabxananın əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulayıb.     XIX əsrin sonu  və XX əsrin əvvəllərində çap olunan müxtəlif dövrü mətbuat nümunələrinin,  “Əkinçi” qəzetindən başlayaraq müasir dövrədək nəşr olunan qəzet və jurnalların Milli Kitabxanada elektronlaşdırılaraq rəqəmsal nüsxələrinin yaradıldığını və bunun gələcək nəsillərə çatdırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər  Həsən bəy Zərdabinin irsindən və  müasir dövrdə medianın üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs ediblər. Azərbaycan mətbuatının cəmiyyətin maarifləndirilməsində, ictimai rəyə təsir göstərməkdə və milli kimliyin qorunmasında oynadığı mühüm rolu qeyd ediblər. Eyni zamanda, bu cür sərgilərin gənc nəslin mətbuat tariximizə marağını artırmaq baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıblar.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Milli mətbuat günü” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Əkinçidən başlanan yol”, “Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Milli mətbuat”, “Milli mətbuatımızın banisi - Həsən bəy Zərdabi”, “İlk milli mətbuat”, “Qərbi Azərbaycanda ilk Azərbaycan mətbuatı”, “Nəşrlər”, “Yubiley medalı”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” və s. bölmələrdən ibarətdir. Məlumat bazasında yerləşdirilən materiallar tam mətnləri ilə təqdim olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/M.Metbuat/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda qonaqlar  bu tarixi və əlamətdar gün ilə əlaqədar açılan “22 iyul- Milli Mətbuat günü” adlı kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Sərgidə Azərbaycan milli mətbuatının inkişaf mərhələlərinin bütün dövrlərini əks etdirən kitablar, “Əkinçi” qəzetinin  və eyni zamanda  XX əsrin əvvələrində çap olunmuş  müxtəlif qəzet və jurnalların nüsxələri, görkəmli  jurnalist və publisistlərin, mətbuat xadimlərinin əsərləri,  nadir arxiv materialları, həmçinin  Azərbaycan mətbuat tarixini əhatə edən elmi – tədqiqat işləri, biblioqrafiyalar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке состоялась церемония открытия книжной выставки, посвящённой 150-летнему юбилею азербайджанской национальной прессы
22-07-2025
22 июля в Национальной библиотеке состоялась церемония открытия книжной выставки, посвящённой 150-летнему юбилею азербайджанской национальной прессы.
С вступительным словом на мероприятии выступила заместитель директора Национальной Библиотеки по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Адиба Исмайлова. Она поздравила работников прессы и представителей СМИ с 150-летним юбилеем азербайджанской национальной прессы и пожелала им успехов в дальнейшей деятельности.
Обратив внимание на деятельность Национальной библиотеки Азербайджана и особую заботу государства о библиотеках, она отметила, что важную часть архивного фонда Национальной Библиотеки составляют образцы периодической печати. Адиба Исмайлова подчеркнула, что в Национальной Библиотеке был создан архивный фонд, включающий оригинальные экземпляры национальной прессы, начавшейся с газеты «Экинчи», основанной Гасан беком Зардаби в 1875 году, а также образцы периодики, издававшейся на протяжении последних 150 лет. Она отметила значительную роль Национальной Библиотеки в сохранении этих материалов и передаче их будущим поколениям.
Также было подчеркнуто, что газеты и журналы, издававшиеся с конца XIX — начала XX века, начиная с «Экинчи» и до современного периода, были оцифрованы, и создание их цифровых копий играет важную роль в их сохранении для будущих поколений.
Выступавшие на мероприятии другие ораторы говорили о наследии Гасана бека Зардаби и задачах, стоящих перед современной медиа.
Они отметили важную роль азербайджанской прессы в просвещении общества, формировании общественного мнения и сохранении национальной идентичности. Также было подчеркнуто значение подобных выставок для повышения интереса молодого поколения к истории национальной прессы.
В рамках мероприятия состоялась презентация электронной информационной базы под названием «День национальной прессы», подготовленной сотрудниками Национальной Библиотеки Азербайджана.
Электронная база данных включает в себя разделы: «Официальные документы», «Путь, начатый с «Экинчи», «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и национальная пресса», «Основатель нашей прессы — Гасан бек Зардаби», «Первая национальная пресса», «Первая азербайджанская пресса в Западном Азербайджане», «Публикации», «Юбилейная медаль», «Фотогалерея», «Видеогалерея» и другие. Все материалы, размещённые в базе данных, представлены в полном текстовом формате.
Желающие ознакомиться с электронной информационной базой, могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/emb/M.Metbuat/index.html.
В завершение мероприятия гости ознакомились с книжной выставкой под названием «22 июля — День национальной прессы», открытой в честь этой знаменательной и исторической даты.
На выставке представлены книги, отражающие все этапы развития азербайджанской национальной прессы, копии газеты «Экинчи», а также различных газет и журналов, издававшихся в начале XX века. Также экспонируются произведения выдающихся журналистов и публицистов, деятелей прессы, редкие архивные материалы, научно-исследовательские труды и библиографии, охватывающие историю азербайджанской прессы.