Milli Kitabxanada “Misir Mərdanov – 75” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Oktyabrın 3-də AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, “Əməkdar elm xadimi”, “Şöhrət” ordenli, professor Misir Mərdanovun 75 illik yubileyi tamam olur.
Misir Mərdanov Ümummilli lider Heydər Əliyevin sərəncamı ilə 1998- ci ildə yaradılan “Təhsil Sahəsində İslahatlar üzrə Dövlət Komissiyası”nın sədri kimi, Azərbaycan təhsil tarixində ilk dəfə olaraq “Azərbaycan Respublikasının təhsili sahəsində islahat proqramı”nın hazırlanmasına bilavasitə rəhbərlik etmiş, onun rəhbərliyi altında “Milli Kurikulum-Milli Təhsil Konsepsiyası” sənədi hazırlanmışdır.
M.Mərdanov Azərbaycanda təhsilin tarixinə, təhsil siyasətinin əsas istiqamətlərinə dair sanbalı əsərlərin, “Azərbaycan riyaziyyatçıları” adlı fundamental monoqrafiyanın, ali məktəblər üçün “Ali riyaziyyat” dərsliyinin, “Azərbaycanın təhsil siyasəti”, “Azərbaycan təhsili müstəqillik illərində” kitablarının müəllifidir.
Görkəmli alimin 75 illik yubileyi münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Misir Mərdanov – 75” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Misir müəllimin müəllifi olduğu kitablar, haqqında yazılan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Misir_Merdanov_75/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının kollektivi professor Misir Mərdanovu yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni yaradıcılıq uğurları arzulayır.

3 октября исполняется 75 лет со дня рождения директора Института математики и механики НАНА, кавалера орденов «Заслуженный деятель науки» и «Шохрат», профессора Мисира Марданова.
В 1998 году по Распоряжению Общенационального лидера Гейдара Алиева была создана Государственная Комиссия по реформам в области образования в Азербайджанской Республике. Мисир Марданов, как председатель этой Комиссии непосредственно руководил разработкой «Программы реформы образования Азербайджанской Республики». Именно под его руководством был подготовлен документ «Национальный куррикулум - Национальная концепция образования».
Мисир Марданов является автором учебников «Высшая математика», «Образовательная политика Азербайджана», «Образование в Азербайджане в годы независимости», фундаментальной монографии «Математики Азербайджана», научных трудов по истории образования в Азербайджане и основным направлениям образовательной политики.
По случаю 75-летия выдающегося ученого сотрудники Азербайджанской Национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «Мисир Марданов - 75». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотоматериалы и статьи о деятельности выдающегося ученого, а также книги автором которых он является.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Misir_Merdanov_75/index.htm.
Коллектив Азербайджанской Национальной библиотеки поздравляет профессора Мисира Марданова с юбилеем и желает ему крепкого здоровья и дальнейших успехов.