7 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycanın ilk satirik jurnalı “Molla Nəsrəddin”in birinci nömrəsinin işıq üzü görməsinin 120 illik yubileyi münasibətilə “Azərbaycan mətbuatının işıqlı səhifəsi: “Molla Nəsrəddin” jurnalı -120” adlı virtual və ““Molla Nəsrəddin” jurnalı – 120” adlı geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, jurnalın orijinal nömrələri, kitab şəklində nəşr olunmuş çoxcildliyi, milli təfəkkürün inkişafında və insanların maariflənməsində jurnalın böyük rolu, Cəlil Məmmədquluzadə və bu jurnal ətrafında formalaşan mollanəsrəddinçilərin – Ömər Faiq Nemanzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Əliqulu Qəmküsar kimi dövrün tanınmış ziyalılarının göstərdikləri xidmətlər və s. mövzularda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, elmi tədqiqat işləri, həmçinin Milli Kitabxananın mollanəsrəddinçi ədəbi məktəbin nümayəndələri haqqında nəşr etdiyi biblioqrafiyalar və dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Molla_Nesreddin_120/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Təkcə satirik nəşr deyil, eyni zamanda milli oyanış, maarifçilik və ictimai şüurun inkişafında vasitə kimi Azərbaycan mətbuatının tarixi baxımından əhəmiyyətli rol oynayan “Molla Nəsrəddin” jurnalı XX əsrin əvvəllərində ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında dönüş nöqtəsi yaradıb. Jurnal 1906-cı il aprelin 7-də Tiflisdə “Qeyrət” mətbəəsində nəşrə başlayıb və müəyyən fasilələrlə iyirmi beş il ərzində fəaliyyət göstərib.
Görkəmli ədib, publisist və satirik ədəbiyyatın banisi Cəlil Məmmədquluzadənin redaktoluğu ilə əvvəlcə Tiflisdə (370 nömrə), sonra qısa müddət Təbrizdə (8 nömrə), nəhayət, Bakıda (390 nömrə) nəşr olub. Jurnalın yaradıcı heyəti M.Ə.Sabir, Ö.F.Nemanzadə, Ə.Haqverdiyev, Ə.Nəzmi, Ə.Qəmküsar, M.S.Ordubadi və digər ziyalılar daxil olub. Rəssamlar Rötter, Şmerlinq, Əzim Əzimzadə və Təbrizdə çıxan nömrələrin illüstratoru Əli Behzad realist üslubda çəkdikləri karikaturalarla jurnalın sosial-satirik mesajını vizual olaraq ifadə edib.
“Molla Nəsrəddin” jurnalı həftədə bir dəfə, hər sayı 8 səhifə həcmində, rəngli və şəkilli nəşr olunaraq dövrün sosial problemlərini, cəhaləti, haqsızlığı və ictimai bəlaları satirik üslubda işıqlandırıb. Adını xalq ədəbiyyatının müdrik və zarafatcıl obrazı Molla Nəsrəddindən alan jurnal, gülüş vasitəsilə cəmiyyəti düşündürməyi, ədalətsizliyə qarşı maarifçilik missiyasını həyata keçirməyi məqsəd qoyub.
Jurnal yalnız Azərbaycanda deyil, həm də Qafqaz, Rusiya, Orta Asiya, Yaxın Şərq və Şimali Afrikanın bir çox şəhərlərində yayılıb, müxtəlif millətlərdən milyonlarla oxucu qazanıb. Onun təsiri nəticəsində Azərbaycanda “Bəhlul”, “Kirpi”, “Zənbur”, “Babayi-Əmir”, “Şeypur” və digər satirik nəşrlər meydana çıxıb.

7 апреля 2026 года в связи со 120-летним юбилеем выхода в свет первого номера первого сатирического журнала Азербайджана «Молла Насреддин» пользователям были представлены виртуальная выставка «Светлая страница азербайджанской прессы: журнал „Молла Насреддин“ — 120» и масштабная традиционная книжная выставка «Журнал „Молла Насреддин“ — 120».
На выставках представлены официальные документы, оригинальные номера журнала, его многотомное издание в книжном формате, материалы о значительной роли журнала в развитии национального мышления и просвещении общества, а также литература и научные исследования на азербайджанском и иностранных языках, посвящённые деятельности Джалила Мамедкулизаде и сформировавшегося вокруг журнала круга «молланасреддинцев» — таких известных представителей интеллигенции, как Омар Фаиг Неманзаде, Мирза Алекпер Сабир, Абдуррагим бек Ахвердиев, Аликули Гамгусар и других. Также демонстрируются библиографические издания Национальной Библиотеки о представителях литературной школы «Молла Насреддин» и материалы периодической печати.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Molla_Nesreddin_120/index.htm
Журнал «Молла Насреддин», являясь не только сатирическим изданием, но и важным инструментом национального пробуждения, просвещения и развития общественного сознания, сыграл значительную роль в истории азербайджанской прессы, став поворотным моментом в общественно-политической и культурной жизни страны в начале XX века. Журнал начал издаваться 7 апреля 1906 года в Тифлисе в типографии «Гейрат» и с перерывами выходил на протяжении двадцати пяти лет.
Под редакцией выдающегося писателя, публициста и основоположника сатирической литературы Джалила Мамедкулизаде журнал сначала издавался в Тифлисе (370 номеров), затем непродолжительное время в Тебризе (8 номеров) и, наконец, в Баку (390 номеров). В состав творческого коллектива входили М.А.Сабир, О.Ф.Неманзаде, А.Ахвердиев, А.Назми, А. Гамгусар, М.С.Ордубади и другие представители интеллигенции. Художники Рёттер, Шмерлинг, Азим Азимзаде, а также иллюстратор тебризских выпусков Али Бехзад с помощью карикатур в реалистическом стиле ярко передавали социально-сатирическое содержание журнала.
Журнал «Молла Насреддин» выходил раз в неделю, каждый номер объёмом 8 страниц, был цветным и иллюстрированным и в сатирической форме освещал социальные проблемы, невежество, несправедливость и общественные пороки своего времени. Названный в честь мудрого и остроумного персонажа народного фольклора Моллы Насреддина, журнал ставил своей целью посредством смеха побуждать общество к размышлению и выполнять просветительскую миссию в борьбе с несправедливостью.
Журнал распространялся не только в Азербайджане, но и во многих городах Кавказа, России, Средней Азии, Ближнего Востока и Северной Африки, завоевав миллионы читателей разных национальностей. Под его влиянием в Азербайджане появились такие сатирические издания, как «Бахлул», «Кирпи», «Занбур», «Бабаи-Амир», «Шейпур» и другие.