7 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycanın ilk satirik jurnalı “Molla Nəsrəddin”in birinci nömrəsinin işıq üzü görməsinin 120 illik yubileyi münasibətilə “Azərbaycan mətbuatının işıqlı səhifəsi: “Molla Nəsrəddin” jurnalı -120” adlı virtual və ““Molla Nəsrəddin” jurnalı – 120” adlı geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, jurnalın orijinal nömrələri, kitab şəklində nəşr olunmuş çoxcildliyi, milli təfəkkürün inkişafında və insanların maariflənməsində jurnalın böyük rolu, Cəlil Məmmədquluzadə və bu jurnal ətrafında formalaşan mollanəsrəddinçilərin – Ömər Faiq Nemanzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Əliqulu Qəmküsar kimi dövrün tanınmış ziyalılarının göstərdikləri xidmətlər və s. mövzularda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, elmi tədqiqat işləri, həmçinin Milli Kitabxananın mollanəsrəddinçi ədəbi məktəbin nümayəndələri haqqında nəşr etdiyi biblioqrafiyalar və dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Molla_Nesreddin_120/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Təkcə satirik nəşr deyil, eyni zamanda milli oyanış, maarifçilik və ictimai şüurun inkişafında vasitə kimi Azərbaycan mətbuatının tarixi baxımından əhəmiyyətli rol oynayan “Molla Nəsrəddin” jurnalı XX əsrin əvvəllərində ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında dönüş nöqtəsi yaradıb. Jurnal 1906-cı il aprelin 7-də Tiflisdə “Qeyrət” mətbəəsində nəşrə başlayıb və müəyyən fasilələrlə iyirmi beş il ərzində fəaliyyət göstərib.
Görkəmli ədib, publisist və satirik ədəbiyyatın banisi Cəlil Məmmədquluzadənin redaktoluğu ilə əvvəlcə Tiflisdə (370 nömrə), sonra qısa müddət Təbrizdə (8 nömrə), nəhayət, Bakıda (390 nömrə) nəşr olub. Jurnalın yaradıcı heyəti M.Ə.Sabir, Ö.F.Nemanzadə, Ə.Haqverdiyev, Ə.Nəzmi, Ə.Qəmküsar, M.S.Ordubadi və digər ziyalılar daxil olub. Rəssamlar Rötter, Şmerlinq, Əzim Əzimzadə və Təbrizdə çıxan nömrələrin illüstratoru Əli Behzad realist üslubda çəkdikləri karikaturalarla jurnalın sosial-satirik mesajını vizual olaraq ifadə edib.
“Molla Nəsrəddin” jurnalı həftədə bir dəfə, hər sayı 8 səhifə həcmində, rəngli və şəkilli nəşr olunaraq dövrün sosial problemlərini, cəhaləti, haqsızlığı və ictimai bəlaları satirik üslubda işıqlandırıb. Adını xalq ədəbiyyatının müdrik və zarafatcıl obrazı Molla Nəsrəddindən alan jurnal, gülüş vasitəsilə cəmiyyəti düşündürməyi, ədalətsizliyə qarşı maarifçilik missiyasını həyata keçirməyi məqsəd qoyub.
Jurnal yalnız Azərbaycanda deyil, həm də Qafqaz, Rusiya, Orta Asiya, Yaxın Şərq və Şimali Afrikanın bir çox şəhərlərində yayılıb, müxtəlif millətlərdən milyonlarla oxucu qazanıb. Onun təsiri nəticəsində Azərbaycanda “Bəhlul”, “Kirpi”, “Zənbur”, “Babayi-Əmir”, “Şeypur” və digər satirik nəşrlər meydana çıxıb.

At the National Library, a virtual exhibition titled “A Bright Page of Azerbaijani Press: ‘Molla Nasraddin’ Magazine – 120” and a large traditional book exhibition titled “‘Molla Nasraddin’ Magazine – 120” have been presented to users.
07-04-2026
On April 7, 2026, on the occasion of the 120th anniversary of the first issue of Azerbaijan’s first satirical magazine “Molla Nasraddin,” a virtual exhibition titled “A Bright Page of Azerbaijani Press: ‘Molla Nasraddin’ Magazine – 120” and a large traditional book exhibition titled “‘Molla Nasraddin’ Magazine – 120” were presented to users at the National Library.
The exhibitions feature official documents, original issues of the magazine, multi-volume book editions published in book form, and literature in Azerbaijani and foreign languages on the magazine’s major role in the development of national thinking and enlightenment. They also highlight the contributions of Jalil Mammadguluzadeh and prominent intellectuals of the “Molla Nasraddin” literary circle, including Omar Faiq Nemanzadeh, Mirza Alakbar Sabir, Abdurrahim bey Hagverdiyev, and Aligulu Gamkushar, as well as scholarly research works, bibliographies published by the National Library about representatives of the “Molla Nasraddin” literary school, and periodical press materials.
Those wishing to view the virtual exhibition can access it via the following link:
https://anl.az/el/vsb/Molla_Nesreddin_120/index.htm
The “Molla Nasraddin” magazine, which played a significant role not only as a satirical publication but also as a means of national awakening, enlightenment, and the development of public consciousness, created a turning point in the socio-political and cultural life of the country in the early 20th century. The magazine began publication on April 7, 1906, in Tbilisi at the “Geyrat” printing house and continued for twenty-five years with certain interruptions.
Under the editorship of prominent writer, publicist, and founder of satirical literature Jalil Mammadguluzadeh, it was published first in Tbilisi (370 issues), then for a short period in Tabriz (8 issues), and finally in Baku (390 issues). The editorial team included M.A. Sabir, O.F. Nemanzadeh, A. Hagverdiyev, A. Nazmi, A. Gamkushar, M.S. Ordubadi, and other intellectuals. Artists such as Rotter, Schmerling, and Aziz Azimzadeh, as well as Ali Behzad (for Tabriz issues), illustrated the magazine with realistic caricatures that visually expressed its socio-satirical messages.
Published weekly with 8 pages per issue, often in color and illustrated, “Molla Nasraddin” addressed social problems, ignorance, injustice, and societal issues in a satirical style. Named after the wise and humorous folk character Molla Nasraddin, the magazine aimed to make society reflect through laughter and to fulfill an educational mission against injustice.
The magazine was widely distributed not only in Azerbaijan but also in many cities across the Caucasus, Russia, Central Asia, the Middle East, and North Africa, gaining millions of readers of different nationalities. As a result of its influence, other satirical publications such as “Bahlul,” “Kirpi,” “Zanbur,” “Babayi-Amir,” and “Sheypur” emerged in Azerbaijan.