“Naxçıvan” biblioqrafiyasının təqdimatına həsr edilən tədbir keçirilib
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə nəşr etdiyi “Naxçıvan” biblioqrafiyasının təqdimatına həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdən öncə təqdimat iştirakçıları Bölmənin elmi fəaliyyətini əks etdirən zəngin kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açıb. “Naxçıvan” biblioqrafiyasını hərtərəfli təhlil edən akademik nəşrdə Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamının, AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Nuhçıxandan Naxçıvana” adlı çox əhatəli giriş sözünün və Ulu Öndər Heydər Əliyevin Naxçıvanla bağlı fikirlərinin yer almasını xüsusilə vurğulayıb. Kitabın həm elmi aparatura cəhətdən, həm də məna və məğzinin mükəmməl şəkildə işlənməsini yüksək qiymətləndirən akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik tarixini əhatə edən belə bir biblioqrafiyanın hazırlanmasının böyük zəhmət tələb etdiyini diqqətə çatdırıb. Akademik həmçinin kitabın tarixçilər, elmi tədqiqatçılar, kitabxanaçı-biblioqraflar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Nitqinin sonunda AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev prof.Kərim Tahirov başda olmaqla M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının bütün kollektivinə minnətdarlıq edib və 3-cildlik “Naxçıvan tarixi” kitablarını K.Tahirova təqdim edib.
M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov çıxışında biblioqrafiyanın strukturu və məqsədləri barədə geniş məlumat verərək 1006 səhifədən ibarət olan və 10145 elmi mənbəni əhatə edən “Naxçıvan” biblioqrafiyasını yalnız bir regionun deyil, bütövlükdə Azərbaycanın elmi və mədəni yaddaşının bir hissəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. K.Tahirov bu nəşrin gələcək nəsillərə miras qalacaq qiymətli mənbə olduğunu və M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının son 20 ildə nəşr etdiyi 200-dən artıq fundamental biblioqrafiyalar içərisində “Naxçıvan” biblioqrafiyasının həmişə yüksəkdə dayanacağını qeyd edib. Direktor bu fundamental biblioqrafiyanın Naxçıvan Muxtar Respublikası haqqında xarici ölkələrdə və müxtəlif dilliərdə nəşr olunan kifayət qədər materialları da əhatə etdiyini və zəngin köməkçi aparata malik olduğunu vurğulayaraq bu amilin tədqiqatçılar üçün daha əhəmiyyətli olduğuna diqqət çəkib. Prof.Kərim Tahirov çıxışının sonunda tədbirin təşkilinə və yaradılan şəraitə görə AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyevə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanda Atatürk Araşdırma Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov Naxçıvanın tarixi, iqtisadiyyatı, mədəniyyəti, ədəbiyyatının araşdırılıb sistemləşdirilməsi baxımından “Naxçıvan” biblioqrafiyasını yüksək qiymətləndirib. Kərim Tahirov və komandasının işinin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, Naxçıvan bölgəsi Azərbaycançılıq ideyasının formalaşması və yaşadılması baxımından strateji və simvolik əhəmiyyətə malikdir. Nizami Cəfərovun fikrincə, M.F.Axundov adına Milli Kitabxana həm Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri – Ulu Öndər Heydər Əliyevdən, klassiklərimiz Nizami, Nəsimi, Füzuli, Hüseyn Cavid, C.Məmmədquluzadə, M.F.Axundov və M.Ə.Sabirdən başlamış S.Vurğun, B.Vahabzadə, Üzeyir Hacıbəyli, Qara Qarayev, F.Əmirov və digər dahi şəxsiyyətlərimiz haqqında sanballı biblioqrafiyalar nəşr etmişdir ki, bu cür nəşrlər milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğində və qorunmasında mühüm rol oynayırlar.
AMEA Naxçıvan Bölməsi İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əbülfəz Quliyev bu qiymətli biblioqrafiyada Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Ali Məclisdə AMEA Naxçıvan Bölməsinin yaradılması ilə bağlı nitqinə diqqət çəkib. Professor biblioqrafiyanı çox yüksək qiymətləndirərək burada həm milli dilimizdə və həm də xarici dillərdə və habelə dünyanın zəngin kitabxanalarında mühafizə olunan Naxçıvan haqqında materialların əhatə olunmasının çox əhəmiyyətli olduğunu bildirib
AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli çıxış edərək Kərim Tahirovun işinə göstərdiyi yüksək diqqətdən və başçılıq etdiyi kollektivin yaradıcı fəaliyyətindən danışaraq bu biblioqrafiyanın Naxçıvan ziyalılarına məxsus materialları kifayət qədər əhatə etməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Kitabın tarixi mənbələr əsasında sistemli şəkildə tərtib olunduğunu və gələcək tədqiqatlar üçün etibarlı istinad mənbəyi rolunu oynayacağını bildirən E.Mədətli Milli Kitabxananın kollektivi tərəfindən tərtib olunan belə biblioqrafiyaların bütün elmi ictimaiyyətimizin, xüsusilə tarixçi alimlərimiz üçün etibarlı mənbə olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Vəli Baxşəliyev “Naxçıvan” biblioqrafiyasının böyük bir zəhmətin bəhrəsi hesab etdiyini qeyd edib. Kitabda əhatə olunan mövzuların genişliyi və təqdimat formasının peşəkarlığını yüksək qiymətləndirib.
Tarix elmləri doktoru, professor Xəzər Hüseynov biblioqrafiyanın əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Bu nəşrin tədqiqatçılar üçün geniş imkanlar açdığını qeyd edib.
Onu da qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Qədim diyarın bir əsrlik yolu” adlı virtual sərgiyə də baxış keçirilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Naxchivan-100/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Нахичеванском отделении НАНА (Национальной академии наук Азербайджана) состоялось мероприятие, посвящённое презентации библиографии «Нахчыван», изданной совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанской Национальной Библиотекой имени М.Ф. Ахундова.
Перед началом мероприятия участники презентации ознакомились с богатой книжной выставкой, отражающей научную деятельность отделения.
С вступительной речью выступил председатель Нахичеванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев. Дав всестороннюю оценку библиографии, академик особо подчеркнул включение в издание Указа Президента господина Ильхама Алиева; обширного вступительного слова президента НАНА, академика Исы Габиббейли под названием «От Нухчыхана к Нахчывану»; а также высказываний Общенационального лидера Гейдара Алиева о Нахчыване. Академик Исмаил Гаджиев высоко оценил как научный аппарат книги, так и глубину её содержания, отметив, что подготовка библиографии, охватывающей 100-летнюю историю Нахчыванской Автономной Республики, потребовала большого труда.
Он также отметил, что книга предназначена для историков, научных исследователей, библиотекарей-библиографов и широкой читательской аудитории.
В завершение своей речи председатель Нахичеванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев выразил благодарность всему коллективу Национальной Библиотеки Азербайджана имени М.Ф. Ахундова во главе с профессором Керимом Тахировым и вручил ему трёхтомное издание «История Нахчывана».
Директор Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф. Ахундова, профессор Керим Тахиров в своём выступлении дал подробную информацию о структуре и целях библиографии, отметив, что библиография «Нахчыван», состоящая из 1006 страниц и охватывающая 10 145 научных источников, является частью не только научной и культурной памяти одного региона, но и всего Азербайджана. Профессор Тахиров подчеркнул, что это издание представляет ценнейший источник, который станет наследием для будущих поколений., «Среди более чем 200 фундаментальных библиографий, изданных Национальной Библиотекой за последние 20 лет, библиография «Нахчыван» всегда будет занимать особое место», - с гордостью сказал директор НБА.
Помимо этого, он отметил, что фундаментальная библиография охватывает значительное количество материалов о Нахчыванской Автономной Республике, изданных за рубежом и на различных языках, а также обладает богатым вспомогательным аппаратом, что делает её особенно ценной для исследователей. В завершение своей речи профессор Керим Тахиров выразил благодарность председателю Нахичеванского отделения НАНА, академику Исмаилу Гаджиеву за организацию мероприятия и созданные условия.
Директор Центра исследований Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров высоко оценил библиографию «Нахчыван» с точки зрения изучения и систематизации истории, экономики, культуры и литературы Нахчывана. Он отметил, что работа Керима Тахирова и его команды заслуживает высокой похвалы. По словам академика, Нахчыванский регион имеет стратегическое и символическое значение в формировании и сохранении идеи азербайджанства.
Низами Джафаров также подчеркнул, что Национальная Библиотека имени М.Ф. Ахундова издала содержательные библиографии, посвящённые как великим личностям Азербайджана — от Общенационального лидера Гейдара Алиева до отечественных классиков: Низами, Насими, Физули, Гусейна Джавида, Джалила Мамедгулузаде, М.Ф.Ахундова, М.А.Сабира, а также Самеда Вургуна, Бахтияра Вагабзаде, Узеира Гаджибейли, Кара Караева, Фикрета Амирова и других выдающихся деятелей. Подобные издания играют важную роль в пропаганде и сохранении отечественных национально-духовных ценностей.
Директор Института искусств, языка и литературы Нахичеванского отделения НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Абульфаз Гулиев в своём выступлении заострил внимание на речи Общенационального лидера Гейдара Алиева в Верховном Меджлисе, связанную с созданием Нахичеванского отделения НАНА. Профессор высоко оценил библиографию, особо отметив, что она охватывает материалы о Нахчыване как на родном языке, так и на иностранных языках, в том числе источники, хранящиеся в ведущих библиотеках мира.
Заместитель директора по научной работе Института философии и социологии НАНА, доктор исторических наук Эйнулла Мадатли, выступая на мероприятии, рассказал о внимании, уделённом Керимом Тахировым своей работе, и о творческой деятельности возглавляемого им коллектива. Он подчеркнул важность того, что библиография охватывает обширные материалы, принадлежащие интеллигенции Нахчывана. Также он отметил, что книга, содержащая ценные исторические факты, станет надёжным справочным материалом для будущих исследований. Эйнулла Мадатли подчеркнул, что подобные библиографии, подготовленные коллективом Национальной Библиотеки, являются достоверными источниками для всей научной общественности, особенно для историков.
Заместитель директора Института истории, этнографии и археологии Нахичеванского отделения НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Вели Бахшалиев отметил, что библиография «Нахчыван» является результатом большого труда. Он высоко оценил широту охватываемых тем и профессиональный подход к их представлению в книге.
Доктор исторических наук, профессор Хазар Гусейнов также подчеркнул значимость библиографии, отметив, что это издание открывает широкие возможности для исследователей.
Следует также отметить, что в рамках мероприятия участники ознакомились с виртуальной выставкой под названием «Вековой путь древнего края», подготовленной сотрудниками Азербайджанской Национальной библиотеки.