Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanaların əməkdaşları Milli Kitabxanada təcrübə keçiblər
08-05-2025
6-8 may tarixlərində Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanaların əməkdaşları peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, müvafiq sahə üzrə qabaqcıl təcrübənin və müasir metodların öyrənilməsi məqsədilə Milli Kitabxanada təcrübə keçiblər.
3 gün davam edən təcrübə proqramında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin Aparatının Mədəniyyət və mədəni irs şöbəsinin Kitabxana işi üzrə baş məsləhətçisi Aygün Heydərli, M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanasının direktoru Tamella Əsgərova və Kitabişləmə və kataloqlaşdırma şöbəsinin baş kitabxanaçısı İsmayıl Quliyev, A.Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanasının Komplektləşdirmə, kataloqlaşdırma və kitabişləmə şöbəsinin müdiri Nüşabə Seyidova iştirak ediblər.
Təcrübə proqramı çərçivəsində əməkdaşlar Milli Kitabxananın İnformasiya resurslarının komplektləşdirilməsi şöbəsində müxtəlif növ yeni ədəbiyyatın ayrı-ayrı komplektləşdirilmə mənbələrindən qəbul edilməsi, elmi və texniki işlənilməsi, kitabxananın şöbələri və yarımbölmələri arasında bölünməsi, barkodlaşdırılması, elektron kataloq üzrə məlumat bazasına ilkin şəkildə daxil edilməsi, Ədəbiyyatın elmi sistemləşdirməsi və elektron axtarış sistemlərinin inkişafı şöbəsində isə Azərbaycan və xarici dillərdə olan ədəbiyyata təsnifat cədvəlləri üzrə indekslərin verilməsi, biblioqrafik yazılarda predmet rubrikalarının açılması, biblioqrafik yazılarının tərtib olunub redaktə edilərək məlumat bazasına daxil edilməsi, nüfuzlu fayl yazılarının yaradılması prosesləri ilə tanış olublar.
Təcrübə müddətində Elmi-tədqiqat kitabxanaşünaslıq şöbəsində tədqiqatın mövzusunun seçilməsi, proqramının işlənilməsi, həyata keçirilməsi üzrə təşkilati iş, elmi işin nəticələri üzrə materialların hazırlanması prosesləri, eləcə də metodik vəsaitin, tövsiyənin, yazılı məsləhətin, metodik məktubun tərtibi, uçot formalarının, cədvəllərin, nümunələrin işlənilməsi, kitabxanalara gedişlər, metodik köməklik məqsədilə ezamiyyələrin təşkili haqqında məlumat alıblar.
Bundan başqa, kitabxananın bütün xidmət sahələri - Uçot, qeydiyyat və nəzarət bölməsi, Açıq kitabxana-sərbəst mütaliə bölməsi, Uşaq bölməsi və uşaq istirahət guşəsi, Tələbə gənclərə xidmət zalı, Dövri mətbuat zalı və elmi zallarında, eyni zamanda Elektron dissertasiya fondunun təşkili və ondan istifadə, Not nəşrləri və səsyazıları, Elmi-biblioqrafik və elektron informasiya xidməti və digər şöbələrdə olublar. Mütəxəssislər iş proseslərində və xidmət sahələrində tətbiq olunan yeniliklərlərdən yararlanıblar.

Сотрудники библиотек, находящихся в ведении Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики, прошли стажировку в Национальной библиотеке
08-05-2025
6–8 мая в целях повышения профессионального уровня, а также изучения передового опыта и современных методов в соответствующей области, сотрудники библиотек, находящихся в ведении Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики, прошли стажировку в Национальной библиотеке.
В трёхдневной стажировке приняли участие главный консультант по библиотечному делу Отдела культуры и культурного наследия Аппарата Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики Айгюн Гейдарлы, директор Библиотеки Нахчыванской Автономной Республики имени М.С.Ордубади Тамелла Аскерова, главный библиотекарь Отдела обработки и каталогизации книг этой же библиотеки Исмаил Гулиев, заведующая Отделом комплектования, каталогизации и обработки книг Детской библиотеки Нахчыванской Автономной Республики имени А.Бабаева Нушаба Сеидова.
В рамках программы стажировки сотрудники ознакомились с процессами приёма новой литературы из различных источников в Отделе комплектования информационных ресурсов Национальной библиотеки, её научной и технической обработки, распределения по отделам и подразделениям библиотеки, штрихкодирования, первичного внесения в электронную базу данных. В Отделе научной систематизации литературы и развития электронно-поисковых систем они изучили процессы присвоения индексов согласно классификационным таблицам к литературе на азербайджанском и иностранных языках, раскрытия предметных рубрик в библиографических записях, их оформления, редактирования и внесения в базу данных, а также создания авторитетных файлов.
В течение стажировки в Научно-исследовательском отделе участники получили информацию  о выборе темы исследования, разработке и реализации программы, подготовке материалов по результатам научной работы, составлении методических пособий, рекомендаций, письменных консультаций, методических писем, а также разработке учётных форм, таблиц, образцов и организации командировок с целью оказания методической помощи библиотекам.
Кроме того, участники посетили все сервисные подразделения библиотеки: Отдел учёта, регистрации и контроля; «Открытую библиотеку – зону свободного чтения»; Детский отдел и зону детского отдыха; Зал обслуживания студентов и молодёжи; Зал периодики; Научные залы; Отдел организации и использования электронного фонда диссертаций; Отдел нотных изданий и звукозаписей; Отдел научно-библиографического и электронно-информационного обслуживания и др. Специалисты также ознакомились с нововведениями, применяемыми в рабочих процессах и в системе обслуживания.