23 iyul tarixində Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Əbu-Reyhan əl-Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru, professor Kərimova Surayyo Ubaydullayevna və İnstitutun Klassik ədəbiyyat şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri namizədi, dosent Eşonova Səliməxon Azərbaycan Milli Kitabxanasının qonağı olublar.
Qonaqları Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qarşılayaraq qonaqlara Milli Kitabxananın tarixi, fəaliyyəti, zəngin kitab fondu, rəqəmsal informasiya resursları, beynəlxalq əlaqələri və həyata keçirdiyi mühüm layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin professor “Milli mənəvi dəyərlərimizin vətənə qayıdışı” layihəsi çərçivəsində dünyanın müxtəlif kitabxanalarından 560-dan çox əlyazmanın orginal surətinin əldə olunması və onların 150-nin rəngli formada çap edilməsi barədə qonaqlara məlumat verib.Eyni zamanda Məhəmməd Füzulinin orginal əlyazmasının da Milli Kitabxanaya hədiyyə edilməsini də vurğulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin elmi-mədəni əməkdaşlığın inkişafı üçün yaratdığı geniş imkanlardan bəhs olunub. Tərəflər ortaq türkoloji irsin öyrənilməsi, klassik Şərq ədəbiyyatının tədqiqi, elmi informasiya mübadiləsinin genişləndirilməsi, kitab və nəşrlərin qarşılıqlı mübadiləsi, eləcə də kitabxanalar arasında əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Qonaqlar Milli Kitabxananın zəngin fondu, müasir texnoloji infrastrukturu, oxucular üçün yaradılmış əlverişli informasiya mühiti və beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində həyata keçirilən uğurlu fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, gələcəkdə iki qurum arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndiriləcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Görüşün sonunda qonaqlar Milli Kitabxanaya xatirə hədiyyəsi təqdim ediblər. Professor Kərim Tahirov isə qonaqlara Milli Kitabxananın nəşri olan “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu təqdim edib.
Qonaqlar kitabxananın mütaliə zallarını, Beynəlxalq əməkdaşlıq zalını, Nadir kitablar və Kitabxana muzeyi şöbəsini ziyarət edərək burada mühafizə olunan zəngin kitab fondu, nadir nəşrlər və oxucular üçün yaradılmış müasir informasiya mühiti barədə ətraflı məlumat əldə ediblər.

23 июля Национальную библиотеку Азербайджана посетили заместитель директора по научной работе Института востоковедения имени Абу Райхана аль-Бируни Академии наук Республики Узбекистан, доктор исторических наук, профессор Каримова СурайооУбайдуллаевна, а также заведующая отделом классической литературы Института, кандидат филологических наук, доцент Эшонова Салимахон.
Гостей встретил директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, который подробно рассказал об истории библиотеки, ее деятельности, богатом книжном фонде, цифровых информационных ресурсах, международных связях и реализуемых значимых проектах. Профессор также проинформировал гостей о проекте «Возвращение наших национальных духовных ценностей на Родину», в рамках которого из различных библиотек мира были получены оригинальные копии более 560 рукописей, 150 из которых были изданы в цветном печатном формате. Кроме того, он отметил, что оригинальная рукопись Мухаммеда Физули была передана в дар Национальной библиотеке.
В ходе встречи было отмечено, что дружественные и братские отношения между Азербайджаном и Узбекистаном создают широкие возможности для развития научного и культурного сотрудничества. Стороны подробно обсудили вопросы изучения общего тюркского наследия, исследования классической восточной литературы, расширения обмена научной информацией, взаимного обмена книгами и изданиями, а также перспективы сотрудничества между библиотеками.
Гости высоко оценили богатый фонд Национальной библиотеки, современную технологическую инфраструктуру, благоприятную информационную среду, созданную для читателей, а также успешную деятельность библиотеки в сфере международного сотрудничества. Они выразили уверенность в дальнейшем укреплении связей между двумя учреждениями.
В завершение встречи гости преподнесли Национальной библиотеке памятный подарок. В свою очередь профессор Керим Тахиров подарил гостям фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана», изданный библиотекой.
Гости также посетили читальные залы библиотеки, зал международного сотрудничества, отдел редких книг и Музей библиотеки, где подробно ознакомились с богатым книжным фондом, редкими изданиями и современной информационной средой, созданной для читателей.