İyun ayının 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Təhsil İnstitutu da qoşuldu.
Təhsil İnstitutunun direktor müavini Ənvər Abbasov Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”nın dağıdılmış kitabxanaların bərpa edilməsi istiqamətində vacib bir addım olduğunu qeyd etdi. Təhsil İnstitutunun Elmi Kitabxanasının müdiri Sürəyya Məmmədova və kitabxanaçısı Könül Məlikəliyeva da təhsil müəssisələrini bu kampaniyaya qoşulmağa dəvət etdilər. Təhsil İnstitutu özünün və ayrı-ayrı əməkdaşları tərəfindən müxtəlif illərdə çap olunmuş 300 adda 5263 nüsxə kitabı işğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fonduna hədiyyə etdi.

Institute of Education of the Republic of Azerbaijan joined the book donation campaign jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library in connection with the restoration of book collections of the libraries operated until the early 1990s in our territories which were liberated from the Armenian occupation as a result of the 44-day war by the victorious Azerbaijani Army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Deputy Director of the Institute of Education Anvar Abbasov noted that the “Book Collection Campaign for the Libraries in the Liberated Areas” jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library of Azerbaijan is an important step in the restoration of destroyed libraries. Head of the Scientific Library of the Institute of Education, Surayya Mammadova, and the librarian Konul Malikaliyeva, also invited other educational institutions to join the campaign. The Institute of Education donated 5263 copies of 300 books published in different years to the libraries in the liberated regions.