İyun ayının 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Təhsil İnstitutu da qoşuldu.
Təhsil İnstitutunun direktor müavini Ənvər Abbasov Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”nın dağıdılmış kitabxanaların bərpa edilməsi istiqamətində vacib bir addım olduğunu qeyd etdi. Təhsil İnstitutunun Elmi Kitabxanasının müdiri Sürəyya Məmmədova və kitabxanaçısı Könül Məlikəliyeva da təhsil müəssisələrini bu kampaniyaya qoşulmağa dəvət etdilər. Təhsil İnstitutu özünün və ayrı-ayrı əməkdaşları tərəfindən müxtəlif illərdə çap olunmuş 300 adda 5263 nüsxə kitabı işğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fonduna hədiyyə etdi.

Национальная Библиотека продолжает кампанию по сбору книг в фонд библиотек районов, освобожденных от оккупации
10-06-2021
10 июня к кампании по сбору книг, организованной Министерством Культуры совместно с Национальной Библиотекой, присоединился также Институт Образования. Масштабная кампания по сбору книг была организована для восстановления книжных фондов библиотек, действовавших до начала 90-х гг. на ранее оккупированных азербайджанских территориях. В настоящее время эти территории освобождены от армянской оккупации в результате 44-дневной победоносной войны под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Заместитель директора Института Образования Анвар Аббасов отметил, что «Кампания по сбору книг для фонда библиотек на оккупированных территориях», организованная Министерством Культуры и Национальной Библиотекой, является важным шагом на пути к восстановлению разрушенных библиотек. Директор Научной Библиотеки Института Образования Сурайя Мамедова и библиотекарь Кенуль Маликалиева также пригласили образовательные учреждения присоединиться к акции. Институт Образования подарил фонду библиотек на освобожденных от оккупации районов  5263 экземпляра 300 (трёхсот) книг, опубликованных в разные годы сотрудниками института.