Qırğızıstan Milli Kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi" açılıb
Qırğızıstan Milli Kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi" açılıb və Bəxtiyar Vahabzadənin kitablarının təqdimatı keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 20-25 aprel tarixlərində Qırğızıstanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
Tədbir çərçivəsində aprelin 22-də Alıkul Osmonov adına Qırğızıstan Milli Kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi"nin açılışı olub.
Mərasimdə Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Qırğızıstanın mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin müavini Gülbara Abdıkalıkova, ölkəmizin Bişkekdəki səfiri Lətif Qəndilov, Qırğzıstan Milli Yazıçılar İttifaqının sədri Kanıbek İmanaliyev və başqa qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan və Qırğızıstan milli kitabxanalarının direktorları Kərim Tahirov və Aynura Askarbekovna çıxış edərək "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi"nin yaradılmasını iki ölkə arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Kərim Tahirov deyib ki, Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Milli Kitabxana tərəfindən xarici ölkələrin müvafiq kitabxanalarında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşələri"nin yaradılması istiqamətində davamlı iş aparılır. İndiyədək dörd ölkədə belə guşə yaradılıb.
Qeyd olunub ki, "Azərbaycan ədəbiyyatı guşə"sində oxuculara 250-dən artıq nəşr təqdim edilir. Burada Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və müasir inkişafına dair nəşrlər yer alıb. Guşənin ölkəmizin dövri nəşrləri ilə də təminatı nəzərdə tutulur. Mənbə: https://www.facebook.com/share/p/1aB4HcaSCH/

В Национальной библиотеке Кыргызстана состоялось открытие «Уголка азербайджанской литературы»
В Национальной библиотеке Кыргызстана состоялось открытие «Уголка азербайджанской литературы» и прошла презентация книг Бахтияра Вагабзаде.
В рамках мероприятия, 22 апреля, состоялось открытие «Уголка азербайджанской литературы» в Национальной библиотеке Кыргызстана имени Алыкула Осмонова.
На церемонии присутствовали министр культуры Азербайджана Адиль Керимли, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Гульбара Абдыкалыкова, посол Азербайджана в Кыргызстане Латиф Гандилов, председатель Национального союза писателей Кыргызстана Каныбек Иманалиев и другие гости.
Сначала выступили директора национальных библиотек Азербайджана и Кыргызстана Керим Тахиров и Айнура Аскарова, которые подчеркнули важность создания «Уголка азербайджанской литературы» для расширения литературно-культурных связей между двумя странами.
Керим Тахиров отметил, что при поддержке Министерства культуры продолжается работа по созданию «Уголка азербайджанской литературы» в библиотеках других стран. На данный момент такие уголки созданы в четырех странах.
Было отмечено, что здесь читателям представляется более 250 изданий, размещены публикации, посвященные истории, культуре, литературе и современному развитию Азербайджана, предусмотрено обеспечение уголка периодическими изданиями страны.