Qırğızıstan Milli Kitabxanasında Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin kitablarının təqdimatı keçirilib
Qırğızıstan Milli Kitabxanasında "Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi" açılıb və Bəxtiyar Vahabzadənin kitablarının təqdimatı keçirilib.
Qırğızıstan Milli Kitabxanasında Azərbaycanın Xalq şairi, dramaturq, ədəbiyyatşünas, akademik Bəxtiyar Vahabzadənin (1925-2009) 100 illiyi münasibətilə qırğız dilində yeni nəşr olunmuş "Seçilmiş əsərləri"nin ("Tandalqan çıkarmalar") və "Mənim dostlarım" (1949) adlı ilk kitabının təkrar nəşrinin təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə Bəxtiyar Vahabzadənin ömür və yaradıcılıq yoluna, ictimai fəaliyyətinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.
Qırğızıstanın mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin müavini Gülbara Abdıkalıkova çıxış edərək Bəxtiyar Vahabzadənin kitabının qırğız dilində çap olunmasını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib.
TÜRKSOY-un baş katibi və yeni nəşrin ön söz müəllifi Sultan Raev deyib ki, Bəxtiyar Vahabzadənin yaradıcılığı təkcə doğma yurdu Azərbaycanın deyil, eyni zamanda bütün Türk dünyasının birliyinin, bərabərliyinin təcəssümüdür. Baş katib bildirib ki, təşkilat böyük şairin 100 illiyi münasibətilə 2025-ci ili "Bəxtiyar Vahabzadəni anma ili" elan edib. TÜRKSOY-un dəstəyi ilə nəşr olunan kitab qırğız oxucuların şairin yaradıcılığı ilə dərindən tanışlığı üçün qiymətli mənbədir.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli XX əsr Azərbaycan ədəbi və ictimai fikrinin görkəmli nümayəndələrindən olan Bəxtiyar Vahabzadənin milli-etnik yaddaşımızla bağlı çox qiymətli əsərlər qələmə aldığını deyib. Bildirib ki, Xalq şairinin yaradıcılığı dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib. O, respublikanın ali təltiflərinə layiq görülüb, xatirəsi əbədiləşdirilib. Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə bu il Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi dövlət səviyyəsində geniş qeyd edilir. Nazir yeni nəşrlərin şairin yubileyinə dəyərli töhfə olduğunu bildirib.
Ölkəmizin Bişkekdəki səfiri Lətif Qəndilov, Qırğzıstan Milli Yazıçılar İttifaqının sədri Kanıbek İmanaliyev, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov və nəşrin təcüməçiləri Altınbek İsmailov, Baktıgül Çoturova, Ömürbek Tillebaev və başqaları çıxış edərək B.Vahabzadənin şəxsiyyəti və yaradıcılığı haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə incəsənət ustalarımızın ifasında B.Vahabzadənin sözləri üstündə musiqi nömrələri ifa olunub, şeirləri bədii qiraət edilib.
Sonda tədbir iştirakçıları milli şirniyyatlarımıza qonaq ediliblər. Mənbə:https://www.facebook.com/share/p/19QYGHoEtk/

В Национальной библиотеке Кыргызстана состоялось открытие «Уголка азербайджанской литературы», а также прошла презентация книг Бахтияра Вагабзаде.
В Национальной библиотеке Кыргызстана прошла презентация книг, приуроченная к 100-летию народного поэта Азербайджана, драматурга, литературоведа и академика Бахтияра Вагабзаде (1925–2009). Были представлены переведенное на кыргызский язык издание «Избранных произведений» («Tandalqan çıkarmalar») и переиздание его первой книги «Мои друзья» (1949).
В первую очередь был показан видеоролик о жизни, творчестве и общественной деятельности Бахтияра Вагабзаде.
Заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Гульбара Абдыкалыкова в своем выступлении отметила, что издание книги Б.Вагабзаде на кыргызском языке является важным событием.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ и автор предисловия к новому изданию Султан Раев подчеркнул, что творчество Б.Вагабзаде олицетворяет не только духовные ценности Азербайджана, но и идею единства и солидарности всего тюркского мира. Он напомнил, что решением ТЮРКСОЙ 2025 год был объявлен Годом памяти Бахтияра Вагабзаде, и отметил ценность книги как источника для глубокого ознакомления кыргызских читателей с творчеством поэта.
Министр культуры Азербайджана Адиль Керимли отметил, что Б.Вагабзаде внес неоценимый вклад в развитие национальной литературы и общественной мысли, и подчеркнул, что государство высоко чтит его творчество. Было сообщено, что согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева, 100-летие поэта широко отмечается на государственном уровне, а новые издания станут достойным вкладом в юбилейные мероприятия.
Посол Азербайджана в Кыргызстане Лятиф Гяндилов, председатель Союза писателей Кыргызстана Каныбек Иманалиев, директор Национальной библиотеки Азербайджана Керим Таиров, а также переводчики книги Алтынбек Исмаилов, Бактыгюль Чотурова, Омурбек Тиллебаев и другие выступили с речами, поделившись своими мыслями о творчестве поэта.
В рамках мероприятия прозвучали музыкальные произведения на стихи Б.Вагабзаде, были зачитаны образцы его поэтического наследия.