Milli Kitabxanada Xalq şairi Səməd Vurğunun anadan olmasının 120 illik yubileyi münasibətilə elektron layihələr istifadəçilərə təqdim edilib
21-03-2026
23 fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
21 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxana tərəfindən XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının qüdrətli simalarından biri, tanınmış dramaturq və ictimai xadim, Xalq şairi Səməd Vurğunun anadan olmasının 120 illiyi münasibətilə “Xalqımızın ilk Xalq şairi Səməd Vurğun - 120” adlı virtual sərgi və “Azərbaycanın Xalq şairi Səməd Vurğun” adlı elektron məlumat bazası istifadəçilərə təqdim edilib.
Virtual sərgidə (https://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Semed_Vurgun/index.htm ) rəsmi sənədlər, şairin şeirləri, poemaları, dram əsərləri, tərcümələri, həyatı haqqında xatirələr, esseler, şeirlər, Səməd Vurğun və uşaq ədəbiyyatı, poeziyası, bədii əsərlərin dili və üslubu, dramaturgiyası və s. mövzularda tədqiqat işləri, monoqrafiyalar, zəngin irsi haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, fotolar və dövri mətbuat materialları fotolar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazasında (https://anl.az/el/emb/S.Vurgun/index.html) şairin irsi haqqında daha geniş və sistemləşdirilmiş tammətnli resurslar “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və yaradıcılığı”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxslər Səməd Vurğun haqqında”, “Hikmətli sözləri və aforizmləri”, “Əsərləri”, “Şeirlərinə yazılmış mahnılar”, “Haqqında”, “Təltiflər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrində onlayn istifadəçilərə təqdim edilir.
Səməd Yusif oğlu Vəkilov (Səməd Vurğun) 1906-cı il mart ayının 21-də Qazax rayonunun Yuxarı Salahlı kəndində anadan olub. O, ilk təhsilini kənd məktəbində alıb, sonra Qazax Müəllimlər Seminariyasında oxuyub. Seminariyanı bitirdikdən sonra müəllimliklə məşğul olub. 1929-1930-cu illərdə Moskva Dövlət Universitetində (Şərq fakültəsi) təhsilini davam etdirib.
1941-1948-ci illərdə Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının sədri, 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, 1954-1956-cı illərdə Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, 1940-1950-ci illərdə SSRİ Ali Sovetinin deputatı seçilib. 1956-cı ildə filologiya elmləri doktoru adını alıb.
Səməd Vurğunun ilk şeirləri 1920-1930-cu illərdə “Şərq qadını”, “Maarif və mədəniyyət” qəzetlərində, “Şairin andı” adlı ilk şeirlər kitabı 1930-cu ildə nəşr olub. “Vaqif” (1937), “Xanlar” (1938–1939), “Fərhad və Şirin” (1939–1941), “İnsan” (1945), “İki sevgi” (1940–1941), “Şairin həyatı” (1945) və s. pyeslərin, “Komsomol poeması” (1933), “Zəncinin arzuları” (1948), “Muğan” (1948–1949), “Aygün” (1950–1951), “Zamanın bayraqdarı” (1952) və s. poemaların, 100-ə yaxın şeirin müəllifidir.
1934-cü ildə yazılmış “Azərbaycan” şeiri Azərbaycan ədəbiyyatının incilərindəndir.
Şair tərcüməçilik fəaliyyəti ilə də məşğul olub. Puşkinin “Yevgeni Onegin”, Şota Rustavelinin “Pələng dərisi geymiş pəhləvan”, Maksim Qorkinin ”Qız və ölüm”, Nizaminin “Leyli və Məcnun” poemalarını Azərbaycan dilinə tərcümə edib.
Əsərləri rus, gürcü, tacik, ukrayna, özbək, çin, ingilis, alman, polyak, bolqar və s. dillərə tərcümə olunub.
Səməd Vurğun 1941-1942-ci illərdə iki dəfə Dövlət mükafatı laureatı olub, 1943-cü ildə “Əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adına layiq görülüb. Şair müxtəlif illərdə ən yüksək orden və medallarla təltif edilib. 1956-cı ilin mart ayında “Azərbaycanın Xalq şairi” fəxri adı təsis edilib və ilk dəfə bu ada Səməd Vurğun layiq görülüb.

23 февраля 2026 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ о праздновании 120-летия Народного поэта Самеда Вургуна.
21 марта 2026 года Национальная библиотека представила пользователям виртуальную выставку «Первый народный поэт нашего народа — Самед Вургун — 120» и электронную базу данных «Народный поэт Азербайджана Самед Вургун», посвящённые 120-летию со дня рождения одного из выдающихся представителей азербайджанской литературы XX века, известного драматурга и общественного деятеля, Народного поэта Самеда Вургуна.
На виртуальной выставке (https://anl.az/el/vsb/Xalq_sairi_Semed_Vurgun/index.htm) представлены официальные документы, стихи, поэмы, драматические произведения и переводы поэта, воспоминания о нём, эссе, исследования о детской литературе Сэмада Вургуна, анализ языка и стиля его произведений, драматургии, монографии, материалы о его богатом наследии на азербайджанском и иностранных языках, фотографии и материалы периодической печати.
В электронной базе данных (https://anl.az/el/emb/S.Vurgun/index.html) пользователям онлайн представлены систематизированные полные тексты о наследии поэта в разделах: «Официальные документы», «Жизнь и творчество», «Основные даты жизни и деятельности», «Выдающиеся личности о Самеде Вургунe», «Мудрые слова и афоризмы», «Произведения», «Песни на его стихи», «О нём», «Награды», «Память о нём», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
Самед Юсиф оглу Векилов (Самед Вургун) родился 21 марта 1906 года в селе Юхары-Салахлы Казахского района. Первое образование получил в сельской школе, затем учился в Казахской учительской семинарии. После окончания семинарии занимался преподавательской деятельностью. В 1929–1930 годах продолжил образование в Московском государственном университете (факультет востоковедения).
В 1941–1948 годах был председателем Союза писателей Азербайджана, в 1945 году — действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР, в 1954–1956 годах — вице-президентом Академии наук, в 1940–1950 годах — депутатом Верховного Совета СССР. В 1956 году получил учёную степень доктора филологических наук.
Первые стихи Самеда Вургуна были опубликованы в 1920–1930-е годы в газетах «Шарк гядин» и «Маариф ве меденният». Первый сборник стихов «Клятва поэта» вышел в 1930 году. Он является автором пьес «Вагиф» (1937), «Ханлар» (1938–1939), «Фархад и Ширин» (1939–1941), «Человек» (1945), «Две любви» (1940–1941), «Жизнь поэта» (1945) и др., поэм «Комсомольская поэма» (1933), «Муган» (1948–1949), «Айгюн» (1950–1951), «Знамя времени» (1952) и других, а также около 100 стихотворений.
Стихотворение «Азербайджан» (1934) считается жемчужиной азербайджанской литературы.
Поэт занимался также переводческой деятельностью. Он перевёл на азербайджанский язык «Евгений Онегин» Пушкина, «Борец в тигровой шкуре» Шоты Руставели, «Девушка и смерть» Максима Горького, поэму Низами «Лейли и Меджнун».
Произведения Самеда Вургуна переведены на русский, грузинский, таджикский, украинский, узбекский, китайский, английский, немецкий, польский, болгарский и другие языки.
В 1941–1942 годах он дважды становился лауреатом Государственной премии, в 1943 году был удостоен звания «Заслуженный деятель искусства». В разные годы поэт награждался высшими орденами и медалями. В марте 1956 года было учреждено звание «Народный поэт Азербайджана», и впервые эта честь была оказана Самеду Вургуну.