Martın 18-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamına müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə təşkil etdiyi “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli siması Səməd Vurğun” mövzusunda tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru Mehman Həsənli, Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aslan Salmansoy, Səməd Vurğunun Ev Muzeyinin direktoru Vurğun Vəkilov çıxış ediblər.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Səməd Vurğunun poema və şeirlərindən söz açan professor qeyd edib ki, onun “Azərbaycan” şeiri ədəbiyyatımızın incilərindəndir. Bu şeirdə şair öz vətəninin qədim tarixi, təbii gözəlliyi, nemətləri, xalqın xeyirxahlığı, açıqürəkliyi və qonaqpərvərliyini yüksək formada tərənnüm edib.
Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev böyük şairin yaradıcılığına həmişə önəm verərək onun “Azərbaycan” şeirinin misralarını yüksək kürsüdən xüsusi hissiyyatla söyləyib.
Professor bildirib ki, Səməd Vurğunun dili Azərbaycan ədəbi dilinin ən parlaq, sadə və xalq ruhuna yaxın nümunəsi hesab olunur, onun poeziyasında milli ruh, folklor ənənələri və zəngin bədii təsvir vasitələri hakimdir. Şairin dili "qılınc kimi" kəsərli, eyni zamanda son dərəcə axıcı və aforizmlərlə zəngindir.
Tədbirdə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanın Xalq şairi Səməd Vurğun” adlı elektron məlumat bazası və “Xalqımızın ilk Xalq şairi Səməd Vurğun” adlı virtual sərginin təqdimatı keçirilib.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru Mehman Həsənli öz çıxışında qeyd etmişdir ki, Səməd Vurğun həm yaradıcılığı, həm şəxsiyyəti, həm vətənpərvərliyi, həm milliliyi, milli olduğu qədər də beynəlmiləlçiliyi və digər saya gəlməyən insani keyfiyyətləri ilə hələ sağlığında xalq arasında simvollaşmış, rəmzləşmiş şəxsiyyət idi.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aslan Salmansoy bildirmişdir ki, Səməd Vurğunun yaradıcılığı XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin ən parlaq və təkrarsız səhifələrindən birini təşkil edir. Müasir Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının zənginləşməsində böyük rol oynamış sənətkarın bədii irsi mədəniyyətimizin inkişafında bütövlükdə yeni mərhələ olmuşdur. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının ilk akademiklərindən biri olan Səməd Vurğunun görkəmli ictimai-siyasi xadim kimi xidmətləri də təqdirəlayiqdir.
Daha sonra söz Səməd Vurğunun Ev Muzeyinin direktoru Vurğun Vəkilova verilmişdir. O, çıxışında bildirmişdir ki, Səməd Vurğun xalqımızın dünya şöhrətli şairi, dramaturq, publisistik, tənqidçi, alim, içtimai xadim, mədəniyyətin fəal qurucusu idi.
Vurğun Vəkilov Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış elektron məlumat bazası və virtual sərgini yüksək dəyərləndirmiş, kitabxananın rəhbərliyinə və əməkdaşlarına dərin təşəkkürünü bildirmişdir.

On March 18, an event titled “A Prominent Figure of 20th-Century Azerbaijani Literature – Samad Vurgun” was held in accordance with the Order on the celebration of the 120th anniversary of People’s Poet Samad Vurgun, jointly organized by the Ministry of Culture and the National Library.
The Director of the Azerbaijan National Library, Professor Karim Tahirov, spoke about Samad Vurgun’s creative legacy, noting that the works of the Great Leader Heydar Aliyev always placed special emphasis on the poet’s heritage, and that he once recited lines from Vurgun’s poem “Azerbaijan” from a high tribune with great emotion.
The Professor stated that Samad Vurgun’s language is considered one of the brightest, simplest, and most folk-oriented examples of the Azerbaijani literary language. His poetry is characterized by national spirit, folklore traditions, and rich artistic expression, with a language that is both sharp “like a sword” and remarkably fluent and full of aphorisms.
During the event, the National Library presented an electronic information database titled “Azerbaijan’s People’s Poet Samad Vurgun” and a virtual exhibition titled “Samad Vurgun – The First People’s Poet of Our Nation,” prepared by the library staff.
Mehman Hasanli, Executive Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS, noted that Samad Vurgun became a symbol of the people during his lifetime due to his creativity, personality, patriotism, national spirit, international outlook, and numerous human qualities.
Aslan Salmansoy, PhD in Philology and researcher at the Institute of Literature, stated that Vurgun’s work represents one of the brightest and most unique pages in 20th-century Azerbaijani literature. His literary heritage played a major role in enriching the modern Azerbaijani language and literature, marking a new stage in the development of national culture. He also highlighted Vurgun’s contributions as one of the first academicians of the Azerbaijan Academy of Sciences and as a prominent public figure.
Director of the Samad Vurgun House-Museum, Vurgun Vekilov, highly appreciated the electronic database and virtual exhibition prepared by the National Library and expressed his deep gratitude to its leadership and staff.