Martın 18-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Xalq şairi Səməd Vurğunun 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamına müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə təşkil etdiyi “XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli siması Səməd Vurğun” mövzusunda tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru Mehman Həsənli, Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aslan Salmansoy, Səməd Vurğunun Ev Muzeyinin direktoru Vurğun Vəkilov çıxış ediblər.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Səməd Vurğunun poema və şeirlərindən söz açan professor qeyd edib ki, onun “Azərbaycan” şeiri ədəbiyyatımızın incilərindəndir. Bu şeirdə şair öz vətəninin qədim tarixi, təbii gözəlliyi, nemətləri, xalqın xeyirxahlığı, açıqürəkliyi və qonaqpərvərliyini yüksək formada tərənnüm edib.
Qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev böyük şairin yaradıcılığına həmişə önəm verərək onun “Azərbaycan” şeirinin misralarını yüksək kürsüdən xüsusi hissiyyatla söyləyib.
Professor bildirib ki, Səməd Vurğunun dili Azərbaycan ədəbi dilinin ən parlaq, sadə və xalq ruhuna yaxın nümunəsi hesab olunur, onun poeziyasında milli ruh, folklor ənənələri və zəngin bədii təsvir vasitələri hakimdir. Şairin dili "qılınc kimi" kəsərli, eyni zamanda son dərəcə axıcı və aforizmlərlə zəngindir.
Tədbirdə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanın Xalq şairi Səməd Vurğun” adlı elektron məlumat bazası və “Xalqımızın ilk Xalq şairi Səməd Vurğun” adlı virtual sərginin təqdimatı keçirilib.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru Mehman Həsənli öz çıxışında qeyd etmişdir ki, Səməd Vurğun həm yaradıcılığı, həm şəxsiyyəti, həm vətənpərvərliyi, həm milliliyi, milli olduğu qədər də beynəlmiləlçiliyi və digər saya gəlməyən insani keyfiyyətləri ilə hələ sağlığında xalq arasında simvollaşmış, rəmzləşmiş şəxsiyyət idi.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Aslan Salmansoy bildirmişdir ki, Səməd Vurğunun yaradıcılığı XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin ən parlaq və təkrarsız səhifələrindən birini təşkil edir. Müasir Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının zənginləşməsində böyük rol oynamış sənətkarın bədii irsi mədəniyyətimizin inkişafında bütövlükdə yeni mərhələ olmuşdur. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının ilk akademiklərindən biri olan Səməd Vurğunun görkəmli ictimai-siyasi xadim kimi xidmətləri də təqdirəlayiqdir.
Daha sonra söz Səməd Vurğunun Ev Muzeyinin direktoru Vurğun Vəkilova verilmişdir. O, çıxışında bildirmişdir ki, Səməd Vurğun xalqımızın dünya şöhrətli şairi, dramaturq, publisistik, tənqidçi, alim, içtimai xadim, mədəniyyətin fəal qurucusu idi.
Vurğun Vəkilov Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış elektron məlumat bazası və virtual sərgini yüksək dəyərləndirmiş, kitabxananın rəhbərliyinə və əməkdaşlarına dərin təşəkkürünü bildirmişdir.

18 марта, в соответствии с указом «О праздновании 120-летия Народного поэта Самеда Вургуна», Министерство культуры совместно с Национальной Библиотекой организовало мероприятие на тему «Выдающаяся фигура азербайджанской литературы XX века — Самед Вургун».
18-03-2026
Директор Азербайджанской Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, рассказал о творчестве Самеда Вургуна. Он отметил, что Общенациональный Лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение творчеству великого поэта и с особым чувством декламировал строки его стихотворения «Азербайджан» с высокого трибуны.
Профессор подчеркнул, что язык Самеда Вургуна считается одним из ярчайших примеров азербайджанского литературного языка — простого и близкого духу народа. В его поэзии доминируют национальный дух, фольклорные традиции и богатые художественные средства выражения. Язык поэта остроумен, как «меч», одновременно плавен и богат афоризмами.
На мероприятии состоялась презентация электронной базы данных «Народный поэт Азербайджана Самед Вургун» и виртуальной выставки «Первый народный поэт нашего народа Самед Вургун», подготовленных сотрудниками Национальной Библиотеки.
Исполнительный директор Института литературы имени Низами при АН Азербайджана Мехман Гасанлы отметил, что творчество, личность, патриотизм и национальность Самед Вургуна, а также его международная открытость и другие бесчисленные человеческие качества сделали его символом и выдающейся фигурой ещё при жизни.
Кандидат филологических наук, научный сотрудник Института литературы Аслан Салмансой заявил, что творчество Самеда Вургуна составляет одну из ярчайших и неповторимых страниц истории азербайджанской литературы XX века. Художественное наследие поэта сыграло значительную роль в обогащении современного азербайджанского языка и литературы, став новым этапом в развитии культуры страны. Как один из первых академиков Академии наук Азербайджана, Самед Вургун также проявил себя как выдающийся общественно-политический деятель.
Директор дома-музея Самеда Вургуна Вургун Векилов высоко оценил подготовленную сотрудниками Национальной библиотеки электронную базу данных и виртуальную выставку, выразив глубокую благодарность руководству и сотрудникам библиотеки.