Milli Kitabxanada Azərbaycan yazıçısı, dramaturq, şair, filoloq-alim, dövlət və ictimai xadim, filologiya elmləri doktoru, Dövlət mükafatı laureatı Şıxəli Qurbanovun anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Şıxəli Qurbanov-100” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə görkəmli alim-dramaturq, ictimai xadim Şıxəli Qurbanovun bədii əsərləri, komediyaları, şeirləri, həyat və yaradıcılıq yolu, elmi-ədəbi irsi haqqında Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Azərbaycan ədəbiyyatı və ictimai həyatında xüsusi yeri olan Şıxəli Qurbanov 1950-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda (indiki ADPU) təhsil aldıqdan sonra Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasında aspirant, eyni zamanda rus ədəbiyyatının tədrisi üzrə müəllim işləyib.
1956-cı ilin iyununda “A.S.Puşkin və Azərbaycan poeziyası” mövzusunda dissertasiya müdafiə edib, filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb. 1958-ci ilin yanvarından Pedaqoji İnstitutda baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb. 1961- 1966-cı illərdə Azərbaycan SSR EA Nizami adına Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun Ədəbi əlaqələr şöbəsinin müdiri işləyib.1964-cü ildə filologiya elmləri doktoru elmi adını alıb. Müxtəlif ictimai-siyasi vəzifələrdə çalışıb.
1958-1961-ci illər ərzində bir sıra səhnə əsərləri “Rəis məşğuldur”, “Əcəb işə düşdük”, “Özümüz bilərik”, “Olmadı elə, oldu belə”, “Sənsiz” pyeslərini, “Bahadır və Sona” librettosunu qələmə alıb.
1966-cı ildə yazdığı “Milyonçunun dilənçi oğlu” komediyası uzun müddət teatr səhnələrində oynanılıb.
Onun lirik şeirlər, poema, hekayə və tənqidi məqalələri mətbuatda müntəzəm çap olunub.
Şıxəli Qurbanov bir sıra orden və medallara, həmçinin 1967- ci ildə “Üzeyir Hacıbəyov adına Respublika Dövlət mükafatı”na layiq görülüb.

A traditional book exhibition titled “Shikhali Gurbanov – 100” has been opened at the National Library
23-08-2025
A traditional book exhibition titled “Shikhali Gurbanov – 100” has been opened at the National Library to mark the 100th anniversary of the birth of Shikhali Gurbanov — Azerbaijani writer, playwright, poet, philologist, Doctor of Philological Sciences, State Prize laureate, and prominent public and political figure.
The exhibition features literary works, comedies, poems, materials on the life and creative path of the renowned scholar-dramatist and public figure, as well as publications in Azerbaijani and Russian, including periodical press articles and studies on his scientific and literary legacy.
Shikhali Gurbanov, who holds a special place in Azerbaijani literature and public life, graduated from the Azerbaijan State Pedagogical Institute (now Azerbaijan State Pedagogical University) in 1950. He then worked as a postgraduate and lecturer on Russian literature in the Department of Azerbaijani Literature.
In June 1956, he defended his dissertation on "A.S. Pushkin and Azerbaijani Poetry", earning the degree of Candidate of Philological Sciences. From January 1958, he served as a senior lecturer and associate professor at the Pedagogical Institute. Between 1961 and 1966, he headed the Department of Literary Relations at the Nizami Institute of Literature and Language of the Azerbaijan SSR Academy of Sciences. In 1964, he was awarded the title of Doctor of Philological Sciences. He also held several important public and political positions.
Between 1958 and 1961, he authored a number of stage plays, including "The Boss is Busy", "We Got Ourselves in Trouble", "We’ll Decide Ourselves", "It Didn’t Work Out That Way, So It Went This Way", "Without You", and the libretto for "Bahadir and Sona".
His 1966 comedy "The Beggar Son of a Millionaire" was performed on theater stages for many years.
Shikhali Gurbanov also regularly published lyrical poems, narrative poems, short stories, and critical articles in the press.
He was awarded numerous orders and medals, and in 1967, he received the prestigious Uzeyir Hajibeyli Republican State Prize.