Milli Kitabxanada Azərbaycan yazıçısı, dramaturq, şair, filoloq-alim, dövlət və ictimai xadim, filologiya elmləri doktoru, Dövlət mükafatı laureatı Şıxəli Qurbanovun anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Şıxəli Qurbanov-100” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə görkəmli alim-dramaturq, ictimai xadim Şıxəli Qurbanovun bədii əsərləri, komediyaları, şeirləri, həyat və yaradıcılıq yolu, elmi-ədəbi irsi haqqında Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Azərbaycan ədəbiyyatı və ictimai həyatında xüsusi yeri olan Şıxəli Qurbanov 1950-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda (indiki ADPU) təhsil aldıqdan sonra Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasında aspirant, eyni zamanda rus ədəbiyyatının tədrisi üzrə müəllim işləyib.
1956-cı ilin iyununda “A.S.Puşkin və Azərbaycan poeziyası” mövzusunda dissertasiya müdafiə edib, filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb. 1958-ci ilin yanvarından Pedaqoji İnstitutda baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb. 1961- 1966-cı illərdə Azərbaycan SSR EA Nizami adına Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun Ədəbi əlaqələr şöbəsinin müdiri işləyib.1964-cü ildə filologiya elmləri doktoru elmi adını alıb. Müxtəlif ictimai-siyasi vəzifələrdə çalışıb.
1958-1961-ci illər ərzində bir sıra səhnə əsərləri “Rəis məşğuldur”, “Əcəb işə düşdük”, “Özümüz bilərik”, “Olmadı elə, oldu belə”, “Sənsiz” pyeslərini, “Bahadır və Sona” librettosunu qələmə alıb.
1966-cı ildə yazdığı “Milyonçunun dilənçi oğlu” komediyası uzun müddət teatr səhnələrində oynanılıb.
Onun lirik şeirlər, poema, hekayə və tənqidi məqalələri mətbuatda müntəzəm çap olunub.
Şıxəli Qurbanov bir sıra orden və medallara, həmçinin 1967- ci ildə “Üzeyir Hacıbəyov adına Respublika Dövlət mükafatı”na layiq görülüb.

В Национальной библиотеке открылась традиционная книжная выставка под названием «Шихали Гурбанов – 100», посвящённая 100-летнему юбилею азербайджанского писателя, драматурга, поэта, филолога-учёного, государственного и общественного деятеля, доктора филологических наук, лауреата Государственной премии Шихали Гурбанова.
На выставке представлены художественные произведения, комедии, стихи выдающегося учёного-драматурга и общественного деятеля Шихали Гурбанова, а также материалы о его жизни и творческом пути, научно-литературном наследии на азербайджанском и русском языках, публикации в периодической печати.
Шихали Гурбанов, занимающий особое место в азербайджанской литературе и общественной жизни, после обучения в Азербайджанском педагогическом институте (ныне АДПУ) в 1950 году работал в кафедре азербайджанской литературы в качестве аспиранта, а также преподавал русскую литературу.
В июне 1956 года он защитил диссертацию на тему «А.С. Пушкин и азербайджанская поэзия», получив степень кандидата филологических наук. С января 1958 года работал старшим преподавателем и доцентом в Педагогическом институте. В 1961–1966 годах был заведующим отделом литературных связей Института литературы и языка имени Низами при Академии наук Азербайджанской ССР. В 1964 году получил учёную степень доктора филологических наук. Также занимал различные общественно-политические должности.
В период с 1958 по 1961 год он написал ряд пьес, среди которых — «Начальник занят», «Вот это случай», «Сами разберёмся», «Не так было, а так стало», «Без тебя», а также либретто к опере «Бахадур и Сона».
В 1966 году его комедия «Нищий сын миллионера» долгое время шла на театральных сценах.
Его лирические стихи, поэмы, рассказы и критические статьи регулярно публиковались в печати.
Шихали Гурбанов был награждён рядом орденов и медалей, а в 1967 году удостоен Государственной республиканской премии имени Узеира Гаджибекова.