Milli Kitabxanada “Şuşa” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Qarabağın tacı olan Şuşa xalqımız üçün müqəddəs və əziz məkandır. Şuşa sevgisi hər bir azərbaycanlının mənəvi varlığının ayrılmaz parçasıdır.
Bənzərsiz tarixi görkəmini və formalaşdırdığı özünəməxsus mühiti həmişə qoruyub saxlayan bu şəhər yetirdiyi böyük şəxsiyyətləri ilə ədəbi, mədəni, elmi və ictimai fikir salnaməmizə əlamətdar səhifələr yazmışdır.
Şuşa zəfərindən dərhal sonra şəhərdə infrastrukturun qurulması ilə yanaşı, tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpasına başlanılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 5 yanvar 2022-ci il tarixli sərəncamı ilə 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Şuşa” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Şuşa haqqında rəsmi sənədlər, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, şəhərin tarixi, mədəniyyəti, coğrafiyası haqqında kitablar, eləcə də dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Шуша - венец Карабаха, священное и дорогое место для нашего народа. Любовь к Шуше - неотъемлемая часть духовного бытия каждого азербайджанца.
Этот город, который всегда сохраняет свой неповторимый исторический облик и сформированную им самобытную среду, взращенными им великими личностями вписал знаменательные страницы в нашу летопись литературной, культурной, научной и общественной мысли.
Сразу после победы в Шуше, наряду с возведением инфраструктуры в городе, началось восстановление исторических и культурных памятников.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 5 января 2022 года, 2022 год объявлен «Годом Шуши». В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Шуша». На виртуальной выставке представлены официальные документы, высказывания выдающихся деятелей Азербайджана о Шуше, книги по истории, культуре и географии города, а также статьи и фотографии, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Susa/index.htm.