Milli Kitabxanada “3 may - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
BMT Baş Məclisinin 1993-cü il 20 dekabr tarixli qərarı ilə hər il mayın 3-ü Ümumdünya Söz və Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur.
Milli Kitabxanada bu günlə əlaqədar “3 may - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Azərbaycan Respublikasında söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi  haqqında sənədlər toplusu, söz və mətbuat azadlığı sahəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, qlobal internet şəbəkəsində söz azadlığının realizasiyası - internetdə ifadə azadlığına müasir baxış, məlumat azadlığı hüququnun beynəlxalq standartları, dünyanın aparıcı ölkələrinin mətbu təcrübəsi, azad və düşüncə azadlığının tarixən necə təşəkkül tapması və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, söz və mətbuat azadlığı Azərbaycanda da fəal dəstəklənir. Müstəqil Azərbaycan dövləti ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi, söz və mətbuat azadlığı kimi məsələlərə xüsusi önəm verir.
Belə ki, Azərbaycanda söz və məlumat azadlığının təmini ilə bağlı müvafiq qanunvericilik aktları qəbul edilmişdir. 1998-ci il avqustun 6-da Azərbaycan Prezidentinin Fərmanı ilə mətbuat üzərində senzura fəaliyyəti ləğv olunub. Senzuranın ləğvi və bu qəbildən digər tədbirlər müstəqil KİV-lərin inkişafını, vətəndaşların beynəlxalq hüquq normalarını və Azərbaycan Konstitusiyası ilə təsbit olunmuş söz, məlumat və fikir azadlığını təmin etmişdir.

Согласно решению Генеральной Ассамблеи ООН от 20 декабря 1993 года, ежегодно 3 мая отмечается как Всемирный день свободы слова и печати.
В связи с этой датой в Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «3 мая — Всемирный день свободы слова и печати».
На выставке представлены сборники документов, касающиеся обеспечения свободы слова, мысли и печати в Азербайджанской Республике, а также материалы на азербайджанском и иностранных языках, посвященные нормативам и принципам международного права в области свободы слова и печати, современным подходам к реализации свободы выражения в глобальной интернет-сети, международным стандартам права на свободу информации, опыту ведущих стран мира в сфере медиа и историческому становлению свободы мысли.
Следует отметить, что свобода слова и печати активно поддерживается и в Азербайджане. Независимое Азербайджанское государство придаёт особое значение вопросам защиты прав человека, а также свободе слова и печати.
Так, в стране были приняты соответствующие законодательные акты, направленные на обеспечение свободы слова и информации. 6 августа 1998 года указом Президента Азербайджана была отменена деятельность по цензуре в отношении печатных изданий. Отмена цензуры и другие меры в этом направлении способствовали развитию независимых СМИ, а также обеспечили гражданам реализацию права на свободу слова, информации и мысли, закреплённого в Конституции Азербайджана и международных правовых нормах.