Suraxanı rayonu 226 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
Noyabrın 4-də şagirdlərin mütaliə vərdişlərinin təkmilləşdirilməsi və onlarda mütaliə mədəniyyətinin formalaşdırılması ilə bağlı olaraq Suraxanı rayonu 226 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar.
İlk öncə şagirlərə Milli Kitabxananın tarixi, iş rejimi, kitabxana fondu, kitabxananın fəaliyyət dairəsi, kitabxana-informasiya xidməti, yeni nəşrlər haqqında ətraflı məlumatlar verilib. Şagirdlər Milli Kitabxananın binası ilə tanış olaraq  iş prosesini izləyiblər.
Sonra onlar kitabxananın sərgi zalında nümayiş olunan kitablarla tanış olublar. Milli Kitabxananın “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsində olarkən muzeydə qorunan ən qədim kitablarla tanışlıq onlarda böyük maraq hissi oyadıb.
Şagirdlər Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxana, xüsusilə orada yerləşdirilmiş Uşaq guşəsi ilə yaxından tanış olublar.
Sonda xatirə şəkili çəkilib. Şagirdlər Milli Kitabxanadan unudulmaz xoş hisslərlə ayrılıqlarını xüsusi vurğulayaraq gələcəkdə tələbə olaraq kitabxananın oxucusu olmalarını arzulayıblar.

4 ноября ученики средней школы №226 Сураханского района побывали на экскурсии в Национальной библиотеке. Цель экскурсии – Формирование и улучшение навыков чтения учащихся.
В первую очередь учащимся была дана подробная информация об истории Национальной библиотеки, режиме ее работы, библиотечном фонде, сфере деятельности, библиотечно-информационной службе, новых изданиях.
Затем ребята посетили выставочный зал, отдел «Редких книг и музея библиотеки». Они ознакомились с самыми древними книгами, хранящимися в музее, которые вызвали у них большой интерес.
Ученики также ознакомились с Открытой библиотекой, действующей при Национальной библиотеке, в особенности с расположенным в ней Детским уголком.
В завершение было сделано памятное фото. Ребята отметив, что экскурсия произвела на них незабываемые впечатления, сказали, что с нетерпением будут ждать, когда станут читателями этой библиотеки.