Tacikistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Düşənbədə, Tacikistan Milli Kitabxanasında Tacikistan və Azərbaycan Milli kitabxanaları arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Sənədi Tacikistan Milli Kitabxanasının direktoru Cumaxon Farzalizoda və Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov imzalayıblar.
Memoranduma əsasən, iki ölkənin Milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı fəaliyyət, kitabxana arxivlərinin zənginləşdirilməsi məqsədilə nadir kitabların və Azərbaycan klassiklərinə məxsus əlyazmaların tədqiqi, onların rəqəmsal surətlərinin Azərbaycana gətirilməsi, kitab sərgilərinin təşkili, beynəlxalq kitab mübadiləsinin inkişafı və kitabxana elminin bütün sahələrində mütəxəssislərin təcrübə mübadiləsinin aparılması, treninq kursları, seminarlar, elmi konfranslar və simpoziumların keçirilməsi həyata keçiriləcək.
Eləcə də bu fəaliyyətin bir hissəsi kimi Tacikistanın və Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin yubiley tədbirlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

В рамках Дней культуры Азербайджана, проходящих в Таджикистане, в Душанбе, в Национальной библиотеке Таджикистана был подписан меморандум о сотрудничестве между национальными библиотеками Таджикистана и Азербайджана.
Документ подписали директор Национальной библиотеки Таджикистана Джумахон Фарзализода и директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров.
Согласно меморандуму, между национальными библиотеками двух стран будет осуществляться сотрудничество, включая исследование редких книг и рукописей, принадлежащих классикам азербайджанской литературы, с целью пополнения библиотечных архивов, передача их цифровых копий в Азербайджан, организация книжных выставок, развитие международного книгообмена, а также обмен опытом между специалистами во всех областях библиотековедения, проведение учебных курсов, семинаров, научных конференций и симпозиумов.
Кроме того, в рамках данного сотрудничества планируется проведение юбилейных мероприятий, посвящённых выдающимся личностям Таджикистана и Азербайджана.