Tacikistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Tacikistan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Ədəbiyyatı Guşəsinin açılış mərasimi olub.
Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov, Tacikistan Milli Kitabxanasının direktoru Farzalizada Cumaxon, eləcə də hər iki ölkənin nazirlik və Milli Kitabxana nümayəndələri, elmi-ictimai xadimlər və media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, Tacikistan Yazıçılar Birliyi sədrinin müavini Ravşan Mahsumzod çıxış ediblər.
Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Tacikistan Milli Kitabxanası ilə əlaqələrin ildən-ilə genişləndiyini qeyd edib.
Bildirib ki, yeni yaradılan Azərbaycan Ədəbiyyatı guşəsində tacik oxucular Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəşr edilmiş, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və müasir inkişafı, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı Zəfərimizlə bağlı ətraflı məlumat almaq imkanı qazanacaqlar.
Qeyd edək ki, Mədəniyyət Günləri çərçivəsində artıq beşinci ölkədir ki, ən böyük kitabxanalarda Azərbaycan Ədəbiyyatı Guşəsi yaradılır.
Azərbaycan Ədəbiyyatı Guşəsinin açılması ölkənin görkəmli ədəbi-ictimai xadimlərinin əsərləri ilə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların, həmçinin yerli vətəndaşların daha yaxından tanış olması üçün fürsət yaradır.
Guşədə oxuculara 250-dən artıq nəşr təqdim edilir. Burada Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və müasir inkişafına dair nəşrlər yer alıb.

В рамках Дней культуры Азербайджана, проходящих в Таджикистане, в Национальной библиотеке Таджикистана состоялось открытие Уголка азербайджанской литературы.
В мероприятии приняли участие советник министра культуры Азербайджана Олег Амирбеков, директор Национальной библиотеки Азербайджана Керим Тахиров, директор Национальной библиотеки Таджикистана Фарзализода Джумахон, а также представители министерств и Национальных библиотек обеих стран, научно-общественные деятели и представители СМИ.
Выступили генеральный директор Института рукописей имени М.Ф. Физули НАНА, академик Теймур Керимли и заместитель председателя Союза писателей Таджикистана Равшан Махсумзод.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундова, профессор Керим Тахиров отметил, что сотрудничество с Национальной библиотекой Таджикистана с каждым годом расширяется.
Он подчеркнул, что в недавно созданном Уголке азербайджанской литературы таджикские читатели смогут ознакомиться с изданиями Фонда Гейдара Алиева об истории, культуре, литературе и современном развитии Азербайджана, а также о славной Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне.
Отметим, что в рамках Дней культуры Уголок азербайджанской литературы создаётся уже в крупнейшей библиотеке пятой страны.
Открытие Уголка азербайджанской литературы даёт возможность для более тесного ознакомления местных жителей и наших соотечественников, проживающих за рубежом с творчеством выдающихся литературно-общественных деятелей Азербайджана.
Читателям представлены книги по истории, культуре, литературе и современном развитии Азербайджана – в целом более 250 изданий.