Milli Kitabxanada “Teymur Kərimli -70” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
Tanınmış ədəbiyyatşünas, mətnşünas, şərqşünas, şair və tərcüməçi,  akademik Teymur Kərimli Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının öz dəsti-xətti ilə seçilən, özünəməxsus yeri olan görkəmli simalarından biridir. Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 oktyabr 2023-cü il Sərəncamına əsasən Teymur Kərimli “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Teymur Kərimli klassik ədəbiyyatımızın istedadlı araşdırıcısı və bacarıqlı təbliğatçısıdır. Milli Kitabxanada Klassik ədəbiyyatımızın yorulmaz tədqiqatçısı akademik Teymur Kərimlinin elmi fəaliyyətini əhatə edən ənənəvi kitab sərgisi təşkil edilib.
Sərgidə akademikin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncamı, müəllifi olduğu, redaktoru, elmi məsləhətçisi və ön söz yazdığı kitablar, tərcümə etdiyi və onun haqqında yazılan əsərlər öz əksini tapmışdır.

A traditional book exhibition called "Teymur Karimli-70" was presented to users in the National Library
03-10-2023
The well-known literary critic, textualist, orientalist, poet and translator, academician Teymur Karimli is one of the prominent figures of Azerbaijani literary studies, distinguished by his own style, having his own place and weight. According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated October 2, 2023, Teymur Karimli was awarded the Order of Glory for his services in the development of the science of literary studies in Azerbaijan.
Teymur Karimli is a talented researcher and a skilled promoter of our classical literature. A traditional book exhibition was organized in the National Library, covering the scientific activities of academician Teymur Karimli, a tireless researcher of our classical literature.
In the exhibition, the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on awarding the academician with the Order of "Fame", the books he authored, edited, scientific advisor and foreword, translated and written about him were reflected in the exhibition.