Milli Kitabxanada “Teymur Kərimli -70” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
Tanınmış ədəbiyyatşünas, mətnşünas, şərqşünas, şair və tərcüməçi,  akademik Teymur Kərimli Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının öz dəsti-xətti ilə seçilən, özünəməxsus yeri olan görkəmli simalarından biridir. Azərbaycanda ədəbiyyatşünaslıq elminin inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2 oktyabr 2023-cü il Sərəncamına əsasən Teymur Kərimli “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
Teymur Kərimli klassik ədəbiyyatımızın istedadlı araşdırıcısı və bacarıqlı təbliğatçısıdır. Milli Kitabxanada Klassik ədəbiyyatımızın yorulmaz tədqiqatçısı akademik Teymur Kərimlinin elmi fəaliyyətini əhatə edən ənənəvi kitab sərgisi təşkil edilib.
Sərgidə akademikin “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncamı, müəllifi olduğu, redaktoru, elmi məsləhətçisi və ön söz yazdığı kitablar, tərcümə etdiyi və onun haqqında yazılan əsərlər öz əksini tapmışdır.

В Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка «Теймур Керимли-70»
03-10-2023
Известный литературовед, востоковед, поэт и переводчик, академик Теймур Керимли – один из выдающихся деятелей азербайджанского литературоведения, отличающийся собственным стилем. Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 октября 2023 года Теймур Керимли награжден Орденом «Шохрат» за заслуги в развитии литературоведческой науки в Азербайджане.
Теймур Керимли – талантливый исследователь и умелый пропагандист национальной классической литературы.
Отметим, что в Национальной библиотеке организована традиционная книжная выставка, отражающая научную деятельность неутомимого исследователя национальной классической литературы – академика Теймура Керимли.
На выставке отражены Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о награждении академика орденом «Шохрат», а также книги, автором, редактором, научным консультантом и переводчиком, которых является Т.Керимли.