Milli Kitabxana “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” adlı Elektron məlumat bazasını virtual rejimdə təqdim etdi
28-05-2020
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış Elektron məlumat bazası 1918-ci il mayın 28-də Müsəlman Şərqində qurulmuş ilk parlamentli respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə həsr edilmişdir. “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti”  adlı Elektron məlumat bazası Rəsmi sənədlər, Şərqdə ilk parlamentli respublika - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin əsas tarixləri, Görkəmli şəxsiyyətlərin fikirləri, İstiqlal bəyannaməsi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları, Azərbaycan hökuməti, Yuxarı Qarabağda vəziyyət, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin iqtisadi inkişaf platforması, Təhsil, Elm və mədəniyyət, Nəşrlər, Şərqin ilk demokratik respublikasının uğurlu varisi, Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Fotoqalereya və Videoqalereya bölmələrindən ibarətdir. Elektron məlumat bazasında rəsmi sənədlər, arxiv materialları, kitab və məqalələr, xatirəsinin əbədiləşdirilməsinə dair materiallar, şəkillər, Xalq Cümhuriyyətinə dair  videolar yerləşdirilmişdir. Elektron məlumat bazasında təqdim olunan kitab və məqalələrin elektron resursları tam mətni ilə təqdim olunur. Baza ilə tanış olmaq istəyənlər bu linkdən http://anl.az/el/emb/Cumhuriyyet/index.html   istifadə edə bilərlər.

Национальная Библиотека в виртуальном режиме представила электронно-информационную базу «Азербайджанская Демократическая Республика»
28-05-2020
Сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена электронно-информационная база, посвященная Азербайджанской Демократической Республике, первой парламентской республике, созданной на мусульманском Востоке 28 мая 1918 года. В электронно-информационной базе «Азербайджанская Демократическая Республика» представлены разделы: Официальные документы; Первая парламентская республика на Востоке – Азербайджанская Демократическая Республика; Основные даты деятельности Азербайджанской Демократической Республики; Высказывания выдающихся личностей; Декларация независимости; Основатели Азербайджанской Демократической Республики; Правительство Азербайджана; Ситуация в Верхнем Карабахе; Платформа экономического развития Азербайджанской Демократической Республики; Образование, наука и культура; Издания; Успешный наследник первой демократической республики Востока; Увековечение памяти; Фотогалерея и Видеогалерея. В электронно-информационной базе отражены официальные документы, архивные материалы, книги и статьи, а также фотографии, материалы по увековечению памяти, видео о Демократической Республике.
В электронно-информационной базе представлены полнотекстовые ресурсы. Для ознакомления  с электронно-информационной базой пользователи библиотеки могут воспользоваться предоставленной ссылкой: http://anl.az/el/emb/Cumhuriyyet/index.html