Milli Kitabxana “Zərifə xanım Əliyeva” adlı Elektron məlumat bazasını virtual rejimdə təqdim etdi.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Zərifə xanım Əliyeva” http://anl.az/el/emb/ZE/index.html  adlı Elektron məlumat bazası alimin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuşdur. Məlumat bazasında alimin həyat və fəaliyyətinə dair sənədlər, kitabları, elmi məqalələri, haqqında yazılan kitab və məqalələr, akademikin dünya kitabxanalarındakı əsərləri, Zərifə xanım Əliyeva surəti bədii ədəbiyyatda, Zərifə Əliyevanın adının əbədiləşdirilməsi haqqında sənədlər, fotoalbomlar, videoqalereya və digər sənədlər təqdim olunur.
Azərbaycanın görkəmli alimi, tibb elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə xanım Əliyeva respublikamızda tibb elminin inkişafına mühüm töhfələr verərək, oftalmologiyanın aktual problemlərinə dair sanballı tədqiqatları ilə böyük şöhrət qazanmışdır. Onun elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyəti həkimlərin yeni nəslinin yetişməsinə və Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafına güclü təsir göstərmişdir.
Gözlərə nur, qəlblərə hərarət bəxş edən böyük insan, akademik Zərifə Əliyevanın keçdiyi şərəfli ömür yolu hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbidir. Onun özündən sonra qoyduğu ənənələr bu gün tələbələri, yaxınları tərəfindən layiqincə davam etdirilir.

The National Library presents electronic database "Zarifa khanim Aliyeva" in virtual mode.
The electronic database "Zarifa khanim Aliyeva"   ( http://anl.az/el/emb/ZE/index.html ) prepared by the employees of the National Library is devoted to the life and activity of the scientist. This e-database includes documents on the academician's life and work; her books and scientific articles; books and articles about her; the academician's works in world libraries; documents on the perpetuation of Zarifa Aliyeva's name; photo album, video gallery and other documents.
Zarifa khanim Aliyeva, a prominent scientist, Doctor of medical sciences, professor, Honored scientist and full member of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan, made a significant contribution to the development of medical science in the Republic and gained great fame for her intensive research on the topical problems of ophthalmology.
The honorable life path of Academician Zarifa Aliyeva is a lesson of life and spirituality, a school of perfection and wisdom for every citizen of Azerbaijan. The traditions she left behind are continued decently by her students and relatives today.