Milli Kitabxanada “Turan Cavid ” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Turan Cavid 2 oktyabr 1923-cü ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Hüseyn Cavidin ailəsində dünyaya gəlmişdir.
Turan Cavid 1945-1950-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Teatr İnstitutunun (indiki Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) Teatrşünaslıq fakültəsində təhsil almış, həmin institutda müəllim kimi saxlanılmış, 1950-1983-cü illərdə “Azərbaycan teatr tarixi”ndən mühazirələr oxumuşdu. 1968-ci illərdə C.Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyində elmi işçi və 1968-1991-ci illərdə direktor vəzifələrində çalışmışdı. 1991-ci ildən ömrünün sonunadək Hüseyn Cavidin Bakıdakı ev-muzeyinin direktoru işləmişdi.
O, ölməz şairin irsini qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmaq, Cavidlər ailəsinin xatirəsini əbədiləşdirmək kimi böyük missiyanı üzərinə götürərək bu vəzifənin öhdəsindən şərəflə gəlmişdi. Turan Cavid ədibin ev muzeyinin qurucusu, əsərlərinin naşiri kimi öz övladlıq borcunu layiqincə yerinə yetirmişdi. O, Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirən ölməz əsərlərinin son mükəmməl nəşrini hazırlayaraq, Cavidə, onun ailəsinə məxsus əşyaları, sənədləri illərin sınağından çıxarıb ev muzeyinə təhvil verərək Azərbaycan xalqına qiymətli miras qoya bilmişdi. Turan xanım Hüseyn Cavidin 120 illik yubileyi ərəfəsində H.Cavidin əsərlərini öz qələmindən çıxan kimi, onun üslubunda latın qrafikası ilə nəşr edilməsi üçün böyük zəhmət çəkmişdi.
Turan Cavid "Əməkdar mədəniyyət işçisi" fəxri adına layiq görülmüş, "Əmək rəşadətinə görə" medalı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının "Fəxri Fərmanı" ilə təltif edilmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü olmuşdu.
Turan Cavid 2004-cü il sentyabrın 12-də vəfat etmiş və Naxçıvanda Cavidlərin uyuduğu məqbərədə dəfn olunmuşdu.
Yubiley münasibətilə ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Turan Cavid” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, Turan Cavid haqqında məqalələr, kitablar, tərtib etdiyi kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turan_Cavid/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Туран Джавид»
02-10-2023
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения Турана Джавида.
Туран Джавид родилась 2 октября 1923 года в семье великого азербайджанского поэта и мыслителя Гусейна Джавида.
В 1945-1950 годах Туран Джавид получала образование на театральном факультете Азербайджанского государственного театрального института (нынешний Университет культуры и искусств), далее она осталась преподавать в этом же институте. В 1950-1983 годах Туран Джавид читала лекции по теме «История театра Азербайджана».  В 1968 году занимала должность научного сотрудника, а в 1968-1991 годах – директора Азербайджанского государственного театрального музея имени Дж. Джаббарлы. С 1991 года и до конца жизни она являлась директором дома-музея Гусейна Джавида в Баку.
Взяв на себя великую миссию по сохранению наследия бессмертного поэта и передаче его будущим поколениям, Туран Джавид с честью выполнила эту задачу и увековечила память семьи Джавидов. Она является основателем дома-музея выдающегося писателя и издателем его произведений. Туран Джавид, подготовив последнее замечательное издание бессмертных произведений Джавида, обогатившее азербайджанскую литературу, а также передав в домашний музей предметы и документы, принадлежавшие Джавиду и его семье, оставила ценное наследие азербайджанскому народу. Накануне 120-летия Гусейна Джавида, она усердно работала над изданием его произведений латинской графикой.
Туран Джавид была удостоена почетного звания «Заслуженный деятель культуры», медали «За доблестный труд», «Ордена почета» Национальной академии наук Азербайджана, персональной стипендии Президента Азербайджанской Республики.
Туран Джавид умерла 12 сентября 2004 года и была похоронена в мавзолее семьи Джавидов в Нахчыване.
По случаю юбилея сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Туран Джавид».
На виртуальной выставке представлены фотографии Турана Джавида, а также статьи и книги о ней.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Turan_Cavid/index.htm.