Milli Kitabxanada “Turan Cavid ” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Turan Cavid 2 oktyabr 1923-cü ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Hüseyn Cavidin ailəsində dünyaya gəlmişdir.
Turan Cavid 1945-1950-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Teatr İnstitutunun (indiki Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti) Teatrşünaslıq fakültəsində təhsil almış, həmin institutda müəllim kimi saxlanılmış, 1950-1983-cü illərdə “Azərbaycan teatr tarixi”ndən mühazirələr oxumuşdu. 1968-ci illərdə C.Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyində elmi işçi və 1968-1991-ci illərdə direktor vəzifələrində çalışmışdı. 1991-ci ildən ömrünün sonunadək Hüseyn Cavidin Bakıdakı ev-muzeyinin direktoru işləmişdi.
O, ölməz şairin irsini qoruyub gələcək nəsillərə çatdırmaq, Cavidlər ailəsinin xatirəsini əbədiləşdirmək kimi böyük missiyanı üzərinə götürərək bu vəzifənin öhdəsindən şərəflə gəlmişdi. Turan Cavid ədibin ev muzeyinin qurucusu, əsərlərinin naşiri kimi öz övladlıq borcunu layiqincə yerinə yetirmişdi. O, Cavidin Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirən ölməz əsərlərinin son mükəmməl nəşrini hazırlayaraq, Cavidə, onun ailəsinə məxsus əşyaları, sənədləri illərin sınağından çıxarıb ev muzeyinə təhvil verərək Azərbaycan xalqına qiymətli miras qoya bilmişdi. Turan xanım Hüseyn Cavidin 120 illik yubileyi ərəfəsində H.Cavidin əsərlərini öz qələmindən çıxan kimi, onun üslubunda latın qrafikası ilə nəşr edilməsi üçün böyük zəhmət çəkmişdi.
Turan Cavid "Əməkdar mədəniyyət işçisi" fəxri adına layiq görülmüş, "Əmək rəşadətinə görə" medalı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının "Fəxri Fərmanı" ilə təltif edilmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü olmuşdu.
Turan Cavid 2004-cü il sentyabrın 12-də vəfat etmiş və Naxçıvanda Cavidlərin uyuduğu məqbərədə dəfn olunmuşdu.
Yubiley münasibətilə ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Turan Cavid” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, Turan Cavid haqqında məqalələr, kitablar, tərtib etdiyi kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turan_Cavid/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

The virtual exhibition "Turan Javid" was presented to users in the National Library
Turan Javid was born on October 2, 1923 in the family of the great Azerbaijani poet and thinker Huseyn Javid.
In 1945-1950, Turan Javid studied at the Faculty of Theater Studies of the Azerbaijan State Theater Institute (currently the University of Culture and Arts), was retained as a teacher at that institute, and lectured on "Theatre History of Azerbaijan" in 1950-1983. In 1968, he worked as a researcher at the Azerbaijan State Theater Museum named after J. Jabbarli, and in 1968-1991, he worked as a director. From 1991 until the end of his life, he worked as the director of Huseyn Javid's house-museum in Baku.
He took on the great mission of preserving the legacy of the immortal poet and passing it on to future generations, perpetuating the memory of the Javid family, and fulfilled this task with honor. Turan Javid fulfilled his filial duty as the founder of the writer's house museum and the publisher of his works. He was able to leave a valuable legacy to the Azerbaijani people by preparing the last perfect edition of Javid's immortal works, which enriched the Azerbaijani literature, and handing over the items and documents belonging to Javid and his family to the home museum. On the eve of Mrs. Huseyn Javid's 120th anniversary, Turan worked hard to publish H. Javid's works in Latin script in his style.
Turan Javid was awarded the honorary title of "Honored Worker of Culture", "For Meritorious Work" medal, "Decree of Honor" of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and became an individual scholarship holder of the President of the Republic of Azerbaijan.
Turan Javid died on September 12, 2004 and was buried in the mausoleum where the Javids sleep in Nakhchivan.
On the occasion of the anniversary, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "Turan Javid".
In the virtual exhibition, photos, articles about Turan Javid, books, books compiled by him are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Turan_Cavid/index.htm.