Turin şəhərində Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” kimi iştirak etdiyi beynəlxalq kitab sərgisi açılmışdır
15-05-2015
May ayının 14-də İtaliyanın Turin şəhərində Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” kimi iştirak etdiyi beynəlxalq kitab sərgisi açılmışdır. Ölkəmizi bu mötəbər tədbirdə təmsil edən mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov və elmi katib Əminə Cəfərova da iştirak edir.
Sərgidə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən Qız qalasının, İçərişəhərin qala divarlarının dizaynına uyğun Azərbaycan stendi icarəyə götürülmüş 50 kvadratmetr sahədə təşkil edilmişdir. Burada nümayiş olunan 300-dən çox nəfis tərtibatlı kitab və nəşrlər ölkəmizin zəngin mədəniyyətini, turizm potensialını, Qarabağ həqiqətlərini və digər məqamları əks etdirir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident cənab İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın fəaliyyətləri haqqında kitablar da sərgi iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır. Ziyarətçilər sərgidə “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarına xüsusi diqqət yetirmiş, Azərbaycan pavilyonunda quraşdırılan monitorda bu mötəbər idman tədbiri ilə bağlı nümayiş etdirilən videoçarx böyük maraqla qarşılanmışdır. Sərgi çərçivəsində, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, beynəlxalq münasibətləri və digər mövzularda italyan dilində işıq üzü görmüş bir sıra kitabların təqdimatının keçirilməsi, ölkəmiz haqqında təbliğat və reklam materiallarının sərgi iştirakçılarına paylanılması da nəzərdə tutulmuşdur. Sərgi zəngin milli mədəniyyətimizin, inkişaf edən nəşriyyat-poliqrafiya sahəsinin, kitab sənətinin təbliğ olunması, ölkəmizdə aparılan genişmiqyaslı quruculuq işlərinin dünyaya çatdırılması üçün də mühüm vasitədir. Qeyd edək ki, İtaliyanın “Sandro Teti Editore” nəşriyyat evinin stendində sərgilənən Azərbaycanla bağlı kitablar da tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur. Sərgidə Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” olması münasibətilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə xüsusi tədbir təşkil olunacaq. Həmçinin nümayəndə heyətimizin bir sıra görüşlər keçirməsi gözlənilir. Sərgi mayın 18-dək davam edəcək.

The International Book Fair had been opened in Turin in which Azerbaijan participated as “special guest country”
15-05-2015
On May 14 the International Book Fair had been opened in Italian city Turin in which Azerbaijan participated as “special guest country”. Representing our country in this prestigious event, as part of the delegation led by the First Deputy Minister of Culture and Tourism Ministry Vagif Aliyev, director of the National Library prof. Tahirov Karim, and the scientific secretary Amina Jafarova were also there.  The stand of  Azerbaijan matching the design of the Maiden Tower, and Old City walls,  had been organized on the 50m2 leased area by the Ministry of Culture and Tourism. More than 300 sophisticated design books demonstrated there, reflects rich culture of our country, tourism potential, the truth of Karabakh, and other issues. Books about the activities of the great Leader Haydar Aliyev, the President Ilham Aliyev and the  first Lady of  Azerbaijan, the president of Haydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva had been met with the interest of the participants of the exhibition. Visitors paid special attention to "Baku-2015" the first European Games, and video, that displayed on the monitor of Azerbaijani pavilion related to this prestigious sporting event met with great interest. During the exhibition, as well as the presentation of a number of books about the history, culture, international relations of Azerbaijan and other topics published in Italian,  and distribution of promotional and advertising materials about our country to the participants intended. The exhibition is also an important tool for propagating our rich national culture, growing publishing and printing industry, the art of the book, and it is also a tool for delivery of the large-scale construction works in the country to the world. It should be noted that  books about Azerbaijan that exhibited on the stand of "Sandro Teti Editore" publishing house of Italy, caused great interest of the participants. On the occasion of Azerbaijan being “special guest country”, there will be a special ceremony in the exhibition organized by the Culture and Tourism Ministry. Also, the delegation is expected to hold a series of meetings.