Turin şəhərində Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” kimi iştirak etdiyi beynəlxalq kitab sərgisi açılmışdır
15-05-2015
May ayının 14-də İtaliyanın Turin şəhərində Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” kimi iştirak etdiyi beynəlxalq kitab sərgisi açılmışdır. Ölkəmizi bu mötəbər tədbirdə təmsil edən mədəniyyət və turizm nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov və elmi katib Əminə Cəfərova da iştirak edir.
Sərgidə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən Qız qalasının, İçərişəhərin qala divarlarının dizaynına uyğun Azərbaycan stendi icarəyə götürülmüş 50 kvadratmetr sahədə təşkil edilmişdir. Burada nümayiş olunan 300-dən çox nəfis tərtibatlı kitab və nəşrlər ölkəmizin zəngin mədəniyyətini, turizm potensialını, Qarabağ həqiqətlərini və digər məqamları əks etdirir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident cənab İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın fəaliyyətləri haqqında kitablar da sərgi iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır. Ziyarətçilər sərgidə “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarına xüsusi diqqət yetirmiş, Azərbaycan pavilyonunda quraşdırılan monitorda bu mötəbər idman tədbiri ilə bağlı nümayiş etdirilən videoçarx böyük maraqla qarşılanmışdır. Sərgi çərçivəsində, həmçinin Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, beynəlxalq münasibətləri və digər mövzularda italyan dilində işıq üzü görmüş bir sıra kitabların təqdimatının keçirilməsi, ölkəmiz haqqında təbliğat və reklam materiallarının sərgi iştirakçılarına paylanılması da nəzərdə tutulmuşdur. Sərgi zəngin milli mədəniyyətimizin, inkişaf edən nəşriyyat-poliqrafiya sahəsinin, kitab sənətinin təbliğ olunması, ölkəmizdə aparılan genişmiqyaslı quruculuq işlərinin dünyaya çatdırılması üçün də mühüm vasitədir. Qeyd edək ki, İtaliyanın “Sandro Teti Editore” nəşriyyat evinin stendində sərgilənən Azərbaycanla bağlı kitablar da tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur. Sərgidə Azərbaycanın “Xüsusi qonaq ölkə” olması münasibətilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə xüsusi tədbir təşkil olunacaq. Həmçinin nümayəndə heyətimizin bir sıra görüşlər keçirməsi gözlənilir. Sərgi mayın 18-dək davam edəcək.

Азербайджан был представлен как «Страна-почетный гость»
14 мая в итальянском городе Турине состоялась книжная выставка Азербайджана. Азербайджан был представлен как «Страна-почетный гость». Нашу страну на этом торжественном и почетном мероприятии представляли директор Национальной Библиотеки, проф. Керим Тахиров и научный секретарь Амина Джафарова. Группу возглавлял первый заместитель министра культуры и туризма Вагиф Алиев.
Стенд Азербайджана, решенный в оригинальном дизайне Девичьей Башни и Крепостной стены Ичеришехера, размещался на 50 квадратных метрах выставочного комплекса.. Здесь было представлено более 300 ценных книг и изданий, посвященных богатой истории, культуре и туризму нашей страны. С особым вниманием гости выставки отнеслись к книгам о жизни и деятельности Общенационального лидера нашей страны Гейдара Алиева, Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева и президента фонда Гейдара Алиева, первой леди Азербайджана Мехрибан-ханум Алиевой. Посетителей выставки заинтересовал также сектор «Баку-2015», посвященный первым Европейским Олимпийским Играм. В азербайджанском павильоне был установлен монитор, на котором демонстрировался видеоролик, посвященный Олимпийским Играм. В рамках мероприятия была предусмотрена также презентация книг на итальянском языке отражающих историю, культуру внешнюю и внутреннюю политику Азербайджана, а также распространение красочных рекламных материалов о нашей стране. На выставке демонстрировались достижения нашей республики в сфере богатейшей национальной культуры, популяризации  книжного дела, широкомасштабных строительных работ. Отрадно и то, что  большой интерес посетителей выставки вызвали книги об Азербайджане, представленные на стенде издательского дома «Сандро Тети Эдиторе» (Италия). На выставке состоялось также отдельное мероприятие, организованное Министерством Культуры и Туризма и посвященное Азербайджану как  особому и почетному гостю. Запланированы были также встречи нашей представительской группы с общественностью. Выставка продлилась до 18 мая.