Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığı, birliyi xalqlarımız üçün əsas yol istiqamətidir
“Teknofest” Türkiyənin ən böyük aviasiya, kosmos və texnologiya festivalıdır. Tədbir “Türkiyə Texnologiya Komandası” – T3 Fondu və Türkiyə Respublikasının Sənaye və Texnologiya Nazirliyi tərəfindən 2018-ci ildən etibarən hər il təşkil olunur. Festival ilk dəfə olaraq Türkiyədən kənarda - Azərbaycanda keçirildi. "Teknofest-2022"nin Azərbaycanda keçirilməsi iki ölkə arasındakı qardaşlığın, müttəfiqliyin bariz nümunəsidir. Festival müxtəlif müsabiqələr, sərgilər, mədəni proqramlarla əyləncəni özündə ehtiva etməklə yanaşı, iki ölkə arasında aviasiya, kosmos və texnologiya sahəsində əlaqələri möhkəmləndirir, bu sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatların, qurumların əməkdaşlığı üçün şərait yaradır. Bu festival Azərbaycan və Türkiyənin gələcəyə birgə addımlamaq mesajıdır.
Mayın 28-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakıda ilk dəfə keçirilən “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və texnologiya festivalında iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan dövlət başçımız nitqində dövlət müstəqilliyimizin əldə olunmasında və qorunmasında qardaş dövlətin dəstəyini vurğulayaraq qeyd etmişdir:
“Yüz dörd il əvvəl müsəlman aləmində Azərbaycan xalqı ilk Xalq Cümhuriyyətini qurmuşdur. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ömrü uzun olmadı, iki ildən sonra süqut etdi və Azərbaycan öz müstəqilliyini itirdi. Yalnız 1990-cı illərin əvvəlində Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi bərpa edildi və 30 ildir Azərbaycan xalqı azad yaşayır, müstəqillik şəraitində yaşayır, öz həyatını özü qurur və müstəqillik yolu ilə inamla gedir. Bu 30 il ərzində türk qardaşlarımız daim bizim yanımızda olublar. Biz 30 il ərzində bu dəstəyi, bu qardaşlıq dəstəyini hər zaman hiss etmişik, bu gün də hiss edirik və bu gün Türkiyə-Azərbaycan yenə də bir yerdədir. Bizim tariximiz parlaqdır və tariximizin ən önəmli anlarında biz bir yerdə idik. Xatırlayıram, Bakının erməni işğalından azad edilməsinə həsr olunmuş hərbi paradda Türkiyə və Azərbaycan əsgərləri çiyin-çiyinə Azadlıq meydanına çıxmışdılar. Bunun təkrarını biz 2020-ci ildə Zəfər paradında gördük. Tarixi Zəfərimizdən sonra yenə də əziz qardaşımla birlikdə Azadlıq meydanında biz Türkiyə və Azərbaycan ordularının hərbi paradını qəbul etdik. Bu, birliyimizin təntənəsi idi. Bu, bütün dünyaya verilən aydın mesaj idi ki, biz bir yerdəyik, bir yerdə olacağıq, gücümüz də gündən-günə artacaq.”
Azərbaycan-Türkiyə dostluq, qardaşlıq münasibətləri müttəfiqlik haqqında Şuşa Bəyannaməsi ilə bir daha təsdiqləndi. Dövlət başçılarımızın timsalında formalaşmış Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı hazırda çox böyük uğurla davam etdirilir. Bəyannamədə müdafiə sahəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı hərbi yardımla bağlı məsələlərə də yer verilməsi olduqca önəmlidir. Bu, onu göstərir ki, ölkələrimiz bundan sonra da hər zaman bir yerdə olacaq, bir-birinin təhlükəsizliyinə töhfə verəcəklər. Təbii ki, qarşılıqlı hərbi təcrübənin öyrənilməsi olduqca vacibdir. Eyni zamanda, müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi də sənəddə əksini tapan məsələlər sırasındadır. Bununla ölkələrimiz arasında müdafiə sənayesi sahəsində əlaqələr daha da inkişaf edəcək. Şuşa Bəyannaməsi prezidentlər İlham Əliyevin və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın timsalında bu iki qardaş, dost dövlətlərinin dostluğunun dünyaya daha bir nümayişi oldu. Prezident bunu nitqində xüsusilə vurğulamışdır: ” Keçən il iyunun 15-də - Milli Qurtuluş Günündə hörmətli Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Şuşada idi. Bu da çox əlamətdar hadisə idi. 15 iyun da bayram günüdür, 28 may da bayram günüdür. Biz bu bayram günlərini bir yerdə qeyd etdik və tarixi Şuşa Bəyannaməsini imzalayaraq Türkiyə və Azərbaycan rəsmən müttəfiqlik zirvəsinə ucaldı. Bu müttəfiqlik özünü hər yerdə göstərir – siyasətdə, iqtisadi əlaqələrdə, enerji, nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsində, mədəniyyətdə, təhsildə, ordu quruculuğu istiqamətində. Bu gün “TEKNOFEST” bizim birliyimizin növbəti nümayişidir, onun təzahürüdür. “TEKNOFEST” elm, inkişaf, bilik, texnologiya bayramıdır. Əminəm ki, “TEKNOFEST”də iştirak edən gənclər bu tarixi günü hər zaman yadda saxlayacaqlar. Bir neçə gün bərabər olan Türkiyə və Azərbaycan gəncləri artıq bir ailə kimi bir-birinə yaxın oldu, bir-birini tanıdı və əminəm ki, gələcəkdə də daim bir yerdə olacaqlar.”
Dövlət başçımız türk dünyasının böyük oğlu, dünyaşöhrətli alim, Nobel mükafatı laureatı hörmətli Əziz Səncəri  də “TEKNOFEST”in hörmətli qonağı qismində təqdim edərək bildirmişdir : “ Əziz bəylə keçən görüşümü xatırlayıram, mənə dedi ki, onun böyük arzusu var idi hər zaman – Şuşaya getmək. Mənimlə görüşdən sonra Şuşaya getmişdir və bildirmişdir ki, artıq həyatda nəyə nail olmaq istəmişəmsə, ona nail olmuşam - Şuşanı da gördüm. Bu, bizi də çox xoşbəxt etdi. Əziz Səncər kimi insanlar gənclər üçün örnəkdir, nümunədir - həm alim, həm vətəndaş, həm türkçü, həm vətənpərvər insan. Siz gənclər, Əziz bəyə oxşamağa çalışmalısınız.”
Türkiyə Vətən savaşı zamanı Azərbaycana diplomatik müstəvidə, informasiya mübarizəsində, mənəvi dəstəkdə tək buraxmayıb. Azərbaycan Ordusunun silahlanmasına önəmli təsir göstərən “Baykar” şirkətinin istehsal etdiyi pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) hərbi potensialımızı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirməsi də bu fikrin bariz ifadəsidir. Həmin PUA-ların Vətən müharibəsində səmərəli tətbiqi nəticəsində düşmənə ciddi zərbə vurulması, işğalçının xeyli sayda canlı qüvvəsi və döyüş texnikasının məhv edilməsi də önəmli fakt kimi diqqət çəkir.
Festivalda Selçuk Bayraktarı səmimiyyətlə salamlayan prezident sözlərinə belə davam etmişdir:  “Selçuk bəy nəinki “TEKNOFEST”in təşkilatçısı və təşəbbüskarıdır, Selçuk bəy və Bayraktarlar ailəsi dünyada çox məşhur bir ailədir. İkinci Qarabağ savaşında məşhur “Bayraktar” PUA-larının rolunu indi dünyada bilməyən yoxdur. Selçuk bəy dünən Şuşada idi. Əminəm, Şuşanı görərkən bir daha şahidi oldu ki, Azərbaycan və Türkiyə qarşıda duran istənilən vəzifəni icra etməyə hazırdır, buna qadirdir. Xalqlarımız öz milli qürurunu müdafiə etmək, təmin etmək üçün hər zaman hər bir addıma fədakarcasına hazırdırlar. Selçuk bəy də gənclər üçün gözəl örnəkdir, nümunədir. Əminəm ki, bizim gənclərimiz Selçuk bəy kimi olmağa çalışacaqlar.”  Yeri gəlmişkən, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla Türkiyə arasında qardaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə, əməkdaşlığın inkişafına, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması istiqamətindəki haqq işinə verdiyi töhfəyə görə Selçuk Bayraktarı “Qarabağ” ordeni ilə təltif etmişdir.
Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən möhkəm özüllər üzərində qurulmuş dostluq və qardaşlıq münasbətləri bu gün Prezident İlham Əliyevin siyasi xəttinin prioritetini təşkil edir. Qardaş ölkənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimizdir, qüruru bizim qururumuzdur, dərdi, ağrısı , problemi də bizim problemimizdir, Azərbaycan kədərlənərsə, biz də kədərlənərik, Azərbaycan sevinərsə biz də sevinərik ” sözləri hər birimizə qürur və iftixar verir.  Prezident İlham Əliyev nitqində Azərbaycan ilə Türkiyənin dünya miqyasında bir-birinə ən yaxın ölkələr olduğunu və bu dövlətlərin çox böyük sınaqlardan uğurla keçdiklərini də diqqətə çatdırıb: “ Bir də təvazökarlıqdan kənar olsa da, hesab edirəm ki, bu gün daha iki nümunə var - o da mənim qardaşımla mən. Biz ölkələrimizi müstəqillik yolu ilə irəliyə aparırıq. Mən dəfələrlə demişəm ki, Türkiyənin artan gücü bizi gücləndirir və biz bir-birimizə güc qataraq böyük dünya çapında bir güc mərkəzinə çevrildik.”
Bir sözlə, bütün dünyaya nümunə olan və daim güclənən Azərbaycan və Türkiyə münasibətləri dayanmadan inkişaf edir, əməkdaşlığın  yüksək səviyyəsi hərtərəfli əlaqələrin gücündən və sarsılmazlığından xəbər verir. Bu baxımdan, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın son səfəri iki ölkə arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə şərait yaradacaq, həmçinin regional inkişafın, eləcə də təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından əhəmiyyətli olacaqdır.
Prezident İlham Əliyev, həmçinin əmin olduğunu bildirdi ki, Azərbaycan və Türkiyə bundan sonra da hər zaman bir-birinin yanında olacaq, bir-birinin uğurlarına sevinəcəklər.

Turkey-Azerbaijan brotherhood and unity is the main direction for our peoples
"Teknofest" is the biggest aviation, space and technology festival in Turkey. The event is organized by "Turkey Technology Team" - T3 Foundation and the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey every year since 2018. For the first time, the festival was held outside Turkey - in Azerbaijan.
Holding of "Teknofest-2022" in Azerbaijan is a clear example of the brotherhood and alliance between the two countries. The festival includes entertainment with various competitions, exhibitions, cultural programs, strengthens relations between the two countries in the field of aviation, space and technology, and creates conditions for the cooperation of organizations and institutions operating in this field. This festival is a message of Azerbaijan and Turkey stepping into the future together.
On 28 May, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan participated in the first "TEKNOFEST Azerbaijan" Aerospace and Technology Festival held in Baku.
Welcoming the guests, our head of state emphasized the support of the brotherly state in achieving and protecting our state independence in his speech.
One hundred and four years ago in the Muslim world, the people of Azerbaijan established the first Democratic  Republic. Unfortunately, the life of the Azerbaijan Democratic Republic was not long, it collapsed after two years and Azerbaijan lost its independence. Azerbaijan's state independence was restored only in the early 1990s and the people of Azerbaijan have been living freely for 30 years,lives independently, builds their own life and confidently walks the path of independence. Our Turkish brothers have always been by our side during these 30 years. For 30 years, we have always felt this support, this fraternal support, we still feel it today, and Turkey-Azerbaijan is still together. Our history is bright and we were together in the most important moments of our history. I remember, in the military parade dedicated to the liberation of Baku from the Armenian occupation, Turkish and Azerbaijani soldiers came shoulder to shoulder to Azadlig Square. We saw a repetition of this in the Victory parade in 2020. After our historical victory, together with my dear brother, we received the military parade of the Turkish and Azerbaijani armies in Azadlig Square. It was a celebration of our union. This was a clear message to the whole world that we are together, we will be together, and our strength will grow day by day."
The friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Turkey were once again confirmed by the Shusha Declaration of Union. Formed in the image and likeness of the heads of our states, the Azerbaijani-Turkish brotherhood is currently continuing with great success. It is very significant to include issues related to defense cooperation and mutual military assistance in the declaration. This shows that our countries will always be together and contribute to each other's security. Of course, it is very important to study mutual military experience. At the same time, expansion of cooperation in the field of defense industry is among the issues reflected in the document. With this, relations between our countries in the field of defense industry will further develop. The Shusha Declaration, presented by Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan, has become another demonstration of the friendship of these two fraternal, friendly states to the world. The President emphasized this in his speech: "Last year, on June 15 - the National Liberation Day, the respected President Recep Tayyip Erdogan was in Shusha. This was a very significant event. June 15 is also a public holiday, May 28 is also a public holiday. We celebrated these holidays together, and by signing the historical Shusha Declaration, Turkey and Azerbaijan officially reached the summit of alliance. This union manifests itself everywhere - in politics, economic relations, the implementation of energy and transport projects, culture, education, in the direction of building an army. Today TEKNOFEST is another demonstration of our unity, its manifestation. TEKNOFEST" is a festival of science, development, knowledge and technology. I am sure that the young people who took part in TEKNOFEST will remember this historic day forever. The young people of Turkey and Azerbaijan, who have been together for several days, have already become close as a family, got to know each other, and I am sure that they will always be together in the future.”
Our head of state presented Aziz Sanjari who is the great son of the Turkish world, the world-famous scientist, the Nobel Prize laureate, as the honored guest of "TEKNOFEST", and stated: "I remember my meeting with Mr. Aziz, he told me that he always had a big dream - to go to Shusha. After meeting with me, he went to Shusha and said that I have already achieved what I wanted to achieve in life - I also saw Shusha. It also made us very happy. People like Aziz Sanjar are an example for young people - a scientist, a citizen, a Turkic person, and a patriot. Young people should try to be like Aziz Bey."
During the Patriotic War, Turkey did not leave Azerbaijan alone at the diplomatic level, informational struggle and moral support. A clear expression of this opinion is the fact that unmanned aerial vehicles (UAVs) produced by the Baikar company, which have a substantial  impact on the armament of the Azerbaijan Army, significantly enhance our military potential. As an important fact, it should also be noted the effective use of these UAVs in the Patriotic War, inflicting a serious blow on the enemy and destroying a large number of manpower and military equipment of the invaders.
The president, who sincerely greeted Selchuk Bayraktar at the festival, continued: "Selchuk bey is not only the organizer and initiator of "TEKNOFEST", Selchuk bey and the Bayraktar family are a very famous family in the world. There is no one in the world who would not know about the role of the famous Bayraktar UAVs in the second Karabakh war. Mr. Selcuk was in Shusha yesterday. I am sure that when he saw Shusha, he was once again convinced that Azerbaijan and Turkey are ready and able to fulfill any task facing them. Our people are always selflessly ready for every step to defend and ensure their national pride. Mr. Selchuk is also a great role model for young people. I am sure that our young people will try to be like Mr. Selchuk”. By the way, President Ilham Aliyev awarded the Selchuk Bayraktar with the "Karabakh" order for his contribution to the strengthening of fraternal relations between Azerbaijan and Turkey, the development of cooperation, and the right work in the direction of ensuring the territorial integrity and sovereignty of our republic.
Friendly and fraternal relations, built by great leader Heydar Aliyev on a solid foundation, are today a priority of the political line of President Ilham Aliyev. The words of the President of the fraternal country, Recep Tayyip Erdogan, "Azerbaijan's joy is our joy, its pride is our land, its pain, and problem are our problems, if Azerbaijan is sad, we will be sad, if Azerbaijan is happy, we will be happy" gives pride and honor to each of us. In his speech, President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan and Turkey are the closest countries to each other on a global scale and these countries have successfully passed great trials: "And out of modesty, I think there are two more examples today - my brother and me. We are moving our countries forward through independence. I have said many times that the growing power of Turkey strengthens us, and we have become a power center of great global importance by adding strength to each other”. In a word, relations between Azerbaijan and Turkey, which are an example for the whole world and are constantly strengthening, and developing, its high level indicates the strength and unbreakability of comprehensive relationships. In this regard, the recent visit of Turkish President Recep Tayyip Erdogan will create conditions for further deepening of relations between the two countries, and will be important in terms of ensuring regional development and security.
President Ilham Aliyev also said that he was sure that Azerbaijan and Turkey would always be close and would be glad for each other's successes.