18 dekabr 2025-ci il tarixində Türkiyəli alim - Yıldız Texniki Universitetinin fəlsəfə kafedrasının professoru Caner Taslaman və ilahiyyatçı Elşad Miri Milli Kitabxananın qonağı olub.
Qonaqları kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul edib. O, münasibətlərin mühüm forması olan mədəni əlaqələrin Azərbaycan ilə Türkiyə arasında orta əsrlər dövründən mövcud olduğunu, lakin sovet dönəmində bu əlaqələrin məlum səbəblər üzündən zəiflədiyini bildirərək bu gün türk dövlətləri ailəsinə daxil olan və türkdilli xalqların mənəvi birliyinə və yaxınlaşmasına böyük ehtiyac olduğunu diqqətə çatdırmışdır. Direktor mədəniyyətlərimiz arasındakı tarixi və mədəni-mənəvi körpülərin respublikamızın müstəqillik illərində sürətlə bərpa edilməsi haqda danışıb, mədəni əlaqələrimizin hər iki xalq arasında qarşılıqlı mənəvi zənginləşmə zərurətindən irəli gəldiyini söyləyib və bu mənada türkiyəli alimlərin bu elm məbədini ziyarət etməsinin və öz kitablarını kitabxanaya təqdim etməsinin xüsusilə əhəmiyyətli olduğunu bildirmişdir.
Prof. Dr. Caner Taslaman İstanbulda Elm, Fəlsəfə, Din Vəqfinin fəaliyyət göstərdiyini, əsas məqsədin cəmiyyətdə insanların elm, fəlsəfə və din sahəsində təhsil alaraq özlərini inkişaf etdirə, azad düşünə və cəmiyyətə töhfə verə biləcəyi bir mühiti təmin etmək olduğunu, bu sahədə akademik araşdırmalar vasitəsilə cəmiyyətə dəyər qatmağa, ictimai inkişafa töhfə verməyə və gələcəyi işıqlandırmağa çalışdıqlarını diqqətə çatdırıb.
O, Vəqfin elm, fəlsəfə və din sahələrində tədqiqatçılara dəstək olduğunu, mövcud və gələcək yerli və xarici tədqiqatları qiymətləndirərək müəllif hüquqları ilə qorunan və tərcümə edilmiş əsərləri dərc etdiyini, fəaliyyətlərini həyata keçirmək və daha geniş auditoriyaya çatdırmaq üçün görüşlər keçirdiklərini, seminarlar, kurslar vasitəsilə bədii fəaliyyətlərə və şəxsi inkişafa dəstək verdiklərini, sənədli filmlər, televiziya və radio proqramları hazırlayaraq həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə yaydıqlarını, simpoziumlar, konfranslar və seminarlar təşkil etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Prof. Dr. Caner Taslaman əsasən müasir elm-fəlsəfə-din münasibətlərinə dair xeyli kitabların müəllifidir və görüş zamanı alim müəllifi olduğu kitabları Milli Kitabxananın fonduna hədiyyə edib və qəbula görə kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Professor Kərim Tahirov dəyərli hədiyyələrə görə qonağa təşəkkür edərək, kitabların kitabxananın fondunda öz layiqli yerini tutacağını söyləyib və “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu qonağa təqdim edib.

18 декабря 2025 года Национальную Библиотеку Азербайджана посетили турецкие учёные — профессор кафедры философии Технического университета Йылдыз Джанер Тасламан и теолог Эльшад Мири.
Гостей принял директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он отметил, что культурные связи между Азербайджаном и Турцией существуют с периода Средневековья, хотя в советский период они ослабли по известным причинам. Сегодня же, по его словам, велико значение духовного единства и сближения тюркских народов, входящих в семью тюркских государств. Профессор подчеркнул, что восстановление исторических и культурно-нравственных мостов между народами особенно ускорилось в годы независимости Азербайджана, а визит турецких учёных в библиотеку и передача ими своих книг в фонд учреждения имеют особое значение.
Профессор Джанер Тасламан рассказал о деятельности Фонда науки, философии и религии в Стамбуле. Он отметил, что основной целью фонда является создание условий, в которых люди могут получать образование в области науки, философии и религии, развиваться, мыслить свободно и вносить вклад в общество. Фонд поддерживает исследователей, оценивает локальные и международные исследования, публикует защищённые авторским правом и переведённые работы, проводит встречи, семинары и курсы, поддерживает художественную деятельность и личностное развитие, выпускает документальные фильмы, телевизионные и радиопрограммы, а также организует симпозиумы, конференции и семинары на национальном и международном уровнях.
Следует отметить, что профессор Тасламан является автором множества книг по современным вопросам науки, философии и религии. Во время визита он подарил свои книги фонду Национальной Библиотеки и поблагодарил руководство за приём.
Профессор Керим Тахиров поблагодарил гостя за ценные подарки, отметив, что книги займут достойное место в фонде библиотеки, и вручил ему фотоальбом «Национальная Библиотека Азербайджана».