BMT Baş Assambleyasının 2013-cü il dekabrın 18-də qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən hər il 30 iyul tarixi Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü kimi qeyd edilir. Məqsəd insаn аlvеrinin mahiyyəti bаrədə məlumаtlılığın аrtırılmаsı, bеynəlхаlq ictimaiyyətin diqqətinin insan alveri qurbаnlаrının üzləşdiyi prоblеmlərə yönəldilməsidir.
Məcburi əmək, borca görə köləlik, uşaq əməyinin istismarı, "ev" köləliyi, dilənçilik, insanların silahlı qruplaşmalarda məcburi işlədilməsi, orqan transplantasiyası məqsədi ilə insan alveri və s. - bütün bunlar eyni dəhşətli cinayətin fərqli növləridir. İnsan alveri bir çox dünya ölkələrində baş verən qlobal hadisədir. İnsan alverinin qurbanları kişi, qadın və həm də uşaqlar ola bilər.
İnsan alveri müasir dövrün ən aktual problemlərindən biridir. Ölkəmizdə bu sosial bəlaya qarşı uğurlu mübarizə aparılır, əhali arasında geniş maarifləndirmə işləri həyata keçirilir.
İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin davamlılığının təmin edilməsi, normativ hüquqi bazanın və institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, dövlət qurumlarının qarşılıqlı fəaliyyətində səmərəliliyin artırılması və Azərbaycan Respublikasının bu sahədə beynəlxalq öhdəliklərinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq, ölkə prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncam imzalayır.
Milli Kitabxanada mövzu haqqında istifadəçilərin maariflənməsi məqsədilə “30 iyul - Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü” adlı virtual kitab sərgisi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Milli Məclisin komitələrin birgə iclasında insan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Koordinatorun illik məlumatı, İnsan alverinə qarşı mübarizə tədbirləri, İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində Azərbaycan təcrübəsi, İnsan alveri qurbanlarının dövlət tərəfindən müdafiəsi, İnsan alverinə qarşı mübarizəyə dair normativ hüquqi aktlar və s. mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The United Nations General Assembly, by adopting a resolution on December 18, 2013, declared July 30 as the World Day Against Trafficking in Persons. The purpose of this day is to raise awareness about human trafficking and to draw the attention of the international community to the problems faced by victims.
Forced labor, debt bondage, child labor exploitation, domestic servitude, begging, forced involvement in armed groups, and trafficking for organ transplantation are all different forms of the same serious crime. Human trafficking is a global issue affecting many countries, and its victims can be men, women, and children.
It is one of the most pressing problems of the modern world. In Azerbaijan, effective measures are being implemented to combat this social issue, along with extensive public awareness campaigns.
To ensure the continuity of anti-trafficking efforts, improve the legal and institutional framework, enhance inter-agency cooperation, and fulfill international obligations, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev regularly approves the “National Action Plan on Combating Human Trafficking in the Republic of Azerbaijan.”
To raise public awareness, the National Library has presented an online virtual exhibition titled “July 30 – World Day Against Trafficking in Persons.”
The exhibition includes official documents, photographs, reports from parliamentary committee meetings, materials on Azerbaijan’s experience in combating human trafficking, protection of victims by the state, relevant legal acts, books, and press materials.
The virtual exhibition can be accessed at: https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm