BMT Baş Assambleyasının 2013-cü il dekabrın 18-də qəbul etdiyi qətnaməyə əsasən hər il 30 iyul tarixi Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü kimi qeyd edilir. Məqsəd insаn аlvеrinin mahiyyəti bаrədə məlumаtlılığın аrtırılmаsı, bеynəlхаlq ictimaiyyətin diqqətinin insan alveri qurbаnlаrının üzləşdiyi prоblеmlərə yönəldilməsidir.
Məcburi əmək, borca görə köləlik, uşaq əməyinin istismarı, "ev" köləliyi, dilənçilik, insanların silahlı qruplaşmalarda məcburi işlədilməsi, orqan transplantasiyası məqsədi ilə insan alveri və s. - bütün bunlar eyni dəhşətli cinayətin fərqli növləridir. İnsan alveri bir çox dünya ölkələrində baş verən qlobal hadisədir. İnsan alverinin qurbanları kişi, qadın və həm də uşaqlar ola bilər.
İnsan alveri müasir dövrün ən aktual problemlərindən biridir. Ölkəmizdə bu sosial bəlaya qarşı uğurlu mübarizə aparılır, əhali arasında geniş maarifləndirmə işləri həyata keçirilir.
İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin davamlılığının təmin edilməsi, normativ hüquqi bazanın və institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, dövlət qurumlarının qarşılıqlı fəaliyyətində səmərəliliyin artırılması və Azərbaycan Respublikasının bu sahədə beynəlxalq öhdəliklərinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə mütəmadi olaraq, ölkə prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncam imzalayır.
Milli Kitabxanada mövzu haqqında istifadəçilərin maariflənməsi məqsədilə “30 iyul - Ümumdünya İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Günü” adlı virtual kitab sərgisi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Milli Məclisin komitələrin birgə iclasında insan alverinə qarşı mübarizə üzrə Milli Koordinatorun illik məlumatı, İnsan alverinə qarşı mübarizə tədbirləri, İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində Azərbaycan təcrübəsi, İnsan alveri qurbanlarının dövlət tərəfindən müdafiəsi, İnsan alverinə qarşı mübarizəyə dair normativ hüquqi aktlar və s. mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Insan_alverine_qarsi_Mubarize_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке для пользователей в онлайн-режиме была представлена виртуальная книжная выставка под названием «30 июля — Всемирный день борьбы с торговлей людьми»
30-07-2025
На основании резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей ООН 18 декабря 2013 года, ежегодно 30 июля отмечается как Всемирный день борьбы с торговлей людьми.
Цель — повышение осведомлённости о сути торговли людьми и привлечение внимания международной общественности к проблемам, с которыми сталкиваются жертвы этого преступления.
Принудительный труд, долговое рабство, эксплуатация детского труда, «домашнее» рабство, попрошайничество, принудительное вовлечение людей в вооружённые группировки, торговля людьми с целью трансплантации органов и другие формы — всё это различные проявления одного и того же ужасающего преступления.
Торговля людьми — глобальное явление, происходящее во многих странах мира. Жертвами торговли людьми могут становиться мужчины, женщины и дети.
Торговля людьми — одна из самых актуальных проблем современности. В нашей стране ведётся успешная борьба с этим социальным злом, проводится широкая просветительская работа среди населения.
С целью обеспечения последовательности мер в области борьбы с торговлей людьми, совершенствования нормативно-правовой базы и институциональных механизмов, повышения эффективности взаимодействия государственных органов, а также выполнения международных обязательств Азербайджанской Республики в данной сфере, президент страны Ильхам Алиев регулярно подписывает распоряжения об утверждении Национального плана действий по борьбе с торговлей людьми в Азербайджанской Республике.
В Национальной библиотеке с целью просвещения пользователей по данной теме была представлена виртуальная книжная выставка под названием «30 июля — Всемирный день борьбы с торговлей людьми», доступная в онлайн-режиме.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, ежегодный доклад Национального координатора по борьбе с торговлей людьми, представленный на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса, материалы о мерах по борьбе с торговлей людьми, азербайджанский опыт в этой сфере, защита жертв торговли людьми со стороны государства, нормативно-правовые акты по борьбе с торговлей людьми, а также книги и публикации, размещённые в периодической печати по данной теме.