May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dünya şöhrətli siyasi xadim, Müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın və dövlətimizin müstəqilliyi, inkişafı naminə böyük xidmətlər göstərmiş dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü tamam olur.
1923-cü il mayın 10-da Naxçıvan şəhərində sadə və zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açan, gənc yaşlarından zəkası və fitri istedadı ilə seçilən, təhlükəsizlik orqanlarında çalışmaqla dövlət idarəçiliyi sirlərinə dərindən yiyələnən Ulu Öndər Heydər Əliyev böyük və mənalı ömrünü xalqına, Azərbaycanın möhkəmlənməsinə və yüksəlişinə həsr etmiş özünün siyasi fəhmi və müdrikliyi ilə zəngin dövlətçilik məktəbi, yüksək idarəçilik ənənəsi yaratmış və Ümummilli Lider zirvəsinə yüksəlmişdir. Onun yaratdığı dövlət idarəçiliyi məktəbi - müstəqilliyimizi qorumaq, Vətənə, xalqa, dövlətçiliyə sədaqətlə xidmət etmək və bu yolda canını belə əsirgəməmək kimi dəyərlərdən qaynaqlanır.
Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin qazandığı hər bir uğurun təməlində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu inkişaf strategiyası dayanır. Bu strategiyanın tarixi Ulu Öndərin 1969-cu ildə Azərbaycana rəhbər seçilməsindən başlayır. Bu tarixə Azərbaycanın özünə qayıdışının, dirçəliş və inkişaf yolunun başlanğıcı kimi düşübdür.
1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyev on il ərzində əsrlərə bərabər işlər görmüş, müstəqil Azərbaycanın xilaskarı və qurucusu kimi böyük tarixi missiyanı uğurla həyata keçirmişdir.
Xalqımızın Ümummilli Liderinin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözləri dünya azərbaycanlılarının şüarı olmaqla, soydaşlarımızın həmrəyliyinin təməl daşına çevrilmişdir.
Milli Kitabxanada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümü ilə əlaqədar "Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı virtual sərgi və “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti – Heydər Əliyev” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyat yolundan, ictimai, siyasi fəaliyyətindən bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Ənənəvi sərgidə isə Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında ədəbiyyatlar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotoalbomlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке представлены виртуальная выставка «Общенациональный лидер Гейдар Алиев» и традиционная книжная выставка «Гейдар Алиев – личность, вечная как сам Азербайджан»
07-05-2025
10 мая исполняется 102 года со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, всемирно известного государственного деятеля, архитектора и основателя современного Азербайджанского государства, выдающейся личности, внёсшей огромный вклад в укрепление независимости и развитие нашей страны — Гейдара Алиева.
Великий лидер Гейдар Алиев, родившийся 10 мая 1923 года в городе Нахчыван в простой и трудолюбивой семье, с юных лет отличался острым умом и врожденным талантом, получил уникальный опыт государственного управления работая в органах системы безопасности. Гейдар Алиев, посвятивший свою насыщенную и значимую жизнь служению народу и укреплению независимости Азербайджана, благодаря высокому уровню политического мышления и мудрости заложил основы школы государственности, поднялся до уровня Общенационального лидера. Созданная им школа государственного управления основывается на таких ценностях, как защита независимости, верное служение Родине, народу, государственности и готовность отдать за это даже свою жизнь.
Каждое достижение независимого Азербайджана связано с реализуемой по сей день стратегией развития, автором которой является Общенациональный лидер. Истоки этой стратегии берут начало с 1969 года — момента, когда Гейдар Алиев был избран руководителем Азербайджана. Этот год вошёл в историю как начало возрождения, пробуждения и развития страны.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, по настоянию народа пришедший к власти во второй раз 15 июня 1993 года, успешно выполнив историческую миссию спасителя и строителя независимого Азербайджана, за десять лет проделал работу, значимость которой сопоставима с целыми эпохами.
Слова Общенационального лидера: «Я всегда гордился и сегодня горжусь тем, что я азербайджанец!» стали девизом для всех азербайджанцев мира и символом единства наших соотечественников.
К 102-й годовщине со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева в Национальной библиотеке представлены виртуальная выставка «Общенациональный лидер Гейдар Алиев» и традиционная книжная выставка «Гейдар Алиев – личность, вечная как сам Азербайджан».
В виртуальной выставке представлены книги на азербайджанском и других языках, статьи, опубликованные в периодической печати, а также фотографии, отражающие жизненный путь, общественную и политическую деятельность Общенационального лидера.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm
На традиционной книжной выставке экспонируются книги, статьи, опубликованные в периодической печати, а также фотоальбомы, посвящённые наследию Гейдара Алиева, его роли в истории, культуре и развитии науки Азербайджана.