Milli Kitabxanada “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
01-06-2025
“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü”nün qeyd olunması 1 iyun 1950-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qərara alınıb. Həmin gün təşkil olunan “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər səslənib və cəmiyyətin diqqətini əsl uşaq problemlərinə yönəltmək məqsədilə 1 iyun tarixini uşaqların beynəlxalq müdafiəsinə həsr etmək qərarı verilib. 1959-cu ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş Uşaq Hüquqları Bəyannaməsində isə uşaqların bütün hüquq və azadlıqları öz əksini tapıb.
Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, bu gün Azərbaycanda da təntənə ilə qeyd edilir. Bu gün bütün dünyada uşaq rəsmlərinin sərgiləri, bayram konsertləri, xeyriyyə tədbirləri, uşaqlıq və gənclik problemlərinə həsr olunmuş “dəyirmi masa”lar keçirilir.
Milli Kitabxanada  bu günün təbliği məqsədilə  “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar və kitablar nümayiş olunur. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər
https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə uşaq hüquqları haqqında rəsmi sənədlər, uşaqların hüquq və azadlıqları, dövlət siyasətinin əsas prinsipləri, uşaqların ailə-cəmiyyət münasibətlərində yeri və rolu, təhsili, uşaq və yeniyetmələrlə sosial iş, sosial təhlükəsizlik, uşaq ədəbiyyatı və s.  mövzuları əhatə edən Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

1 июня 1950 года по решению Генеральной Ассамблеи ООН был учреждён Международный день защиты детей. В этот день на Международной конференции женщин были выдвинуты предложения, касающиеся обеспечения прав детей, и было принято решение посвятить 1 июня международной защите детей с целью привлечения внимания общества к их проблемам. Все права и свободы детей нашли своё отражение в Декларации прав ребёнка, принятой Генеральной Ассамблеей ООН в 1959 году.
Как и в большинстве стран мира, этот день широко отмечается и в Азербайджане. В этот день во многих странах мира проходят выставки детских рисунков, праздничные концерты, благотворительные мероприятия, «круглые столы», посвящённые вопросам детей и молодёжи.
С целью популяризации этого дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «1 июня — Международный день защиты детей» и одноимённая традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке демонстрируются фотографии, материалы, опубликованные в периодической печати, а также книги по данной теме.
https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm
На традиционной выставке представлены официальные документы о правах детей, литература на азербайджанском и других языках, охватывающая следующие темы: права и свободы детей, основные принципы государственной политики, место и роль детей в семейно-общественных отношениях, образование, социальная работа с детьми и подростками, социальная защита и др.