Baş yepiskop Giovanni Cesare Pagazzinin rəhbərlik etdiyi Vatikan Apostol Arxivi və Vatikan Apostol Kitabxanasının rəsmi nümayəndə heyəti Azərbaycan Milli Kitabxanasının qonağı olub
27-06-2026
27 iyun tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Vatikan Apostol Kitabxanasının kitabxanaçısı və Vatikan Apostol Arxivinin arxivçisi Baş yepiskop Giovanni Cesare Pagazzi, Vatikan Apostol Kitabxanasının prefekti Ata Mauro Mantovani, Vatikan Apostol Arxivinin prefekti Ata Rocco Ronzani və Azərbaycan Respublikasının Müqəddəs Taxt-Tacdakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlqar Muxtarov qonaq olublar.
Qonaqları salamlayan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov nümayəndə heyətini kitabxanada görməkdən məmnunluğunu ifadə edərək, bu səfərin Azərbaycan ilə Vatikan arasında kitabxanaçılıq, arxiv işi və elmi-mədəni əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Kərim Tahirov qonaqlara Milli Kitabxananın fəaliyyəti haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, kitabxananın fondunda 5 milyona yaxın sənəd mühafizə olunur, elektron informasiya resurslarından istifadə edən onlayn oxucuların sayı 10 milyondan çoxdur, hər il isə 330 mindən artıq oxucu kitabxanadan istifadə edir. O, həmçinin vurğulayıb ki, Milli Kitabxana dünyanın 65 milli kitabxanası ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb və 90-dan artıq ölkə ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi həyata keçirir.
Direktor Məhəmməd Füzulinin “Hədiqətüs-süəda” əsərinin XVI əsrə aid orijinal əlyazmasının Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə edilməsini Azərbaycanın mədəni irsinin qorunması və zənginləşdirilməsi baxımından mühüm tarixi hadisə olduğunu qonaqların nəzərinə çatdırıb.
Baş yepiskop Giovanni Cesare Pagazzi Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmaqdan böyük məmnunluq duyduğunu bildirərək, səmimi qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasının zəngin fonda, qədim əlyazmalara və müasir informasiya imkanlarına malik nüfuzlu elm və mədəniyyət ocağı olduğunu qeyd edib. Baş yepiskop ötən il Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfəri çərçivəsində Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivini ziyarət etdiyini xatırladıb.
Giovanni Cesare Pagazzi vurğulayıb ki, Azərbaycana cari səfəri çərçivəsində müxtəlif dövlət, elm və mədəniyyət müəssisələrinin nümayəndələri ilə məhsuldar görüşlər keçirilib. O, Azərbaycanın tarixi-mədəni irsinə, eləcə də türk xalqlarının irsinə aid qiymətli əlyazmaların müəyyənləşdirilməsi, bərpası, qorunması və rəqəmsallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən birgə layihələrin uğurla davam etdiyini qeyd edib.
O, həmçinin, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Vatikan Apostol Arxivi arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumun imzalanmasında maraqlı olduqlarını vurğulayaraq, bu sənədin gələcək birgə elmi, kitabxanaçılıq və arxivçilik layihələrinin həyata keçirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Sonda Baş yepiskop Giovanni Cesare Pagazzi Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirovu rəsmi səfərlə Romaya, Vatikan Apostol Kitabxanası və Vatikan Apostol Arxivinə dəvət edib.
Azərbaycan Respublikasının Müqəddəs Taxt-Tacdakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlqar Muxtarov Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında son illərdə humanitar və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini bildirib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi arasında qurulacaq əməkdaşlığın bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Vatikan Apostol Kitabxanasının prefekti Ata Mauro Mantovani bildirib ki, bu, onun Azərbaycana ikinci səfəridir. O qeyd edib ki, ilk dəfə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirovun dəvəti ilə Milli Kitabxananın 100 illik yubiley tədbirlərində iştirak etmək üçün ölkəmizə gəlib. Ata Mauro Mantovani həmin səfəri məmnunluqla xatırlayaraq, Azərbaycan xalqının qonaqpərvərliyini və Milli Kitabxana ilə qurulan səmimi əməkdaşlıq münasibətlərini yüksək qiymətləndirib.
Vatikan Apostol Arxivinin prefekti Ata Rocco Ronzani Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsinin qorunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. O, Vatikan Apostol Arxivi ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, birgə elmi araşdırmaların və əlyazmaların öyrənilməsi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Direktor qonaqlara  “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu, “Tükənməz Xəzinə”  kitablarını  və Azərbaycan xəritəsini hədiyyə edib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə tanış olub. Qonaqlar kitabxananın mütaliə zallarında, Beynəlxalq əməkdaşlıq zalında, Nadir kitablar və Kitabxana muzeyi şöbəsində, həmçinin Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsində olublar. Onlar müxtəlif ölkələrin ədəbiyyat bölmələri, qədim və nadir nəşrlər, miniatür kitab kolleksiyası, qiymətli eksponatlar, eləcə də Petrucci Musiqi Kitabxanası ilə tanış olublar. Nümayəndə heyətinə müəllif hüquqlarına riayət edilməklə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən 450-dən artıq not nəşrinin bu beynəlxalq rəqəmsal musiqi kitabxanasına daxil edildiyi nümayiş etdirilib.

27 июня Национальную библиотеку Азербайджана посетили библиотекарь Апостольской библиотеки Ватикана и архивариус Апостольского архива Ватикана архиепископ Джованни Чезаре Пагацци, префект Апостольской библиотеки Ватикана отец Мауро Мантовани, префект Апостольского архива Ватикана отец Рокко Ронцани, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики при Святом Престоле Ильгар Мухтаров.
Приветствуя гостей, директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров выразил удовлетворение их визитом и отметил, что данная встреча станет важным вкладом в развитие сотрудничества между Азербайджаном и Ватиканом в области библиотечного и архивного дела, а также научно-культурного взаимодействия.
Керим Тахиров ознакомил делегацию с деятельностью Национальной библиотеки, отметив, что её фонд насчитывает около 5 миллионов единиц хранения, число пользователей электронных информационных ресурсов превышает 10 миллионов, а ежегодно библиотеку посещают более 330 тысяч читателей. Он также подчеркнул, что Национальная библиотека подписала меморандумы о сотрудничестве с 65 национальными библиотеками мира и осуществляет международный книгообмен более чем с 90 странами.
Директор обратил внимание гостей на то, что передача в дар Национальной библиотеке Азербайджана оригинальной рукописи XVI века произведения Мухаммеда Физули «Хадигат ас-суада» стала важным историческим событием с точки зрения сохранения и обогащения культурного наследия Азербайджана.
Архиепископ Джованни Чезаре Пагацци выразил большое удовлетворение посещением Национальной библиотеки Азербайджана и поблагодарил за тёплый приём. Он отметил, что Национальная библиотека является авторитетным научным и культурным центром, располагающим богатым фондом, древними рукописями и современными информационными возможностями. Архиепископ также напомнил, что в прошлом году в рамках официального визита Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в Святой Престол она посетила Апостольскую библиотеку и Апостольский архив Ватикана.
Джованни Чезаре Пагацци подчеркнул, что в рамках нынешнего визита в Азербайджан состоялись плодотворные встречи с представителями различных государственных, научных и культурных учреждений. Он отметил успешное продолжение совместных проектов по выявлению, реставрации, сохранению и оцифровке ценных рукописей, относящихся к историко-культурному наследию Азербайджана и тюркских народов.
Он также выразил заинтересованность в подписании меморандума о сотрудничестве между Национальной библиотекой Азербайджана, Апостольской библиотекой Ватикана и Апостольским архивом Ватикана, подчеркнув, что этот документ станет важной основой для реализации будущих совместных научных, библиотечных и архивных проектов.
В завершение встречи архиепископ Джованни Чезаре Пагацци пригласил директора Национальной библиотеки Азербайджана, профессора Керима Тахирова, посетить с официальным визитом Рим, Апостольскую библиотеку Ватикана и Апостольский архив Ватикана.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики при Святом Престоле Ильгар Мухтаров отметил, что в последние годы гуманитарное и культурное сотрудничество между Азербайджаном и Святым Престолом успешно развивается. По его словам, установление сотрудничества между Национальной библиотекой Азербайджана, Апостольской библиотекой Ватикана и Апостольским архивом будет способствовать дальнейшему укреплению этих связей.
Префект Апостольской библиотеки Ватикана отец Мауро Мантовани сообщил, что это его второй визит в Азербайджан. Он отметил, что впервые посетил страну по приглашению директора Национальной библиотеки Керима Тахирова для участия в мероприятиях, посвящённых 100-летнему юбилею Национальной библиотеки. Отец Мауро Мантовани с теплотой вспомнил тот визит, высоко оценив гостеприимство азербайджанского народа и сложившиеся искренние партнёрские отношения с Национальной библиотекой.
Префект Апостольского архива Ватикана отец Рокко Ронцани высоко оценил деятельность Азербайджана по сохранению богатого историко-культурного наследия. Он подчеркнул важность развития сотрудничества между Апостольским архивом Ватикана и Национальной библиотекой Азербайджана, а также расширения взаимодействия в области совместных научных исследований и изучения рукописного наследия.
В завершение официальной встречи директор Национальной библиотеки преподнёс гостям фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана», книги «Неиссякаемая сокровищница» и карту Азербайджана.
Затем делегация ознакомилась с Национальной библиотекой Азербайджана. Гости посетили читальные залы, зал международного сотрудничества, отдел редких книг и Музей библиотеки, а также отдел нотных изданий и звукозаписей. Они ознакомились с отделами литературы различных стран, коллекциями старинных и редких изданий, собранием миниатюрных книг, ценными экспонатами, а также с Музыкальной библиотекой Петруччи. Делегации было продемонстрировано, что Национальная библиотека Азербайджана, соблюдая требования авторского права, включила в эту международную цифровую музыкальную библиотеку более 450 нотных изданий.