Milli Kitabxanada “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının elmi müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib
01-11-2022
Noyabrın 1-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərimizin ildönümünə həsr olunmuş və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə birgə nəşr etdiyi “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının elmi müzakirəsinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirilib.
İlk olaraq Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları və iştirakçıları salamlayıb, 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixinə həsr olunmuş kitabda hadisələrin elə hadisə iştirakçılarının dilindən nəql olunduğunu, kitabın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədi ilə Azərbaycan dili ilə yanaşı, rus və türk dillərində nəşr edildiyini, həmçinin digər xarici dillərdə də çap edilməsinin qərara alındığını söyləyib. Natiq kitabın ərsəyə gəlməsinə görə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyinə təşəkkür edib, il ərzində Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə iştirak edilən 10-dan çox beynəlxalq sərgilərdə təbliğat məqsədilə bu kitabın da nümayiş etdiriləcəyini, kitabxananın ehtiyat fondu vasitəsilə, həmçinin elektron versiyasının isə tam mətninin sayt vasitəsilə dünya oxucusuna çatdırılacağını diqqətə çatdırıb.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı, layihənin rəhbəri Eldar Əzizov çıxış edərək bildirib ki, bu kitab müharibə tarixinin ilk ümumiləşdirilməsi cəhdlərindən biridir. Kitab müharibənin əvvəlindən bu günədək olan bütün mərhələləri əhatə edir. Birinci Qarabağ müharibəsindəki məğlubiyyət, onun səbəbləri, Vətən müharibəsindəki Qələbə kitabın hazırlanması prosesində iştirakçılar tərəfindən ətraflı araşdırılıb.
Eldar Əzizov proses iştirakçılarının özləri tərəfindən birbaşa yazılan bu kitabın şüarsız, emosiyasız reallığı oxuculara çatdırdığını, elmi-populyar xarakterli əsərin ingilis dili versiyasının da artıq hazır olduğunu söyləyib.
Natiq Vətən müharibəsində qazanılan Şanlı Qələbənin ölkə başçısı İlham Əliyevin dahi intellekti və müdrik sərkərdəlik qabiliyyəti sayəsində əldə olunduğunu qeyd edib, ötən ay Prezident İlham Əliyevin Gürcüstana rəsmi səfəri zamanı Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvilinin İlham Əliyevi lider, ağsaqqal adlandırdığını, bunun isə ölkə rəhbərinin dünyada artan nüfuzunun göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Biz bu dövrün müasirləri olaraq müharibə həqiqətlərini təhlil etməli və gələcək nəsillərə düzgün çatdırmalıyıq. Bu baxımdan “Vətən müharibəsi tarixi. Şəxsiyyət faktoru” kitabının hazırlanması ideyası meydana gəldi və bu gün həmin kitab geniş ictimaiyyətə təqdim olunur”, - deyə o bildirib.
O, bildirib ki, geniş auditoriya üçün nəzərdə tutulan kitab dövlət qurumları, ali və orta təhsil müəssisələrinə, kitabxanalara, Azərbaycanın aparıcı informasiya vasitələrinə təqdim olunub. Yəqin ki, bu ölkələrdə yaşayan ermənilər də bu kitab vasitəsi ilə İkinci Qarabağ  müharibəsi həqiqətlərini öyrənəcəklər.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, Milli Məclisin üzvü, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında çoxəsrlik tariximizə baxsaq Qarabağ zəfərinin analoqunun olmadığını, cənab prezidentin bu tarixi zəfərlə Azərbaycan tarixinə adını yazdırdığını söyləyib, zəfərin xalqımız üçün milli qürur mənbəyi olduğunu bildirib, qələbənin tam qiymətini verən bu kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib. O, kitabı 44 günlük müharibəni əks etdirən birinci monoqrafik tədqiqat əsəri adlandıraraq kitabda müharibəyə sadəcə müharibə kimi baxılmadığını, həmçinin müharibənin ermənilərin ərazi iddiaları fonunda qiymətləndirildiyini vurğulayıb. Natiq qeyd edib ki, Qarabağ zəfəri haqqında birinci elmi salnamə olan bu kitabda Ulu Öndərin Qarabağ probleminin həlli üçün qurduğu strategiya, ordu quruculuğu qiymətləndirilib, kitabın müəlliflərinin cənab prezidentin fəaliyyətinə analitik yanaşması, şəkillər və sənədlərlə hadisə və proseslər elmi şəkildə  mükəmməl açılıb, xalqın birliyi sayəsində müharibənin qələbə ilə nəticələnməsi məsələsi əsaslandırılaraq verilib. O, A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun tədqiqatçı alimlərinə böyük minnətdarlığını bildirib, kitabın gələcəkdə yaranacaq yeni əsərlər üçün əsaslı mənbə rolu oynayacağını vurğulayıb.
Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli nazirlik tərəfindən vətənpərvərlik mövzusunda müsabiqələrinin təşkil edildiyini, yeni əsərlərin meydana gəldiyini, habelə müzakirəsi keçirilən bu kitabın çoxdilli nəşrinin onun təbliği istiqamətində xüsusi əhəmiyyətli olduğunu söyləyib, ilin sonunda Türkiyədə keçiriləcək beynəlxalq sərgidə və digər beynəlxalq sərgilərdə nümayiş olunacağını bildirib, əməyi keçənlərə qiymətli əsərə görə təşəkkür edib.
AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, Milli Məclisin üzvü, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı güclü dövlətimizin rəhbərinin uzaqgörənliyi sayəsində qazanılan qələbəni əks etdirən kitabı təkcə bu günün deyil, gələcəyin kitabı adlandırıb, layihənin təşəbbüskarlarına və müəlliflərinə minnətdarlığını bildirib.
Kitabın elmi redaktoru, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun baş direktoru, professor Kərim Şükürov layihə rəhbərinin öz çıxışında kitabın konsepsiyasını obyektiv şəkildə şərh etdiyini söyləyib, 44 günlük müharibəni Azərbaycan hərb sənətinin təntənəsi adlandırıb, fundamental konsepsiya əsasında qurulan əsərin baş qəhrəmanı və əsas müəllifinin həm dövlət başçısı, həm də baş komandanımız cənab prezident olduğunu bildirib.
Milli Məclisin üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov kitabın ərsəyə gəlməsi, plan-prospektin hazırlanması zamanı bitkin bir konseptual yanaşmanın ortaya qoyulduğunu,  kitabın geniş oxucu kütləsinə və gənclərə ünvanlanmasının nəzərə alındığını, Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında kitabın vacibliyini vurğulayıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu kitabın tələbələr və gənclər üçün xüsusi əhəmiyyətini qeyd edərək, hörmətli cənab Prezidentimizin tarixi Zəfərin qazanılmasındakı mühüm rolunun işıqlandırılması bu kitabın gələcək nəsillər üçün bir örnək kimi qiymətli olmasına diqqəti çəkib, universitet tələbələri arasında onun daha geniş təbliği məqsədilə tədbirlərin görülməsini vacib hesab edib.
Digər çıxışçılar Vətən müharibəsində Zəfər dövlətimizin başçısının intellekti, müdrik siyasəti və dahi sərkərdəlik məharəti sayəsində qazanıldığını, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi sayəsində ölkədə güclü iqtisadiyyat və bu iqtisadiyyat əsasında qüdrətli ordunun yaradıldığını, kitabın Vətən savaşında qazanılan şanlı Qələbənin geniş təbliğində mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar.
Tədbir zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Zəfər Günü Şanlı Tariximizdir” (http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html) adlı Elektron məlumat bazası iştirakçılara təqdim olunub. Bildirilib ki, Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir”, “Düşmən işğalından azad olunmuş şəhər, qəsəbə və kəndlərimizin siyahısı”, “II Qarabağ müharibəsi şəhidləri”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Müharibə iştirakçılarına verilən orden və medallar”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Tədbirin davamında Milli Məclisin deputatı Aydın Mirzəzadə; Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Yazıçılar Birliyinin Sədr müavini Rəşad Məcid; Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Siyasi idarəetmə fakültəsinin dekanı, professor Elçin Əhmədov, BDU-nun tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov və digərləri çıxış ediblər.

В Национальной библиотеке состоялся круглый стол, посвященный научному обсуждению книги «История Отечественной войны. Фактор личности»
01-11-2022
1 ноября при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики, Исполнительной власти города Баку и Национальной библиотеки состоялся круглый стол, посвященный научному обсуждению книги «История Отечественной войны. Фактор личности», изданной Исполнительной властью города Баку и Институтом истории имени А. А. Бакиханова НАНА. Книга посвящена годовщине Исторической Победы Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров сердечно приветствовал участников. По словам директора, уже выпущены версии книги на азербайджанском, русском и турецком языках, сейчас готовится к печати версия на английском языке. Директор выразил благодарность руководству Исполнительной власти города Баку за издание книги и сообщил, что эта книга будет экспонироваться более чем на 10 международных выставках, проводимых в течение года, и полный текст электронной версии будет доведен до читателей через сайт.
Глава исполнительной власти города Баку, руководитель проекта Эльдар Азизов, в своем выступлении сказал, что эта книга является одной из первых попыток обобщить историю войны. Книга охватывает все этапы от начала войны до наших дней. Первая Карабахская война, причины поражения в ней, летопись Победы и дипломатия периода Второй Карабахской войны подробно исследовались участниками в процессе подготовки книги. Книга, написанная непосредственно участниками процесса, доносит до читателей реальность без лозунгов и эмоций.
«Славная Победа, одержанная в Отечественной войне, была достигнута благодаря мудрой политике и лидерским качествам Президента Ильхама Алиева. В прошлом месяце во время его официального визита в Грузию, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили также отметил, что Ильхам Алиев является видным политическим деятелем. Хочу отметить, что как современники этой эпохи, мы должны анализировать истины войны и правильно доносить их до будущих поколений. В связи с этим у нас зародилась идея подготовить книгу «История Отечественной войны. Фактор личности. Данная книга, предназначенная для широкой аудитории, представлена ​​в государственные учреждения, высшие и средние учебные заведения, библиотеки, ведущие СМИ Азербайджана» – сказал Э.Азизов.
Президент Национальной академии наук Азербайджана, депутат Милли Меджлиса, академик Иса Габиббейли в своем выступлении сказал: «Победа во Второй Карабахской войне, являющаяся источником национальной гордости азербайджанского народа, не имеет аналогов в нашей многовековой истории. Победой в Карабахе Президент Ильхам Алиев навечно вписал свое имя в мировую историю.  Книга «История Отечественной войны. Фактор личности» является первым монографическим исследованием, отражающим 44-дневную войну. Я благодарю всех, кто внес свой вклад в ее издание. Я уверен, что это издание послужит фундаментальным источником для новых книг, которые появятся в будущем».
Далее в своем выступлении заведующий отделом книжной индустрии Министерства культуры, доктор философии по истории Акиф Марифли подчеркнул, что министерством были организованы конкурсы на тему патриотизма, изданы многочисленные труды. По его словам, эта книга будет представлена ​​на международной выставке, которая состоится в Турции в конце года, а также на других международных выставках.  А. Марифли поблагодарил всех, кто внес свой ценный вклад в издание данной книги.
Генеральный директор Института Кавказоведения НАНА, депутат Милли Меджлиса, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы назвал данную книгу отражением Победы, одержанной благодаря дальновидности Президента господина Ильхама Алиева.
Научный редактор книги, генеральный директор Института Истории имени А.А.Бакиханова НАНА, профессор Керим Шукуров назвал 44-дневную войну торжеством военного искусства Азербайджана и сказал, что главным героем произведения, основанного на фундаментальной концепции, является Президент Азербайджанской Республики, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами господин Ильхам Алиев.
Выступивший далее депутат Милли Меджлиса, доктор исторических наук, профессор Анар Искендеров. отметил особую важность книги с точки зрения донесения миру истин Карабаха. Он подчеркнул, что представленная сегодня книга адресована широкому кругу читателей.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил особую важность этой книги для студентов и молодежи. Он подчеркнул важную роль Президента Ильхама Алиева в завоевании этой Славной Исторической Победы.
В своих выступлениях другие участники круглого стола отметили, что Победа в Отечественной войне была одержана благодаря дальновидности, мудрой политике и гениальным лидерским качествам главы нашего государства. Благодаря нему в нашей стране создана мощная, эффективная и современная армия. Они подчеркнули, что представленная сегодня книга сыграет важную роль в пропаганде нашей Славной Победы, одержанной в Отечественной войне.
В ходе мероприятия вниманию общественности была также представлена ​​электронная база данных под названием «День Победы – наша славная история» (http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html). Отметим, что электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Вторая Карабахская война – одна из самых славных страниц в истории Азербайджана», «Список городов, поселков и сел, освобожденных от вражеской оккупации», «Шехиды II Карабахской войны», «Труды», «Увековечение памяти», «Ордена и медали, врученные участникам войны», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
В продолжение мероприятия выступили также: депутат Милли Меджлиса Айдын Мирзазаде; председатель Совета прессы Азербайджана, заместитель председателя Союза писателей Рашад Меджид; декан факультета политического управления Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Эльчин Ахмедов, декан исторического факультета БГУ, профессор Ибрагим Зейналов и другие.