Milli Kitabxanada “Xalq artisti Polad Bülbüloğlu” adlı virtual və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
04-02-2025
Bu gün görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, müğənni və ictimai xadim, Xalq artisti Polad Bülbüloğlunun doğum günüdür.  Polad Bülbüloğlu (Polad Murtuza oğlu Məmmədov) 1945-ci il fevralın 4-də Bakıda, haminin sevimlisi və təkrarolunmaz səsin sahibi, Xalq artisti Bülbülün (Murtuza Məmmədov) ailəsində dünyaya göz açıb. Elə Bülbül soyadını da ifaçı atasının ləqəbindən götürüb.
1968-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının Bəstəkarlıq fakültəsini (Qara Qarayevin sinfi) bitirib. Azərbaycan estrada ifaçılığı sənətini xarici ölkələrdə yüksək səviyyədə dəfələrlə təmsil edən müğənni beynəlxalq festivallarda diplom və mükafatlara layiq görülüb.
Geniş yaradıcılıq diapazonuna malik olan bəstəkar öz istedadını musiqinin müxtəlif janrlarında sınayaraq balet, instrumental, vokal, simfonik, kamera əsərləri, kinofilmlərə, dram tamaşalarına musiqi, mahnı və romanslar yaradıb.
Öz bənzərsiz ifası ilə milli estrada sənətimizi zənginləşdirən Polad Bülbüloğlunun bəstələri içərisində ona ən çox şöhrət gətirən isə müəllifi və ifaçısı olduğu “Gəl, ey səhər” mahnısıdır. Bundan əlavə, “Doğma diyar”, “Şən Azərbaycan”, “Durnalar”, “Bayatılar”, “Vətən haqqında mahnı”, “Bakı”, “Məni gözlə”, “Gözəllər”, “Bənövşələr”, “Həsrətimsən” və digər nəğmələri Azərbaycan estrada mahnı irsinin parlaq nümunələri kimi bu gün də sevilir.
Polad Bülbüloğlu 1987-ci ildən Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının bədii rəhbəri və direktoru,  1988-2006-cı ilədək Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri, 1995–2000-ci ilədək Milli Məclisin I çağırış deputatı, 2006- 2024-cü ilədək ölkəmizin Rusiyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifələrində çalışıb. 2024-cü ildən Milli Məclisin VII çağırış deputatı və Mədəniyyət komitəsinin sədridir.
Görkəmli bəstəkarın Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xidmətləri yüksək qiymətləndirilib.  O, “Əməkdar incəsənət  xadimi” (1973), “Xalq artisti”( 1982) fəxri adlarına layiq görülüb, “İstiqlal” (2005) və  “Şərəf” (2015) ordenləri ilə təltif edilib. Azərbaycanın, Rusiyanın, eləcə də bir sıra dövlətlərin mükafatlarına və fəxri adlarına layiq görülüb.
Prezident İlham Əliyevin 3 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətlərinə və uzunmüddətli səmərəli ictimai-siyasi fəaliyyətinə görə Polad Bülbüloğlu Azərbaycanın ən ali ordeni olan "Heydər Əliyev" ordeni ilə, 3 fevral 2025-ci il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə təltif edilib.
Milli Kitabxanada görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, müğənni və ictimai xadim, Xalq artisti  Polad Bülbüloğlunun anadan olmasının 80 illik yubileyi münasibətilə “Xalq artisti Polad Bülbüloğlu” adlı virtual və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə  rəsmi sənədlər, fotolar, beynəlxaq mükafatlar və fəxri adlar, Rusiya Rəssamlıq Akademiyasının Muzey-Sərgi Kompleksində bürünc heykəlinin təntənəli təqdimat mərasimi, Şuşada keçirilən “Xarıbülbül” festivalı və “Vaqif poeziya günləri”, Bülbülün ev-muzeyinin bərpası və sair haqqında dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın bəstələdiyi musiqi notları, həyat və yaradıcılığına, ictimai-siyasi fəaliyyətinə həsr olunmuş Azərbaycan və xarici dillərində ədəbiyyatlar nümayiş etdirilir.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Polad_Bulbuloglu/index.htm  linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə isə rəsmi sənədlər, bəstəkarın musiqi notları, qramplastinkalar,  həyat və yaradıcılığı, mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətləri və səmərəli ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «Народный артист Полад Бюльбюльоглу»
04-02-2025
Сегодня день рождения выдающегося азербайджанского композитора, певца и общественного деятеля, Народного артиста Полада Бюльбюльоглу. Полад Бюльбюльоглу родился 4 февраля 1945 года в Баку в семье Народного артиста Бюльбюля (Муртузы Мамедова), любимца народа и обладателя неповторимого голоса. Именно фамилию Бюльбюльоглу композитор взял от псевдонима своего отца.
В 1968 году он окончил факультет композиторского мастерства Азербайджанской государственной консерватории (класс Кара Караева). Певец, многократно представлявший искусство азербайджанской эстрады за рубежом на высоком уровне, был удостоен дипломов и наград на международных фестивалях.
Композитор, обладающий широким творческим диапазоном, проявил свой талант в различных жанрах музыки, создав балеты, инструментальные, вокальные, симфонические, камерные произведения, а также музыку, песни и романсы для кинофильмов и драматических постановок.
Своим уникальным исполнением Полад Бюльбюльоглу обогатил азербайджанскую эстрадную музыку, а его композиция «Приди, утро!» стала одной из самых известных и популярных. Другие его песни, такие как «Край любимый», «Мой Азербайджан», «Журавли», «Баяты», «Песня о Родине», «Баку», «Жди меня», «Красавицы», «Фиалки», «Ты — моя тоска» также сохраняют популярность и являются яркими примерами азербайджанской эстрадной музыки.
С 1987 года Полад Бюльбюльоглу был художественным руководителем и директором Азербайджанской государственной филармонии, с 1988 по 2006 год занимал пост министра культуры Азербайджанской Республики, с 1995 по 2000 год являлся депутатом Милли Меджлиса I созыва, с 2006 по 2024 год — Чрезвычайным и Полномочным послом Азербайджана в России. С 2024 года он является депутатом Милли Меджлиса VII созыва и председателем Комитета по культуре.
Заслуги выдающегося композитора в развитии азербайджанской культуры были высоко оценены. Он был удостоен почетных званий «Заслуженный деятель искусств» (1973), «Народный артист» (1982), а также награжден орденами «Истиглал» (2005) и «Шараф» (2015). Он был удостоен наград и почетных званий Азербайджана, России и других стран.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 3 февраля 2020 года за большие заслуги в развитии азербайджанской культуры и многолетнюю плодотворную общественно-политическую деятельность Полад Бюльбюльоглу был награжден высшей наградой Азербайджана — орденом «Гейдар Алиев», а Распоряжением от 3 февраля 2025 года — орденом «За службу Отечеству» 1-й степени за многолетнюю плодотворную деятельность в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана.
В Национальной библиотеке Азербайджана в честь 80-летия выдающегося азербайджанского композитора, певца и общественного деятеля, Народного артиста Полада Бюльбюльоглу открыты виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «Народный артист Полад Бюльбюльоглу».
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, статьи, опубликованные в периодической печати о международных наградах и почетных званиях, торжественной презентации бронзовой статуи в Музейно-выставочном комплексе Российской Академии Художеств, фестивале «Харибюльбюль» в Шуше, «Днях поэзии Вагифа», реставрации дома-музея Бюльбюля и др. Демонстрируются также музыкальные ноты произведений композитора, и литература на азербайджанском и иностранных языках, посвященная жизни, творчеству и общественно-политической деятельности Полада Бюльбюльоглу.
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Polad_Bulbuloglu/index.htm.
На традиционной выставке представлены официальные документы, музыкальные ноты композитора, грампластинки, статьи, опубликованные в периодической печати, а также литература на азербайджанском и иностранных языках, посвященная его жизни, творчеству, плодотворной общественно-политической деятельности и большим заслугам в развитии культуры.