Milli Kitabxanada “Xalq artisti Vasif Adıgözəlov – 90” adlı kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada Xalq artisti, professor, Dövlət mükafatı laureatı, "Şöhrət" və "İstiqlal" ordenli, unudulmaz bəstəkar Vasif Adıgözəlovun anadan olmasının 90  illik yubileyi münasibətilə  “Xalq artisti Vasif Adıgözəlov – 90” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə bəstəkarın operaları, simfonik poemaları, mahnı və romansları, kamera-instrumental əsərləri, musiqili komediyalara, dram tamaşalarına və kinofilmlərə yazılmış musiqi notları, həyat və yaradıcılığı haqqında kitablar, "Yaradıcı həyatın anları" fotoalbomu və s. Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli siması, Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı Vasif Adıgözəlov 1935-ci il iyul ayının 28-də Bakıda şuşalı ustad xanəndə Zülfü Adıgözəlovun ailəsində dünyaya göz açıb.
İlk musiqi təhsilini konservatoriyanın nəzdindəki 10 illik musiqi məktəbində piano sinfində alıb. 1953-cü ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına daxil olub. Bəstəkarlıq üzrə Qara Qarayevin, fortepiano üzrə Simuzər Quliyevanın sinfində təhsilini davam etdirib. 1959-cu ildə həmin təhsil ocağını iki ixtisas üzrə bitirib. 1958-ci ildən əmək fəaliyyətinə başlayan sənətkar müxtəlif mədəniyyət ocaqlarında məsul vəzifələrdə çalışıb.
Vasif Adıgözəlovun əsərləri nəinki ölkəmizin, dünyanın bir çox yerlərində, o cümlədən Almaniya, Bolqarıstan, Çexiya, Meksika, Kosta-Riko, Venesuela, Kuba, Türkiyə, İran və keçmiş SSRİ Respublikalarının musiqi ictimaiyyətinə yaxşı tanışdır.
Bəstəkar 2 operanın - "Ölülər" və "Natəvan", 6 musiqili komediyanın - o cümlədən "Nənəmin şahlıq quşu", bəstəkar Ramiz Mustafayevlə birgə yazdığı "Hacı Qara", "Boşanaq - evlənərik", "Aldın payını, çağır dayını", həmçinin "Odlar yurdu", "Qarabağ şikəstəsi", "Çanaqqala-1915", "Qəm karvanı" oratoriyalarının, 3 simfoniyanın, "Segah" muğam-simfoniyasının, "Mərhələlər", "Afrika mübarizə edir" simfonik poemalarının, 5 instrumental konsertin, çoxlu sayda kamera-instrumental əsərlərin, 100-ə qədər mahnı və romansın, dram tamaşalarına və kinofilmlərə yazılmış musiqinin müəllifidir.
Bəstəkarın əməyi hər zaman yüksək qiymətləndirilərək ən yüksək fəxri adlara, orden və medallara layiq görülüb.

В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный артист Васиф Адыгёзалов — 90»
27-07-2025
В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный артист Васиф Адыгёзалов – 90», приуроченная к 90-летнему юбилею со дня рождения народного артиста, профессора, лауреата Государственной премии, кавалера орденов «Шохрат» («Слава») и «Истиглал» («Независимость»), незабвенного композитора Васифа Адыгёзалова.
На выставке представлены оперы композитора, симфонические поэмы, песни и романсы, камерно-инструментальные произведения, ноты к музыкальным комедиям, драматическим спектаклям и кинофильмам, книги о его жизни и творчестве, фотоальбом «Мгновения творческой жизни» и другая литература на азербайджанском и различных языках.
Выдающийся представитель азербайджанской композиторской школы, народный артист, лауреат Государственной премии Васиф Адыгёзалов родился 28 июля 1935 года в Баку в семье мастера-ханенде из Шуши — Зульфи Адыгёзалова.
Первое музыкальное образование Васиф Адыгёзалов получил в 10-летней музыкальной школе при консерватории, по классу фортепиано. В 1953 году он поступил в Азербайджанскую Государственную Консерваторию, где продолжил обучение по классу композиции у Кара Караева и по классу фортепиано у Симузар Кулиевой. В 1959 году окончил учебное заведение по двум специальностям. Трудовую деятельность начал в 1958 году и занимал ответственные должности в различных учреждениях культуры.
Произведения Васифа Адыгёзалова хорошо известны не только в Азербайджане, но и за его пределами — в таких странах, как Германия, Болгария, Чехия, Мексика, Коста-Рика, Венесуэла, Куба, Турция, Иран, а также в республиках бывшего Советского Союза.
Композитор является автором двух опер — «Олюляр» («Мертвецы») и «Натаван», шести музыкальных комедий, включая «Царская птица моей бабушки», «Гаджи Гара» (в соавторстве с композитором Рамизом Мустафаевым), «Разведёмся — поженимся», «Алдын паины, чагыр даины» («Ты получил своё — зови дядю»); а также автором ораторий «Страна огней», «Карабах шикестеси», «Чанаккале–1915», «Караван скорби», трёх симфоний, мугам-симфонии «Сегях», симфонических поэм «Этапы» и «Африка борется», пяти инструментальных концертов, множества камерно-инструментальных произведений, около ста песен и романсов, а также музыки к драматическим спектаклям и кинофильмам.
Творчество композитора всегда получало высокую оценку — он был удостоен многих почётных званий, орденов и медалей.