Milli Kitabxanada Azərbaycanın ilk Xalq rəssamı, karikatura sənətinin banisi, qrafika və rəngkarlıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Əzim Əzimzadənin anadan olmasının 145 illiyi münasibətilə “Xalq rəssamı Əzim Əzimzadə - 145” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə görkəmli rəssamın karikaturaları, həyat və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan, rus və xarici dillərdə olan ədəbiyyatlar, eləcə də dövri mətbuat məqalələri nümayiş olunur.
Xatırladaq ki, Əzim Aslan oğlu Əzimzadə 1880-ci il mayın 7-də Novxanı kəndində anadan olub. Rəssam ilk təhsilini Novxanıdakı molla məktəbində alıb, ailəsinin etirazlarına baxmayaraq, rus-tatar məktəbində təhsilini davam etdirib.
Yaradıcılığı boyu əsrlərdən bəri formalaşan Təbriz-Azərbaycan miniatür məktəbinin və rus rəssamlıq məktəbinin ənənələrindən bəhrələnib və məşhur "Molla Nəsrəddin" jurnalında öz əsərlərini dərc etdirib. "Molla Nəsrəddin", "Baraban", "Zənbur", "Tuti" və s. jurnalların səhifələrində satirik qrafik karikaturalarını nəşr etdirməklə Azərbaycan satirik qrafikasının, Mirzə Ələkbər Sabirin "Hophopnamə"sinə çəkdiyi illüstrasiyalarla isə kitab qrafikası sənətinin əsasını qoyub.
1914-cü ildən 1922-ci ilə qədər Əzim Əzimzadə Sabirin şeirlərinə 55 illüstrasiya çəkib. Bir faktı da demək kifayətdir ki, unudulmaz rəssamımızın "Molla Nəsrəddin" jurnalında 1922-ci ildən 1931-ci ilə qədər 1200-dən çox karikaturası çap edilib. O, teatrlara geyim eskizləri və dekorasiyalar çəkib.
Əsərləri dünyanın bir sıra muzeylərində nümayiş etdirilən rəssamın ilk fərdi sərgisi 1940-cı ildə təşkil olunub. 1967-ci ildə rəssamın həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “Əzim Əzimzadə” adlı film çəkilib. İncəsənət Kolleci və Bakı küçələrindən birinə onun adı verilib. Yaşadığı evdə rəssamın Ev-Muzeyi açılıb, evin yaxınlılığındakı bağda büstü qoyulub.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный художник Азим Азимзаде – 145», посвящённая 145-летию со дня рождения первого Народного художника Азербайджана, основоположника искусства карикатуры, выдающегося мастера графики и живописи Азима Азимзаде.
На выставке представлены карикатуры выдающегося художника, литература на азербайджанском, русском и других языках о его жизни и творчестве, а также статьи, опубликованные в периодической печати.
Напомним, что Азим Аслан оглы Азимзаде родился 7 мая 1880 года в селе Новханы. Первоначальное образование он получил в моллахане (в школе при мечети) в родном селе, а затем, несмотря на несогласие семьи, продолжил учёбу в русско-татарской школе.
На протяжении всей своей творческой деятельности Азимзаде черпал вдохновение из многовековых традиций Тебризско-Азербайджанской миниатюрной школы и русской живописной школы. Он публиковал свои работы в знаменитом журнале «Молла Насреддин». Публикуя свои сатирические графические карикатуры на страницах журналов «Молла Насреддин», «Барабан», «Зэнбур», «Тути» и других, он заложил основы азербайджанской сатирической графики, а иллюстрациями к «Хоп-хоп-наме» Мирзы Алекпера Сабира — основы книжной графики.
В период с 1914 по 1922 год Азимзаде создал 55 иллюстраций к стихам Сабира. Достаточно отметить, что в журнале «Молла Насреддин» с 1922 по 1931 год было опубликовано более 1200 его карикатур. Он также создавал эскизы костюмов и декорации для театров.
Первая персональная выставка художника, чьи работы хранятся в ряде музеев мира, состоялась в 1940 году. В 1967 году был снят фильм «Азим Азимзаде», посвящённый его жизни и творчеству. Его имя присвоено Колледжу искусств и одной из улиц Баку. В доме, где он жил, открыт Дом-музей художника, а в близлежащем сквере установлен его бюст.