22 avqust tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Xalq şairi, Dövlət mükafatı laureatı Fikrət Qocanın 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamına müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə təşkil etdiyi “Xalq şairi Fikrət Qoca” adlı tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq bildirib ki, Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən biri, Xalq şairi, Dövlət mükafatı laureatı Fikrət Qoca yorulmaq bilmədən ömrünü Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına sərf edib. Direktor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 8 may 2025 – ci il tarixində xalq şairi Fikrət Qocanın 90 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı Sərəncam imzaladığını qeyd edib. Milli Kitabxana tərəfindən Xalq şairinə həsr olunmuş “Fikrət Qoca. Biblioqrafiya” kitabının hazırlandığını vurğulayıb.
Xatirələrini bölüşən direktor Fikrət Qocanın çox təvazökar insan, nəğməkar şair olduğunu, Azərbaycanın görkəmli bəstəkarlarının onun şeirlərinə musiqi bəstələdiyini bildirib. Azərbaycan ədəbiyyatı yaşadıqca Fikrət Qocanın onu sevənlərin yaddaşında əbədi yaşayacağını söyləyib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Yazıçılar Birliyinin sədr müavini Rəşad Məcid Fikrət Qoca ilə bağlı xatirələrindən söz açaraq, onu şəxsən tanımamışdan öncə şeirlərinə heyran olduğunu və bir neçə şeirini əzbər bildiyini söyləyib. Fikrət Qoca ilə Yazıçılar Birliyində bir yerdə işlədiyini, bir çox səfərlərdə yol yoldaşı olduğunu qeyd edib. Fikrət Qocanın gözəl insani keyfiyyətlərə sahib olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, Fikrət Qoca Azərbaycanda ən çox sözlərinə musiqi bəstələnən şair olub. Xüsusilə də gənclərə diqqət göstərib. Onun şeirləri Azərbaycan ədəbiyyatında əbədi olaraq yaşayacaqdır.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair, yazıçı İlqar Fəhmi Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin və incəsənətinin bir çox sahələrində Fikrət Qocanın əməyi olduğunu söyləyib. Fikrət Qocanın dünyada və ölkədə baş verən ictimai proseslərə, sosial hadisələrə bədii və publisistik yazıları ilə münasibət bildirdiyini qeyd edib. Fikrət Qoca yaradıcılığının əsasını ictimai-siyasi və sosial münasibət və nəğməkar şair kimi incə, zərif və həzin ruh təşkil etdiyini söyləyib.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, Əməkdar incəsənət xadimi Elçin Hüseynbəyli, AYB-nin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri Əsəd Cahangir, “Ulduz” jurnalının baş redaktoru Qulu Ağasəs, şairə Aybəniz İsmayılova çıxış ediblər. Onlar öz çıxışlarında Fikrət Qocanı Azərbaycan poeziyasında öz dəsti-xətti olan novator şair, obyektivlik simvolu kimi xarakterizə ediblər. Xalq şairi haqqında xatirələrini bölüşüblər.
Sonda Xalq şairi Fikrət Qocanın bacısı, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Güldəniz Qocayeva çıxış edərək, tədbirin təşkilinə görə Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına öz təşəkkürünü bildirib. Qardaşı haqqında xatirələrini bölüşərək qeyd edib ki, Fikrət Qocada hər zaman yenilikçi ruh olub. Vətəninə, xalqına olan sonsuz məhəbbəti əsərlərində daim hiss olunub.
Sonra Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Xalq şairi Fikrət Qoca” adlı elektron məlumat bazasının (https://anl.az/el/emb/Fikret_Qoca/index.html) və virtual sərginin (https://anl.az/el/vsb/Fikrat_Goja_90/index.htm) təqdimatı olub.
Sonda tədbir iştirakçıları Xalq şairi Fikrət Qocanın 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xalq şairi Fikrət Qoca-90” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar.

В Национальной Библиотеке прошло мероприятие, посвящённое 90-летнему юбилею народного поэта Фикрета Годжа, под названием «Народный поэт Фикрет Годжа»
22-08-2025
22 августа в Национальной Библиотеке состоялось мероприятие под названием «Народный поэт Фикрет Годжа», организованное Министерством культуры совместно с Национальной Библиотекой в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 90-летнего юбилея Народного поэта, лауреата Государственной премии Фикрета Годжа».
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей и отметил, что один из выдающихся представителей азербайджанской литературы — Народный поэт, лауреат Государственной премии Фикрет Годжа —посвятил всю свою жизнь развитию и популяризации азербайджанской литературы. Директор напомнил, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 8 мая 2025 года подписал Указ о праздновании 90-летнего юбилея Народного поэта Фикрета Годжа. Также он подчеркнул, что Национальная Библиотека подготовила книгу «Фикрет Годжа. Библиография», посвящённую поэту.
Делясь воспоминаниями, директор отметил, что Фикрет Годжа был очень скромным человеком, но при этом прекрасным лирическим поэтом-песенником, на стихи которого писали музыку выдающиеся азербайджанские композиторы. Он выразил уверенность, что пока живет азербайджанская литература, Фикрет Годжа навсегда останется в памяти тех, кто его любит.
На мероприятии с речью выступил председатель Совета по печати Азербайджана, заместитель председателя Союза писателей Рашад Меджид. Он поделился воспоминаниями о Фикрете Годже, отметив, что ещё до личного знакомства восхищался его стихами и знал наизусть несколько его произведений. Рашад Маджид рассказал, что работал вместе с Фикретом Годжа в Союзе писателей и часто был его спутником в различных поездках. Он подчеркнул прекрасные человеческие качества поэта, уделявшего пристальное внимание творчеству молодых авторов и добавил, что Фикрет Годжа — самый популярный поэт-песенник в Азербайджане, Его стихи навсегда останутся в азербайджанской литературе.
Секретарь Союза писателей Азербайджана, поэт и писатель Ильгар Фахми отметил вклад Фикрета Годжа в различные сферы азербайджанской литературы, культуры и искусства. Он подчеркнул, что поэт отражал общественные процессы и социальные явления как в стране, так и в мире через художественные и публицистические произведения. По словам Фахми, основой творчества Фикрета Годжа являются общественно-политические и социальные отношения, а также его тонкая, нежная и лирическая натура поэта-песенника.
Также с выступлениями на мероприятии выступили секретарь Союза писателей, заслуженный деятель искусств Эльчин Гусейнбейли, председатель Центра художественного перевода и литературных связей Союза писателей Асад Джахангир, главный редактор журнала «Улдуз» Гулу Агсес и поэтесса Айбениз Исмаилова. В своих выступлениях они охарактеризовали Фикрета Годжа как новаторского поэта с яркой индивидуальностью и символом объективности в азербайджанской поэзии. Они поделились своими воспоминаниями о народном поэте.
В завершение с речью выступила сестра народного поэта Фикрета Годжа, сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви при АН Азербайджана, кандидат филологических наук Гюльдениз Годжаева. Она выразила благодарность руководству Национальной библиотеки и участникам мероприятия за организацию праздника. Делая воспоминания о своём брате, она отметила, что произведения Фикрета Годжи всегда отличали новаторский дух. Его бесконечная любовь к Родине и народу пронизывала все его творчество.
Затем сотрудники Национальной библиотеки представили электронную базу данных «Народный поэт Фикрет Годжа» (https://anl.az/el/emb/Fikret_Qoca/index.html) и виртуальную выставку (https://anl.az/el/vsb/Fikrat_Goja_90/index.htm).
В конце мероприятия участники ознакомились с традиционной книжной выставкой, посвящённой 90-летнему юбилею Народного поэта, под названием «Народный поэт Фикрет Годжа-90».